Լիբանանի նախագահ. շատ ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Հայաստանում
Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Աունի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին հաջորդել է Հայաստանի և Լիբանանի նախագահների հանդիպումը նեղ կազմով: Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում:
«Հարգելի՛ պարոն նախագահ, ես մեծ ջերմությամբ և սիրով ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում: Մեզ համար մեծ ուրախություն և պատիվ է հյուրընկալել բարեկամ Լիբանանի նախագահին Հայաստանում, և մենք խորապես շահագրգռված ենք Լիբանանի հետ մեր հարաբերությունները խորացնելու բոլոր ոլորտներում:
Ես մեծ ջերմությամբ եմ հիշում իմ այցը Լիբանան դեռևս 2012 թվականին, որը լավ խթան հանդիսացավ մեր հարաբերությունների զարգացման գործում: Վստահ եմ, որ Ձեր այցը նոր էջ է բացելու մեր հարաբերություններում: Մեր միջպետական հարաբերություններն ընդամենը 25 տարվա պատմություն ունեն, բայց մեր ժողովուրդների բարեկամությունը դարեր է հաշվվում: Իհարկե, մեր երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում շատ մեծ դերակատարություն ունի հայ համայնքը: Մենք խորապես շնորհակալ ենք Լիբանանի ժողովրդին և իշխանություններին մեր հայրենակիցների նկատմամբ ցուցաբերված հոգատար վերաբերմունքի համար: Նրանք ժամանակի ընթացքում դարձան Լիբանանի լիարժեք քաղաքացիներ՝ պահելով իրենց ազգային ինքնությունը: Եվ, իհարկե, մենք շնորհակալ ենք Լիբանանի իշխանություններին, այդ թվում՝ խորհրդարանին, Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելու համար: Սա շատ կարևոր ներդրում է:
Պարո՛ն նախագահ, բարով եք եկել: Ես շատ ուրախ եմ ողջունելու Ձեզ Երևանում», - ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Միշել Աունը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին հրավերի համար և իր համար մեծ պատիվ համարել Հայաստանի Հանրապետություն այցելելը:
«2012թ. Լիբանան Ձեր այցի ժամանակ Ձեր պատվին կազմակերպված ճաշի ընթացքում ինքս մասնակցել եմ, և այդ ժամանակ մենք մի կարճատև զրույց ենք ունեցել: Ես շատ ուրախ եմ, որ գտնվում եմ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Այո՛, Լիբանանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ կան իմ պատվիրակության կազմում` զբոսաշրջության նախարարը, նաև Դաշնակցություն կուսակցության ղեկավարը՝ պատգամավոր պարոն Բագրատունյանը: Ձե՛րդ Գերազանցություն, պետք է ասեմ, որ հայ համայնքը մեծ ներդրում է ունեցել Լիբանանի զարգացման, ծաղկման գործում: Նրանք բավականին լուրջ են աշխատում իրենց գործունեության բոլոր բնագավառներում, պատասխանատու օղակներում: Մենք ինքներս շատ ենք հենվում նրանց վրա բոլոր բնագավառներում: Մենք լայն հասարակություն ենք, և հայ համայնքը կարողացել է իր մշակույթն ու ինքնությունը պահպանել Լիբանանում: Իհարկե, շատ կարևորում ենք և հպարտ ենք այդ բազմակարծությամբ ու մշակութային բազմազանությամբ, որովհետև մենք կարողանում ենք դրանցից բավական օգտվել և զարգացնել Լիբանանը:
Այցս միտված է ավելի ամրապնդելու Հայաստանի և Լիբանանի միջև հարաբերությունները: Հույս ունենք, որ Հայաստանի և Լիբանանի միջև այդ հարաբերությունները շատ ավելի կընդլայնվեն և կխորանան: Բազմաթիվ բնագավառներ կան, որոնց ուղղությամբ կարող ենք աշխատել, և դա կլինի ի բարօրություն մեր երկու երկրների», - Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել է նախագահ Միշել Աունը:

President of Lebanon: I am Very Happy to be in Armenia
The official welcoming ceremony of President of Lebanon Michel Aoun, who is in Armenia on an official visit, was held at the Presidential Palace on February 22. According to Armenpress this was stated by the Presidential Office.
The ceremony was followed by a narrow format meeting between the Armenian and Lebanese Presidents.
"Dear Mr. President, I warmly and sincerely welcome you in the Republic of Armenia. For us it's a great pleasure and honor to host the President of friendly Lebanon in Armenia, and we are deeply interested in deepening our relations with Lebanon at all spheres.
I warmly remember my visit to Lebanon in 2012 which gave a new impetus to the development of our ties. I am confident your visit will open a new page in our relations. Our inter-state relations have just 25 years of history, but the friendship of our peoples is calculated in centuries. Of course, the Armenian community plays a great role in strengthening the friendship of our peoples. We are deeply grateful to the Lebanese people and leadership for the caring attitude shown to our compatriots. Over the course of time they became full citizens of Lebanon by maintaining their national identity. And, of course, we are grateful to the Lebanese leadership, including the Parliament, for recognizing the fact of the Armenian Genocide. This is a very important contribution.
Mr. President, once again welcome to Armenia. I am very happy to welcome you in Yerevan," Armenian President Serzh Sargsyan said.
In his turn the Lebanese President thanked his Armenian counterpart for the invitation and considered the visit to Armenia a great honor for him.
"During your visit to Lebanon in 2012 I also attended the dinner organized for you, and at that time we had a brief talk. I am very happy to be in Armenia.
Yes, there are representatives of the Lebanese-Armenian community in my delegation - the minister of tourism, also MP Bagratunian. Your Excellency, I must say that the Armenian community had a great contribution to Lebanon's development and prosperity. They are quite seriously engaged in all fields of their activity and responsible circles. We rely on them very much in all fields. We are a broad society, and the Armenian community managed to maintain their culture and identity in Lebanon. Of course, we attach importance to and are proud of this pluralism and cultural diversity since we are able to benefit from them and develop Lebanon.
This visit aims at further strengthening the relations between Armenia and Lebanon. We hope the Armenia-Lebanon relations will further expand and deepen. There are numerous sectors over which we can work, and this will be for the benefit of our two countries," the Lebanese President said at a meeting with President Serzh Sargsyan.