Հայկական մշակութային ժառանգության թերևս 70%-ը գտնվում է ՀՀ սահմաններից դուրս. Վահրամ Կաժոյան
Միջազգային կառույցներում տարբեր երկրներում գտնվող հայկական նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող քայլերի մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԱԳՆ Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանի հետ:
-Պարո՛ն Կաժոյան, մենք հաճախ ականատես ենք լինում Հայաստանից դուրս մեր նյութական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերի: Ի՞նչ հիմնական քայլեր է Հայաստանն իրականացրել միջազգային կառույցներում այլ երկրներում հայկական մշակութային արժեքների ճանաչման և պահպանման ուղղությամբ:
-Շատ ցավոտ խնդիր եք վերհանում, քանի որ իրականությունն այն է, որ հայկական մշակութային արժեքները ոչնչացվում են հիմնականում հարևան երկու երկրներում, որոնց հետ Հայաստանը չունի դիվանագիտական հարաբերություններ և, ավաղ, չի կարող որևէ քայլ ձեռնարկել: Ադրբեջանի կողմից տարվող քաղաքականությունն այնպիսին է, որ իսպառ ժխտում է հայկական տարրի կամ, առավել ևս, մշակույթի գոյությունն այդ տարածքներում, և եթե միայն Նախիջևանի տարածքը վերցնենք, ապա այնտեղ ոչնչացվել են 218 եկեղեցի, վանք և միջնադարյան մշակութային կենտրոններ: Ցավոք սրտի, այս  ամենը կանխելու որևէ հնարավորություն չկա:
Եթե նախկինում այս քաղաքականությունն ակտիվորեն իրականցնում էր նաև Թուրքիան, ապա վերջին տարիներին, ըստ իս, գիտակցելով հայկական մշակութային արժեքների՝ տուրիզմի կամ ֆինանսներ բերելու շահեկանությունը, նրանք որդեգրել են այլ քաղաքականություն. եթե չեն ոչնչացնում, թեպետ պահպանման ուղղությամբ էլ քայլեր չեն ձեռնարկում, փորձում են ներգրավել տուրիստական երթուղիների մեջ, իհարկե, առանց գովազդելու դրանց հայկականությունը:
Ինչևէ, դրական քայլերից էր Անիի ավերակների` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում գրանցման փաստը: Հայաստանի անկախությունից ի վեր մենք միշտ ասել ենք, որ Անին պետք է տեղ գտնի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, և երկու տարի առաջ դա վերջապես իրականություն դարձավ: Նշեմ, որ այն հայտը, որը Թուրքիան նախապես ներկայացրել էր, բացարձակ անընդունելի էր մեզ համար, քանի որ դրանում գրեթե որևէ նշում չկար Անիի հայկականության մասին, բայց, իհարկե, այդ հայտը, ներկայացվելով փորձագետների քննարկմանը, չդիմացավ քննադատությանը: Հայտը հաստատող փորձագիտական մարմինը բազմաթիվ առաջարկներ էր ներկայացրել՝ կապված փոփոխությունների հետ, այդ թվում՝ Անիի ծագումնաբանության: Թուրքական կողմը, ցանկանալով ընդգրկել հայտը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, բնականաբար, պարտավոր էր ընդունել այդ փոփոխությունները: Չի կարելի ասել, որ երկրորդ տարբերակը լիովին ընդունելի էր, սակայն շատ ավելի լավն էր: Արդեն կոմիտեի նիստից առաջ փորձագետների եզրակացությունը ևս համընկնում էր մեր դիրքորոշման հետ այն մասին, որ փոփոխությունները լավն են, սակայն բավական չեն: Վերջին պահին Թուրքիան կատարեց ևս մի քանի զգալի փոփոխություններ՝ ավելի հարստացնելով հայտի տեքստը Անիի պատմության հայկականության տարրերով: Այդ տեքստը ևս 100 տոկոսանոց ընդունելի անվանել չի կարելի, սակայն դրանից արդեն միանշանակ ակնհայտ էր, որ խոսքը Հայոց պատմական մայրաքաղաքի և հայկական հուշարձանի մասին է: Այն, որ մենք ինքներս հնարավորություն ունեցանք կոմիտեի նիստի ժամանակ ելույթ ունենալ՝ խոսելով Անիի ծագումնաբանության մասին՝ իբրև հայոց Բագրատունյաց մայրաքաղաք, հնարավորություն տվեց մեզ ևս մեկ անգամ ընդգծել նրա հայկական լինելը:
Այս ամենի հետ մեկտեղ, լավագույն օրինակը, որ ունենք՝ Իրանն է: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ոչ միայն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում 2008 թվականին գրանցել է 3 հայկական վանքեր՝ Սբ. Ստեփանոս, Սբ. Թադե և Ծոր-Ծորը  (կամ Ձորձոր), այլև իսկապես ազգային մակարդակով լավագույնս իրականացնում է հուշարձանների պահպանությունը, որևէ խնդիր չկա, և մենք սերտ համագործակցում ենք նրանց հետ:
Ինչևէ, նշեմ, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն ինքն ունի խնդիրներ այս առումով, քանի որ չկան որևէ միջազգային լծակներ այդ հուշարձանների պաշտապնությունն իրականցնելու համար: Եթե անդրադառնանք Ջուղայի խաչքարերի պատմությանը, մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք այս մասին՝ դիմելով տարբեր միջազգային կառույցների, հնչել են քննադատություններ, առաջարկներ, ընդունվել են բանաձևեր, սակայն այդ ամենը մնացել է միայն թղթի վրա: Ցավոք սրտի, որևէ գործնական լծակներ միջազգային հանրությունն այսօր չունի հուշարձանների պահպանության առումով, եթե, իհարկե, դա չի ցանկանում այն պետությունը, որի տարածքում գտնվում է տվյալ հուշարձանը: Ուստի բախվում ենք այն դառը իրականությանը, որ հայկական մշակութային հուշարձանները Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածքում դատապարտված են այն մոտեցմանը, որը կորդեգրեն այդ պետությունների ղեկավարությունները:
-Բացի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից, ո՞ր միջազգային կառույցներում են քայլեր իրականացվում հայկական մշակութային ժառանգության ճանաչման և պահպանման ուղղությամբ:
-Մասնագիտական առումով դա միայն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն է, սակայն առանձին դեպքերում մենք խնդիրները վեր ենք հանում և՛ ՄԱԿ-ում, և՛ ԵԱՀԿ-ում, և՛ ԵՄ-ում, և՛ Եվրոպայի Խորհրդում, իհարկե, ավելի մասնագիտական կառույցներ եթե նշեմ, դա ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական կառույցն է՝ ԻԿՕՄՕՍ-ը (Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհուրդ), որի Գլխավոր Ասամբլեան 2008 թվականին բանաձև ընդունեց, որով կոչ էր անում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին փորձագետներ գործուղել Նախիջևան՝ տեղում ծանոթանալու հայկական ժառանգությանը պատճառված վնասին, գնահատելու և փաստագրելու այդ ամենը: Ցավոք սրտի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն չիրականացրեց այդ առաջարկը, և դրա հիմնական պաճառներ հանդիսանում էին թե՛ Ադրբեջանի չկամեցողությունը, թե՛ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի այդ ժամանակվա գլխավոր տնօրենի դիրքորոշումը: Բայց մասնագիտական առումով, ինչպես արդեն նշեցի, նման կառույց հանդիսանում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն:
-Պարոն Կաժոյան, Դուք նշեցիք, որ ԻԿՕՄՕՍ-ի առաջարկը մերժվեց այդ թվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարի դիրքորոշման պատճառով: Արդյո՞ք նրա փոփոխությունը հնարավորություն չի տալիս հայկական կողմին կրկին բարձրացնել այդ հարցը:
-Նշեմ, որ գլխավոր տնօրենը փոխվել է ընդամենը 2 ամիս առաջ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով նաև Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ազգային հանձնաժողովի նախագահն է, արդեն հանդիպում է ունեցել նրա հետ 2017 թվականի դեկտեմբերի 21-ին, որի ժամանակ այս հարցը, բնականաբար բարձրացվել է: Ցավոք սրտի, իրականությունն այն է, որ Ջուղայի գերեզմանատունն այլևս չկա, չկան խաչքարերը, դրանց անդառնալի վնաս է պատճառվել: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նոր գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ արդեն կա պայմանավորվածություն փոխգործակցությանն ու տարբեր երկկողմ ծրագրերին խթան հաղորդելու վերաբերյալ:
-Ի՞նչ քայլեր են նախատեսվում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ, որոնք դեռևս չեն իրականացվել կամ նոր են մտնում իրականացման փուլ:
-Ամենամեծ դժվարությունն այն է, որ հայկական մշակութային ժառանգության թերևս 70%-ը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս՝ սկսած հարևան երկրներից մինչև հեռավոր Հարավարևելյան Ասիա ու Ամերիկյան կիսագունդ: Բնականաբար, խնդիրներն ամենուր տարբեր են, և մենք կարողանում ենք արդյունավետ համագործակցել այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսին են, օրինակ, Հնդկաստանը, Բանգլադեշը, Սինգապուրը: Այս երկրներում պետությունն ինքն էլ ջանքեր է գործադրում հայկական մշակութային հուշարձանների պահպանության համար: Մենք ինքներս, իհարկե, շատ ակտիվ համագործակցում ենք նրանց հետ: 2017 թվականի հունվարին Չեննայի (Մադրաս) 1712 թվականի հայկական եկեղեցին զգալի վնասներ էր կրել փոթորկի արդյունքում: Մեր դեսպանությունը Դելիում դիմել էր հնդկական իշխանություններին, ես իմ հերթին այստեղ հանդիպեցի Հնդկաստանի դեսպանի հետ՝ խնդրելով պետության միջնորդությունը հայկական եկեղեցու պահպանման, վերանորոգման հարցում, և Հնդկաստանի իշխանությունները համապատասխան ուշադրության արժանացրին մեր խնդրանքը: Տարիներ առաջ խնդիր էր ծագել նաև Դաքքայի (Բանգլադեշ) 1781 թվականի հայկական եկեղեցու հետ կապված, և մեր դիմումների արդյունքում քաղաքապետարանը միջոցներ հատկացրեց դրա պահպանման համար, բացի այդ, գտնվեցին հայ բարերարներ, ովքեր ևս պատրաստակամություն հայտնեցին օգնել, և եկեղեցին այժմ գրեթե իդեալական վիճակում է, խնամվում է և պաշտպանվում  պետության կողմից:
Ինչպես արդեն նշեցի, դժվարություններն ամենուր տարբեր են: Ինչևէ, մեր կողմից գաղափար կա կազմելու հայկական մշակութային հուշարձանների քարտեզագրում, որը, սակայն, նյութական մեծ դժվարությունների հետ է կապված: Դա իսկապես հսկայական և բարդ աշխատանք կլինի:  Ինչևէ, մենք այդ հարցն արդեն քննարկում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ:
-Ինչպես հայտնի է, նախորդ տարվա նոյեմբերին Հայաստանը վերընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամ: Ի՞նչ է դա մեզ տալիս:
- Ինչպես նշեցիք, Հայաստանը վերընտրվել է այդ կոմիտեի անդամ: Մենք կոմիտեի անդամ ենք եղել նաև նախորդ չորս տարիների ընթացքում, ընդ որում՝ բավական ակտիվ անդամ, քանի որ Հայաստանը եղել է նաև կոմիտեի բյուրոյի անդամ, ինչպես նաև փոխնախագահ: Կոմիտեի անունից արդեն բխում է իր նպատակը: Հաշվի առնելով տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները՝ Հայաստանը, բնականաբար, շահագրգռված է ներգրավված լինել կոմիտեի աշխատանքներում: Այն անդամ երկրներին լավ հնարավորություն է տալիս: Կոմիտեն ունի, այսպես կոչված, ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակի տրամադրման իրավասություն, որը տրամադրվում է այն մշակութային արժեքներին, որոնց համար պետությունները երաշխավորում են, որ իրենք չեն օգտագործելու դրանք իբրև ռազմական օբյեկտներ, և այդ կարգավիճակը ենթադրում է, որ նույնիսկ պատերազմական գործողության ժամանակ որևէ երկիր իրավունք չունի թիրախավորելու այդ հուշարձանները, որոնք ընդգրկված են համաշխարհային ժառանգության ցանկում և կաևորագույն մշակութային արժեք ունեն մարդկության համար: Սա ենթադրում է, որ Էջմիածնի եկեղեցիների, Զվարթնոց տաճարի ավերակների, Հաղպատի և Սանահինի վանական համալիների, ինչպես նաև Գեղարդավանքի համար կարող ենք դիմել և ստանալ համապատասխան պաշտպանվածություն:
Ի դեպ նշեմ, որ սա այն կոմիտեն է, որը գտնվում է մի քանի գերատեսչությունների շահերի խաչմերուկում: Մեր կողմից ստեղծվել է համապատասխան միջգերատեսչական հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկված են ինչպես արտաքին գործերի նախարարության, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի քարտուղարության, այնպես էլ մշակույթի, պաշտպանության, արդարադատության, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների ներկայացուցիչներ: Այսինքն՝ աշխատանքը շատ բազմապրոֆիլ է:
Հավելեմ, որ այս կոմիտեն ամենաակտիվն էր Մերձավոր Արևելքում, հատկապես՝ Սիրիայում, Իրաքում և Եմենում մշակութային արժեքների ոչնչացման վերաբերյալ համապատասխան հայտարարությունների և բողոքի ակցիաների կազմակերպման համատեքստում: Ընդ որում, 2016 թվականին համապատասխան հայտարարությունը նախաձեռնվել էր հենց Հայաստանի պատվիրակության կողմից:

Ваграм Кажоян: "Есть идея создания картографии армянского культурного наследия" (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с руководителем Департамента международных организаций министерства иностранных дел Армении Ваграмом Кажояном - о том, какие шаги Армения предпринимает в международных структурах по сохранению армянского культурного наследия в разных странах.
- Г-н Кажоян, мы часто становимся свидетелями того, что наше культурное наследие за пределами Армении уничтожается. Какие шаги Армения предпринимает в международных организациях с целью защиты и повышения узнаваемости армянских культурных ценностей в других странах?
- На самом деле Вы поднимаете очень болезненную тему, так как реальность такова, что армянские культурные ценности уничтожаются в основном в двух наших соседних странах, с которыми Армения не имеет дипломатических связей, и, увы, не может предпринять какие-то шаги в этом направлении. Политика, которую ведет Азербайджан, состоит в том, что он совершенно отрицает факт существования армянского элемента или, более того, армянской культуры на своей территории, и если мы возьмем только территорию Нахичевана, там было уничтожено 218 церквей, храмов и средневековых культурных центров. К сожалению, нет ни одного шанса для предотвращения всего вышеперечисленного.
Если в прошлом такую же политику активно вела и Турция, то за последние несколько лет, на мой взгляд, осознавая возможности выгоды от армянских культурных ценностей с точки зрения финансов и туризма, она начала вести другую политику. В частности, в Турции не уничтожают, а пытаются внести их в туристические маршруты, конечно же, не рекламируя их армянское происхождение и не предпринимая шагов для охраны этих памятников.
Как бы то ни было, позитивным шагом стало внесение руин Ани в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. С тех пор, как Армения стала независимой, мы всегда говорили, что руины города Ани должны найти место в списке Всемирного наследия ЮНЕСКО, и два года назад это наконец-то стало реальностью. Отмечу, что заявка, которую Турция представила изначально, была абсолютно неприемлема для нас, так как в ней не было ни слова об армянском происхождении Ани, но, конечно же, когда заявка была представлена на обсуждение экспертов, она была раскритикована. Экспертная комиссия, которая должна была утвердить заявку, сделала множество предложений, связанных с изменениями, в том числе, и с происхождением Ани. Турецкая сторона, желая внести Ани в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, естественно, была обязана принять эти изменения. Нельзя сказать, что второй вариант был полностью приемлем для нас, но он был намного лучше предыдущего. Уже перед заседанием комиссии заключение экспертов совпадало с нашей позицией в том смысле, что изменения хороши, но недостаточны. В последний момент представители Турции сделали еще несколько изменений, намного обогатив текст заявки армянскими элементами. Окончательный текст также нельзя назвать стопроцентно приемлемым, но по нему становится очевидно, что речь идет об армянской исторической столице. То, что мы сами имели возможность выступить во время заседания комиссии, говоря о происхождении Ани как о Багратидской столице, дало нам возможность еще раз подчеркнуть ее армянское происхождение.
Наилучший пример, который мы имеем – Иран. Исламское государство Иран не только в 2008 году внесло в список Всемирного наследия ЮНЕСКО 3 армянских храма, а на самом деле наилучшим образом сохраняет армянские памятники. Нет никаких проблем, и мы тесно сотрудничаем с ними.
Нужно отметить, что в этой связи есть проблемы и у самой ЮНЕСКО, так как нет никаких международных рычагов для охраны памятников. Касаясь истории хачкаров Джульфы, надо отметить, что мы неоднократно поднимали эту тему - в разных международных организациях, звучала критика, были предложения, также принимались резолюции, но все это в конечном итоге оставалось на бумаге. К сожалению, международное сообщество сегодня не имеет каких-либо практических инструментов для охраны памятников, если, конечно, этого не желает само государство, на территории которого находится тот или иной памятник. Таким образом, мы сталкиваемся с той горькой реальностью, что армянские культурные памятники на территории Турции и Азербайджана приговорены к тем решениям, которые примет руководство этих государств.
- Кроме ЮНЕСКО, в каких еще международных организациях предпринимаются шаги для признания и сохранения армянского культурного наследия?
- С профессиональной точки зрения – это только ЮНЕСКО, но в отдельных случаях мы поднимаем проблемы также в ООН, ОБСЕ, ЕС, в Совете Европы. Конечно, если говорить о более профессиональных структурах, то это экспертный орган ЮНЕСКО – ИКОМОС (Международный совет по сохранению памятников и достопримечательных мест), ее генассамблея в 2008 году приняла резолюцию, призвав ЮНЕСКО отправить экспертов в Нахичеван, чтобы на месте ознакомиться с ущербом, причиненным армянскому культурному наследию. К сожалению, ЮНЕСКО не реализовал данное предложение: основными причинами этого стали как нежелание Азербайджана, так и позиция тогдашнего генерального директора ЮНЕСКО.
- Г-н Кажоян, Вы отметили, что предложение ИКОМОС получило отказ - в том числе из-за позиции тогдашнего директора ЮНЕСКО. Его смена на посту дает повод армянской стороне вновь поднять данный вопрос?
- Отмечу, что новый генеральный директор был назначен всего пару месяцев назад. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян, который является также председателем национальной комиссии ЮНЕСКО в Армении, уже встречался с ним 21 декабря 2017 года, и во время встречи этот вопрос, естественно, был также обсужден. К сожалению, реальность такова, что армянских надгробий в Джульфе уже не существует, нет хачкаров, которым был причинен непоправимый ущерб. Тем не менее, с новым генеральным директором ЮНЕСКО уже достигнута договоренность о сотрудничестве, в том числе в рамках  различных двусторонних проектов.
- Какие планы есть в направлении защиты армянского культурного наследия, которые пока не были осуществлены или сейчас находятся на стадии реализации?
- Самой большой сложностью является то, что примерно 70% армянского культурного наследия находится за пределами Республики Армения – начиная с соседних стран и заканчивая Юго-Восточной Азией и Американским полушарием. Естественно, проблемы везде разные, и нам удается продуктивно сотрудничать с такими странами, как, например, Индия, Бангладеш, Сингапур. В этих странах само государство прилагает усилия для охраны армянского культурного наследия. Мы сами, конечно же, весьма активно сотрудничаем с ними. В январе 2017 года армянской церкви в Ченнаи (Мадрас) 1712 года был причинен ущерб из-за урагана. Наше посольство в Дели обратилось к индийским властям; я сам, в свою очередь, встретился с послом Индии в Армении, попросив посредничества государства в вопросе охраны и восстановления армянской церкви, и власти Индии дали надлежащее внимание нашей просьбе. Несколько лет назад возникли проблемы и с армянской церковью в Дакке (Бангладеш, церковь 1781 года), и, благодаря нашим заявкам, мэрия предоставила средства для ее охраны. Кроме того, были благотворители, которые также выразили готовность помочь, и церковь сегодня почти в идеальном состоянии, она находится под охраной государства.
Как я уже отметил, проблемы везде разные. Тем не менее, мы планируем создать картографию армянских памятников, что, однако, связано с большими материальными трудностями. Это действительно огромная и сложная работа. Однако мы уже обсуждаем этот вопрос с ЮНЕСКО.
- Как известно, в ноябре прошлого года Армения была переизбрана членом комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта. Что это нам дает?
- Как Вы уже отметили, Армения была переизбрана членом этого комитета. Мы предыдущие 4 года состояли в этом комитете, при этом были его довольно активным членом - Армения была также членом бюро комитета и занимала пост вице-президента. Название комитета уже говорит о его цели. Учитывая конфликты региона, Армения, естественно, заинтересована в его работах. Он дает хорошие возможности странам-членам. Комитет может предоставить так называемый повышенный статус защиты, который дается тем культурным ценностям, для которых государства дают гарантии, что не будут их использовать в качестве военных объектов, и этот статус подразумевает, что даже во время военных действий ни одна страна не имеет права целиться на те памятники, которые внесены в список всемирного наследия и имеют важнейшее культурное значение для человечества. Это означает, что мы можем обратиться и получить соответствующую защиту для церквей Эчмиадзина, а также для таких сооружений, как Звартноц, Ахпат и Санаин, Гегард...
Кстати, отмечу, что это - тот комитет, который находится на перекрестке интересов нескольких ведомств. Мы создали соответствующую межведомственную комиссию, в которой есть представители как МИД Армении, так и секретариата национальной комиссии ЮНЕСКО, министерств культуры, обороны, юстиции, чрезвычайных ситуаций. То есть, работа достаточно многопрофильная.
Добавлю только, что этот комитет был самым активным в контексте заявлений и организации акций протестов в связи с уничтожением культурных ценностей на Ближнем Востоке, особенно в Сирии, Ираке и Йемене. При этом, в 2016 году соответствующее заявление инициировала именно делегация Армении.