ԻՊ-ի ահաբեկիչները պարտությունից հետո Իրաքից և Սիրիայից առնվազն 400 մլն դոլար են դուրս հանել
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ռազմական պարտությունից հետ առնվազն 400 միլիոն դոլար է դուրս հանել Իրաքից և Սիրիայից, գրում է բրիտանական The Economist պարբերականը՝ վկայակոչելով Իրաքի խորհրդարանի պատգամավորին:
Նշվում է, ահաբեկիչները նաև լվացել են փողեր՝ միջնորդների միջոցով Իրաքում զանազան ձեռնարկություններ ձեռք բերելով: Թուրքիայի հակաահաբեկչական կառույցներում պարբերականի աղբյուրների կարծիքով՝ ԻՊ-ն Թուրքիայում տեղաբաշխել Է զգալի միջոցներ ոսկով և ունի այսպես կոչված «քնած բջիջներ» ամբողջ երկրում:
Ահաբեկիչները միջնորդների միջոցով դրամական փոխանցումների ոչ պաշտոնական ցանց են ստեղծել և օգտագործում Թուրքիայում, Եվրոպայում, Լիբանանում և Պարսից ծոցի երկրներում:

Террористы ИГ вывезли не менее $400 млн из Ирака и Сирии после поражения
Террористическая группа "Исламское государство" вывезла не менее $400 млн из Ирака и Сирии после военного поражения. Об этом, как передает ТАСС, сообщил британский журнал The Economist со ссылкой на депутата парламента Ирака.
По мнению источников журнала в турецких антитеррористических структурах, ИГ разместила в Турции значительные средства в золоте и поддерживает так называемые "спящие ячейки" по всей стране.
Террористы создали и используют неформальную сеть денежных переводов через посредников в Турции, Европе, Ливане и странах Персидского залива.