Թուրքիայում «ցնցված» են. բազմաթիվ թուրքեր բացահայտել են, որ հայկական արմատներ ունեն
Թուրքիայի պետական ծառայությունները նոր  հարթակ են գործարկել, որի միջոցով Թուրքիայի քաղաքացիները կարող են ստուգել, թե ովքեր են եղել իրենց նախնիները՝ պարզապես մուտքագրելով անունը, ազգանունը և ծննդյան տարեթիվը։
«Մի քանի ժամվա ընթացքում հարթակ են մուտք գործել հազարավոր մարդիկ: Նրանցից շատերը ցնցող գրություններ են հրապարակել սոցիալական ցանցերում այն մասին, որ ըստ Թուրքիայի պետական արխիվների տվյալների հիման վրա գործող նոր պորտալի, իրենց նախնիները հայերն են եղել, այլ ոչ թե թուրքերը»,- հայտնում է թուրքական T24.com.tr պարբերականը, փոխանցում է РУСАРМИНФО-ն։
Նշվում է, որ  համակարգի շնորհիվ բացահայտվել է, որ բազմաթիվ  հայտնի լրագրողներ, գրողներ, քաղաքական գործիչներ և նույնիսկ Թուրքիայի մոլի ազգայնականներ արմատներով հայեր են։
Հաղորդվում է նաև, որ մեկնարկից մի քանի ժամ անց հարթակ մուտք գործելն անմիջապես արգելվել է, իսկ վերսկսելուց հետո բազմաթիվ հայտնի պետական և քաղաքական գործիչների մասին տեղեկություններն անհասանելի են դարձել:

Шок в Турции: многие турки узнали, что они - армяне
На портале общественных услуг Турции (Turkiye.gov.tr) заработала новая функция, при помощи которой граждане страны могут увидеть свое генеалогическое древо, введя в систему имя, фамилию и дату рождения, пишет РУСАРМИНФО.
"Портал за несколько часов посетили тысячи людей. Многие из них опубликовали в социальных сетях шокирующие посты о том, что по данным системы, которая работает на данных Государственного архива Турции, их предки были армянами, а не турками", - сообщает турецкое издание T24.com.tr.
Согласно турецкому изданию, система выявила армянские корни также у многих известных в Турции журналистов, писателей, политических деятелей и даже у самых ярых турецких националистов.
Отмечается также, что через несколько часов после запуска система вышла из строя,а после перезапуска информация о многих известных государственных и политических деятелях стала недоступной.