Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Մալթայի նորանշանակ դեսպանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Մալթայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նատաշա Մելի Դոդեյը (նստավայրը՝ Վարշավա): Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ Հանրապետության նախագահը նրան մաղթել է հաջողություններ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում:
Հանդիպման սկզբում Նախագահը ջերմությամբ է հիշել անցած տարի ԵԺԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում Մալթա կատարած իր այցը և վերահաստատել Հայաստանի ցանկությունը՝ խորացնելու հարաբերությունները Մալթայի Հանրապետության հետ: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ երկկողմ միջպետական հարաբերություններում անցած 25 տարիներին լիարժեքորեն չի օգտագործվել համագործակցության մեծ ներուժը՝ նկատի առնելով նաև այդ հարաբերությունների համար ամուր հիմք հանդիսացող երկու բարեկամ ժողովուրդների պատմական առնչությունները, որոնք հասնում են մինչև 14-րդ դար: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպան Դոդեյը, ինչպես նաև Հայաստանի դեսպանը Մալթայում իրենց ակտիվ գործունեությամբ կկարողանան լրացնել այդ բացը:
Դեսպան Նատաշա Մելի Դոդեյը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ընդունելության համար և վստահեցրել, որ կանի ամեն հնարավորը միջպետական հարաբերություններն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում զարգացնելու համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են բարձրաստիճան փոխայցերը, որոնք զգալիորեն նպաստում են տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը և հարաբերությունների ակտիվացմանը:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է երկու երկրների արտգործնախարարությունների միջև որոշակի պարբերականությամբ քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, որը, նրա համոզմամբ, լուրջ խթան կհանդիսանա տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության խորացման համար:
Հանրապետության Նախագահը և Մալթայի դեսպանը միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ ԱԺ-ում արդեն գործում է Հայաստան-Մալթա բարեկամության խումբ, և հույս է հայտնել, որ Մալթայում ևս առաջիկայում կստեղծվի պատգամավորական նոր խումբ:
Հանդիպմանը երկկողմ հարաբերություններից բացի կարևորվել է Եվրամիության շրջանակներում Հայաստանի և ԵՄ անդամ Մալթայի միջև փոխգործակցության խորացումն ու ամրապնդումը:

Newly appointed Ambassador of Malta to Armenia Natasha Meli Daudey (residence in Warsaw) on February 7 presented her credentials to Armenian President Serzh Sargsyan, "Armenpress" reports referring to the Presidential Office.
The President congratulated the Ambassador on appointment and wished her success in conducting a diplomatic mission in Armenia.
President Sargsyan warmly remembered his visit to Malta last year on the sidelines of the EPP summit and reaffirmed Armenia's desire to deepen the relations with the Republic of Malta. Serzh Sargsyan stated that the great cooperation potential existing in the bilateral inter-state relations has not been fully utilized over the past 25 years. The President expressed hope that the Ambassador, as well as Armenia's Ambassador to Malta will be able to fill that gap through their activities.
Ambassador Natasha Meli Daudey thanked the Armenian President for the reception and assured that she will do everything possible to develop the inter-state ties both at bilateral and multilateral platforms.
The sides attached importance to the high-level mutual visits which significantly contribute to expanding the cooperation at different sectors and boosting the relations.
President Sargsyan highlighted holding regular political consultations between the two foreign ministries, as well as expanding the legal framework which, according to him, will give major impetus for deepening the economic cooperation.
The sides attached great importance to the role of parliamentary diplomacy on strengthening the inter-state relations. The President said the Armenia-Malta parliamentary friendship group already operates and expressed hope that a new parliamentary group will be formed in Malta in the future.
During the meeting importance was also attached to the deepening and strengthening of the mutual partnership between Armenia and Malta as an EU member state.