«Թվային վերափոխումն արդյունավետ կառավարմամբ և տնտեսությամբ երկիր ունենալու հնարավորություն է». Վարչապետը ելույթ է ունեցել «Թվային օրակարգը գլոբալիզացիայի դարաշրջանում» համաժողովին
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ելույթ է ունեցել Ալմաթիում կայացած «Թվային օրակարգը գլոբալիզացիայի դարաշրջանում» համաժողովին:
Ներկայացնելով Հայաստանի թվային օրակարգը՝ վարչապետն ընդգծել է, որ թվային վերափոխումը, մեր ընկալմամբ, ոչ միայն քայլ է դեպի տեխնոլոգիական առաջընթաց, այլև միակ հնարավորությունն է՝ կարճ ժամանակահատվածում դառնալու արդյունավետ կառավարմամբ և տնտեսությամբ երկիր, ու այստեղ մեզ համար այլընտրանքներ չկան: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
«Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն ակտիվ զարգանում է: Վերջին տարիներին այս բնագավառում մենք տարեկան ունենում ենք շուրջ 25 տոկոս աճ: Մենք դեռ չենք ամփոփել անցյալ տարվա արդյունքները, բայց ակնկալում ենք մոտ 28-30 տոկոս աճ», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Իր խոսքում վարչապետն անդրադարձել է նաև կրթական ոլորտին՝ նշելով, որ Հայաստանի բոլոր, անգամ հեռավոր շրջանների դպրոցներում շախմատը որպես ուսումնական առարկա է դասավանդվում, ինչպես նաև ուսուցանվում են ռոբոտատեխնիկա և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, իսկ այս տարվանից՝ բիզնես և ֆինանսներ: Կարեն Կարապետյանը խոսել է նաև ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասին՝ նշելով, որ 2016 թվականին այն աշխարհի լավագույն նորարարական դպրոց է ճանաչվել, և ներկայում կենտրոնն ընդլայնվում է ոչ միայն երկրի ներսում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Վերջերս Փարիզի քաղաքապետարանն է հայտարարել իրենց մոտ նման կենտրոն բացելու մասին:
Անդրադառնալով Հայաստանի թվային օրակարգին՝ վարչապետն ասել է, որ ներկայում թվային արագընթաց առաջխաղացումն իրականացվում է թվային փոխակերպման 6 հիմնական ուղղություններով՝
• թվային կառավարություն
• թվային հմտություններ
• ենթակառուցվածք
• կիբերանվտանգություն
• մասնավոր հատված
• ինստիտուցիոնալ հիմքեր:
«Ազգային թվային օրակարգի առաջխաղացման արդյունավետ համակարգման նպատակով Հայաստանի կառավարությունը 2017 թվականին հիմնել է «Թվային Հայաստան» հիմնադրամը, մշակվել է «Հայաստանի թվային փոխակերպման օրակարգ 2018-2030 թթ.» զարգացման ծրագիրը: Թվային օրակարգի համաձայն՝ մինչև 2030 թ. «պետություն-բիզնես» ծառայությունների գծով մտադիր ենք հասնել 100 տոկոսանոց ցուցանիշի և 80 տոկոսանոց թվային փոխգործակցության «պետություն-բիզնես» ծառայությունների գծով»,- հայտարարել է Կարեն Կարապետյանը:
Համաժողովին մասնակցել են Եվրասիական տնտեսական միության երկրների կառավարությունների ղեկավարներ, ՏՏ ոլորտի միջազգային փորձագետներ ու մասնագետներ:

Цифровая трансформация шанс в кратчайшие сроки стать государством с эффективным управлением и экономикой: премьер Армении
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня выступил на форуме ''Цифровая повестка в эпоху глобализации'' в Алмате.
Представляя цифровую повестку Армении, премьер-министр отметил, что в нашем понимании цифровая трансформация - это не только шаг к технологическому процессу, а единственный шанс в кратчайшие сроки стать государством с эффективным управлением и экономикой, подчеркнув, что есть здесь для нас альтернативы не существует, передает пресс-служба правительства РА.
''Сфера информационных технологий в Армении активно развивается. В последние годы в этой области у нас имеется ежегодный рост порядка 25%. В этом году мы еще не подвели окончательные итоги, но рассчитываем на рост в 28-30%'', - отметил Карен Карапетян.
В своем выступлении глава армянского правительства коснулся также сферы образования, отметив, что у нас практически во всех школах, расположенных даже в самых отдаленных районах страны, преподаются шахматы, которые являются обязательным предметом, а также робототехника и информационные технологии, а в этом году в школах также внедряется предмет бизнес и финансы.
Карен Карапетян также представил участникам форума деятельность Центра Креативных технологий ТУМО, подчеркнув, что в 2016 году он был признан лучшей инновационной школой мира. ''На данный момент центр расширяется не только внутри страны, но и за его пределами. Так буквально на днях мэрия Парижа сообщила о том, что вскоре этот центр будет открыт и у них'', - сказал глава армянского правительства.
Обратившись к цифровой повестке, премьер-министр Армении подчеркнул, что на данный момент происходит ускоренное продвижение по 6 основным направлениям цифровой трансформации:
• цифровое правительство
• цифровые навыки
• инфраструктура
• кибербезопасность
• частный сектор
• институциональные основы.
''С целью эффективной координации продвижения национальной цифровой повестки, Правительство Армении в 2017 году учредило Фонд ''Цифровая Армения'', была проработана программа развития ''Повестки цифровой трансформации Армении до 2030 года''. Согласно Цифровой Повестке к 2030 году мы намерены достичь 100%-го показателя по линии услуг ''государство - бизнес'' и 80%-го цифрового взаимодействия по линии услуг ''государство - бизнес'', - заявил Карен Карапетян.
В конференции приняли участие главы правительств стран Евразийского экономического союза и международные эксперты в сфере информационных технологий.