Եվրոպական խորհրդարանը քննադատում է Թուրքիայում մարդու իրավունքների վիճակն ու արտակարգ դրությունը
Եվրոպական խորհրդարանը նախօրեին ընդունել է Թուրքիայում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ բանաձև, որում պատգամավորներն ընդգծում են երկրում տիրող կառուցվածքային խնդիրները, որոնցից են երկրում հաստատված արտակարգ դրությունն ու դատական համակարգի կամայականությունները, փոխանցում է «Արցախպրես»-ը:
Պատգամավորները քննադատության են ենթարկել Թուրքիայի կառավարության կողմից լրագրողների, ակտիվիստների, բժիշկների ու հասարակ քաղաքացիների վերջին հարյուրավոր ձերբակալությունները, որոնց նպատակն է գրաքննության ենթարկել Աֆրինում իր ռազմական գործողությունները քննադատողներին, հայտնում է:
Նշվում է, որ 2016թ.-ի հուլիսի 16-ի հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարված արտակարգ դրությունն օգտագործվում է լեգիտիմ ու խաղաղ ընդդիմությանն առավել ճնշելու համար: Այդ ժամանակից ի վեր 160 լրատվամիջոցներ փակվել են ու Թուրքիայում քաղաքացիական հասարակությունը ենթարկվում է զանգվածային ճնշումների: Խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի խորհրդարանի՝ պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու որոշումը, որը հանգեցրել է ընդդիմադիր 10 պատգամավորների ձերբակալության ու 6 պատգամավորի մանդատի չեղարկման, ինչպես նաև քուրդ 68 քաղաքապետերի ձերբակալումը:
Եվրոպական խորհրդարանը Թուրքիային կոչ է արել վերացնել արտակարգ դրությունը, ազատ արձակել բանտարկյալներին, ովքեր պարզապես ձերբակալվել են իրենց աշխատանքն անելու համար՝ ներառյալ ԵՄ քաղաքացիներին, որոնց մեջ են գերմանացի լրագրող Դենիզ Յուսելն ու Cumhuriyet- լրագրողները: Ազատ արձակել նաև առաջատար ՀԿ ղեկավար Օսման Քավալային, ում ձերբակալությունը քաղաքականացված է ու կամայական: Դադարեցնել Թուրքիայի Amnesty International-ի ղեկավար Թաներ Կիլիչի նկատմամբ մեղադրանքները, հրաժարվել մահապատժից ու հարգել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան:

Европарламент раскритиковал Турцию, осудив аресты журналистов и активистов
Европарламент призвал Турцию отменить чрезвычайное положение, введенное после попытки переворота в 2016 году. Депутаты осудили аресты людей, выразивших несогласие с военным вмешательством Турции в анклаве Африн в Сирии, сообщает Euronews.com.
Европарламент призвал Турцию отменить чрезвычайное положение, введенное после попытки государственного переворота 16 июля 2016. Депутаты считают недопустимым его использование для подавления законной и мирной оппозиции. Между тем, Верховный представитель ЕС по внешней политике отметила лишь незначительное приближение этой страны-кандидата в члены Евросоюза к его стандартам: "Сделаны некоторые маленькие шаги в некоторых делах о правах человека, - признала Федерика Могерини. - Но продолжается преследование видных деятелей гражданского общества, пользователей соцсетей, медработников. Список можно продолжить".
В принятой в Страсбурге резолюции евродепутаты осудили аресты журналистов, активистов и простых граждан, выразивших свое несогласие с военным вмешательством Турции в анклаве Африн в Сирии.
"Европарламент напоминает Анкаре о ее обязательствах решительнее, чем это делают государства-члены и Еврокомиссия, которые предпочитают язык дипломатии, - передает корреспондент Евроньюс Гюльсум Алан. - Евродепутаты призывает правительство Турции немедленно и безоговорочно освободить всех, кого задержали без убедительных доказательств".
Объявлено, что руководство ЕС обсудит с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом двусторонние отношения на встрече в Болгарии 26 марта.