Թուրք-հունական հակամարտություն. «Թուրքերը չունեն արդարության զգացում»
Թուրքիայի և Հունաստանի միջև վերջին տարիների ընթացքում ամենալուրջ հակասությունը շարունակվում է։ Նշենք, որ մինչ այս պաշտոնական Աթենքը խոսում էր Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավման մասին։ Այս անգամ վեճի պատճառ է դարձել Իմիայի մոտ տեղի ունեցած միջադեպը։
Ինչպես հայտնի է, Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում Հունաստանի և Թուրքիայի վեճի ակունքները հասնում են ներկայիս թուրքական պետության ստեղծման ժամանակներ։ Համաձայն 1923 թվականի Լոզանի պայմանագրի, որը վճռում էր Առաջին աշխարհամարտից հետո Օսմանյան կայսրության տարածքների բաժանումը, Էգեյան ծովի կղզիների մեծ մասն անցան Հունաստանին։ Երկու երկրների միջև դեռևս 1919-1922 թվականների թուրք-հունական պատերազմից ի վեր նկատվող ոչ բարեկամական հարաբերություններն առավել սրվեցին Կիպրոսում տեղի ունեցած հակամարտության և 1974թ.-ին թուրքական զորքերի կողմից կղզու հյուսիսային հատվածի օկուպացիայի արդյունքում։
1982 թվականին ծովային իրավունքի մասին ՄԱԿ միջազգային կոնվենցիայի ստորագրումը Հունաստանին հնարավորություն ընձեռեց իր ջրային տարածքներն ավելի ընդլայնել։ Թուրքիան այս ամենում սպառնալիք տեսավ իր անվտանգության համար։
1996 թվականին Իմիա (Կարդակ) երկու կղզիների և Էգեյան ծովում Դոդեկանեսկոմ արշիպելագի պատկանելիության շուրջ վեճը դարձավ Հունաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններում նոր ճգնաժամի պատճառ։ Հակամարտությունը դադարեցվեց միջազգային հանրության, ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի միջամտությունից հետո։ 1996 թվականի հունվարի 31-ին՝ ճգնաժամի վերջին օրերին, հակամարտության գոտում կործանվեց Հունաստանի ռազմածովային ուժերի ուղղաթիռը, ինչի հետևանքով մահացավ երեք հույն սպա։ Որպես վթարի պատճառ նշվեցին տեխնիկական խնդիրները։
Ըստ հունական սահմանապահ զորքերի տվյալների՝ օրեր առաջ Իմիայից արևելք ընկած հունական ջրային տարածքներում թուրքական պարեկային նավակը վտանգավոր մանյովրներ է իրականցրել՝ խախտելով նավերի բախման մասին նախազգուշացնող միջազգային ընթացակարգերը։ Թուրքական պարեկային նավակն անցել էր հունական սահմանապահ զորքերի վերահսկողության գոտի։ Նշենք, որ հսկողությունը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ հունական և եվրոպական ծովային սահմանները պաշտպանելու նպատակով։ Հունաստանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրիս Թզանակոպուլոսը հայտարարել է, որ Աթենքը մտահոգված է միջադեպով՝ մեղադրելով Անկարային սադրանքների մեջ։
Թուրքիան իր հերթին միջադեպի մեղավոր համարում է Հունաստանին։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմն իր հույն գործընկեր Ալեքսիս Ցիպրասի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում կոչ է արել Աթենքին թուլացնել լարվածությունը երկու երկրները բաժանող Էգեյան ծովում: Հունաստանի  վարչապետն իր հերթին իր թուրք գործընկերոջը հայտնել է, որ նման միջադեպերը խաթարում են թուրք-հունական և թուրք-եվրոպական հարաբերությունները՝ միևնույն ժամանակ խախտելով միջազգային իրավունքը: Այնուամենայնիվ, վարչապետերը համակարծիք են եղել, որ խնդիրն անհրաժեշտ է լուծել երկխոսության միջոցով, ինչի հետ կապված մոտ ապագայում տեղի կունենա երկու երկրների ռազմական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հանդիպում:
Նշեն նաև, որ Հունաստանի ԱԳՆ-ն միջադեպից անմիջապես հետո բողոքի նոտա է հղել Թուրքիային: Հունաստանում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ:
Հունաստանի պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին իր հերթին հայտարարել է, որ Հունաստանն այլևս չի հանդուրժի Թուրքիայի սադրիչ պահվածքը և Իմիա կղզիների պատկանելիության հարցը կասկածի տակ դնելու վերջինիս փորձերը:
Տեղի ունեցածի հետ կապված բավական աղմկահարույց հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Հունաստանի նախկին արտգործնախարար Թեոդորոս Պանգալոսը: Նա մասնավորապես ասել է, որ «լավ թուրքը մեռած թուրքն է»: «Ես հավատում եմ դրան, քանի որ ոչ մի անգամ չեմ հանդիպել լավ թուրքի: Թուրքերը չունեն արդարության զգացում», - հայտարարել է Պանգալոսը:
Նշենք, որ Աթենքի և Անկարայի միջև բազմամյա հակամարտությունը հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի անկայունության գլխավոր օջախներից մեկը: Ընդ որում, հակամարտության պատճառը սոսկ տարածքային չէ: Այն բանից հետո, երբ տարիներ առաջ Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում հայտնաբերվեցին բնական գազի պաշարներ, Էգեյան հակամարտությունում խաղադրույքներն ավելի բարձրացան: Եվ նույնիսկ 2017 թվականի դեկտեմբերին տեղի ունեցած Էրդողանի այցը Հունաստան չբարելավեց երկու երկրների հարաբերությունները: Թեև դա ևս պատահական չէր. այցից մեկ օր առաջ Էրդողանը հայտարարել էր Լոզանի պայմանագիրը վերանայելու անհրաժեշտության մասին, որը սահմանում է Էգեյան ծովում Հունաստանի և Թուրքիայի սահմանը:

Греко-турецкий конфликт: "у турок нет ощущения справедливости"
Возобновившийся на днях давний спор между Турцией и Грецией продолжается, хотя до этого официальные Афины говорили об улучшении отношений с Турцией. Причиной нынешнего спора стал инцидент возле Имиа.
Как известно, спор между Грецией и Турцией в Восточном Средиземноморье восходит ко времени появления современного турецкого государства. По Лозаннскому мирному договору 1923 года, завершившему раздел территорий Османской империи после Первой мировой войны, большая часть островов Эгейского моря стали греческими. Отношения между странами, которые не были дружественными с момента греко-турецкой войны 1919-1922 годов, стали стремительно ухудшаться после конфликта на Кипре и введения на север острова турецких войск в 1974 году.
Подписание в 1982 году международной конвенции ООН по морскому праву открыло для Греции возможность претендовать на включение в свои территориальные воды 12-мильной зоны вокруг своей территории. Турция видит в этом угрозу для своей безопасности.
В 1996 году спор о территориальной принадлежности двух скалистых островков Имиа (Кардак) в Додеканесском архипелаге в Эгейском море привел к кризису в отношениях между Грецией и Турцией. Конфликт был прекращен после вмешательства международного сообщества, НАТО и США. В последние дни кризиса, 31 января 1996 года, в районе конфликта разбился вертолет ВМС Греции, погибли три греческих офицера. Причиной аварии назвали технические проблемы.
На этот раз, по информации греческой береговой охраны, несколько дней назад в греческих территориальных водах восточнее Имиа турецкий патрульный катер совершал опасные маневры в нарушение международных правил предупреждения столкновений судов, и протаранил корабль греческой береговой охраны, который патрулировал в этом районе. Отметим, что патрулирование финансировалось Европейским Союзом с целью наблюдения за греческими и европейскими морскими границами. Официальный представитель правительства Греции Димитрис Тзанакопулос заявил, что Афины обеспокоены серьезным инцидентом, и возложил на Анкару ответственность за провокации.
Турция же возлагает вину за инцидент на Грецию. Тем не менее, премьер Турции Бинали Йылдырым в ходе телефонных переговоров с греческим коллегой Алексисом Ципрасом призвал Афины к снижению напряженности в разделяющем две страны Эгейском море. Премьер Греции в свою очередь решительно указал своему турецкому коллеге, что такие события подрывают греко-турецкие и европейско-турецкие отношения и нарушают международное право. Тем не менее, премьеры сошлись во мнении, что проблему надо решать путем диалога, в связи с чем представители военных ведомств двух стран в ближайшем будущем проведут встречу.
Министерство иностранных дел Греции сразу после инцидента заявило протест Турции. Турецкий посол в Греции был вызван в МИД.
Греческий министр национальной обороны Панос Камменос на совете министров обороны НАТО в Брюсселе заявил в свою очередь, что Греция больше не потерпит провокационного поведения со стороны Турции и попыток поставить под сомнение принадлежность Греции островов Имиа, пишет РИА Новости.
В связи со случившимся громкое заявление о Турции сделал также бывший министр иностранных дел Греции Теодорос Пангалос. Он, в частности, сказал: "хороший турок - мертвый турок". "Я верю в это, потому что я ни разу не сталкивался с хорошим турком. У турок нет ощущения справедливости", - заявил Пангалос, пишет Rua.gr.
Отметим, что многолетний конфликт между Афинами и Анкарой является одним из главных очагов нестабильности внутри НАТО. Причем, по мнению некоторых экспертов, причина конфликта - не только территориальная. После того как в 2000-ых годах в Восточном Средиземноморье были открыты месторождения природного газа, ставки в эгейском споре поднялись еще выше, пишет RT. Даже визит Эрдогана в декабре 2017 года в Грецию не помог улучшить отношения между странами. И это вовсе не удивительно - ведь за день до визита Эрдоган заявил о необходимости пересмотра Лозаннского договора, определившего границы между Грецией и Турцией в Эгейском море. Однако греческая сторона отвергла это предложение.