«Իսլամական պետությունում» տղամարդիկ վերջացե՞լ են
ԻՊ-ն համացանում տեսանյութ է տարածել, որում երևում էիր վերահսկողության տակ գտնվող Եփրատի առափնյա շրջաններում տիրող իրավիճակը: Տեսանյութում առաջին անգամ ցուցադրվում են առաջնագծում զինված կանայք։
Փորձագետները կարծում են, որ մարտերում կանանց ներգրավելը խոսում է խմբավորման ողբալի վիճակի մասին. ԻՊ տարածքներում գործող շարիաթի օրենքների համաձայն կինը կարող է զենք վերցնել միայն բացառիկ իրավիճակներում, «սովորական» կյանքում նրանք պետք է զբաղվեն տնային գործերով և երեխաների դաստիարակությամբ:
Այսպիսով, փորձագետները նշում են, որ չնայած զենքի և զինամթերքի բավարար քանակությանը, ԻՊ-ն մարդկային ուժի լուրջ պակաս ունի և չի կարողանում համալրում ստանալ:

В "Исламском государстве" закончились мужчины?
Медиацентр "Исламского государства" "аль-Хайат" распространил видео, на котором показана текущая ситуация на подконтрольных группировке территориях в долине Евфрата. Об этом сообщает Telegram-канал Directorate 4, который занимается мониторингом деятельности террористов, передает lenta.ru.
На кадрах впервые появились женщины с оружием в руках, находящиеся на линии фронта. Эксперты поясняют, что это говорит о плачевном положении дел террористов - исходя из законов шариата, действующих на территориях ИГ, женщины могут брать в руки оружие в исключительных ситуациях. В "обычной" жизни женам боевиков предписывалось находиться дома и присматривать за детьми, а вдовы погибших исламистов перебирались в общежития до нового брака.
Directorate 4 отмечает, что, несмотря на достаточное количество оружия и боеприпасов, в ИГ острее всего стоит вопрос о живой силе - подкрепления брать неоткуда.