Սիրիայի քրդերը հերքել են կառավարական զորքերի Աֆրին մտնելու վերաբերյալ տեղեկությունները
Սիրիայի քրդական «Ազգային ինքնապաշտպանության ուժերը» հերքել են սիրիական բանակի Աֆրին մտնելու և իրենց աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ Դամասկոսի հետ ունեցած պայմանավորվածության մասին լուրերը:
«Ոչ մի համաձայնություն էլ չկա: Կա միայն սիրիական բանակին ուղղված կոչ գալ և պաշտպանել սահմանները»,- ասել է «Ազգային ինքնապաշտպանության ուժերի» ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հայտարարել էր, եթե Սիրիայի կառավարությունը դրական պատասխան տա քրդերի խնդրանքին, ապա կառճակատվի դրա հետևանքներին: Միևնույն ժամանակ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ Անկարան դեմ չէ սիրիական զորքերի Աֆրին մտնելու, եթե վերջիններս չեն պատրաստվում պաշտպանել քրդերին:

Kурды опровергли наличие договоренности с Дамаском о вводе войск в Африн
Курдские "Силы народной самообороны" (СНС) опровергли информацию о достижении соглашения с Дамаском по поводу ввода правительственных войск в сирийский район Африн. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Reuters.
"Нет никакого соглашения. Есть только наш призыв к сирийской армии прийти и защитить границы", - цитирует агентство представителя СНС.
Ранее в понедельник президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что правительство Сирии столкнется с последствиями, если даст положительный ответ на просьбу СНС о вводе войск в Африн. Вместе с тем глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу отметил, что Анкара не имеет ничего против ввода сирийских правительственных сил в указанный район, если они будут бороться с терроризмом, но если это будет сделано для защиты отрядов СНС, "то турецкие войска никто не сможет остановить".