Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահն որոշել է ինքնակամ հրաժարական տալ
Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Ջեյկոբ Զուման վայր է դրել պետության ղեկավարի լիազորությունները: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է փետրվարի 14-ի երեկոյան ժամկետի լրանալուց հետո, որը նրան տվել էր «Աֆրիկյան ազգային կոնգրես» իշխող կուսակցությունը՝ հակառակ դեպքում սպառնալով փետրվարի 15-ին աջակցել ընդդիմությանը վստահության հարցի շուրջ քվեարկության ժամանակ, հաղորդում է ТАСС-ը:
«Ես որոշեցի անհապաղ թողնել հանրապետության նախագահի պաշտոնը: Չնայած համաձայն չեմ իմ կազմակերպության ղեկավարության որոշմանը, ես միշտ եղել եմ «Աֆրիկյան ազգային կոնգրեսի» կարգապահ անդամ», - ասել է Զուման:
Նա նաև նշել է, որ չի վախենում ոչ անվստահության քվեից, ոչ էլ իմպիչմենտից՝ այդ ընթացակարգերը համարելով օրինական մեխանիզմ, որը թույլ է տալիս քաղաքացիներին իրենց ղեկավարներին զրկել լիազորություններից:

Президент ЮАР объявил о добровольной отставке
Президент ЮАР Джейкоб Зума досрочно слагает с себя полномочия главы государства. Соответствующее заявление он сделал в среду вечером по истечении срока, который ему отвела правящая партия "Африканский национальный конгресс" (АНК), в противном случае угрожавшая поддержать в четверг оппозицию при голосовании по вопросу о доверии, передает ТАСС.
"Я пришел к решению незамедлительно уйти в отставку с поста президента республики. Несмотря на несогласие с решением руководства моей организации, я всегда был дисциплинированным членом АНК", - сказал Зума.
В своей речи он также отметил, что не боится ни вотума недоверия, ни импичмента, считая эти процедуры законным механизмом, который позволяет гражданам лишать своих лидеров полномочий.