Խոջալու. «Ցեղասպանականացման» անհեթեթ փորձերը և ստեղծված միֆերը
Ղարաբաղյան հակամարտությունը մյուս էթնոքաղաքական հակամարտություններից տարբերվում է մի շարք գործոններով՝ հիմնախնդրի առաջացումը, իրավական կողմը, բանակցային ձևաչափը և այլն: Սակայն, հիմնական տարբերակիչ գծերից է, ցավոք, նաև կողմերի միջև թշնամության և անվստահության մակարդակը: Անշուշտ, աշխարհում եղել են շատ ավելի արյունահեղ հակամարտություններ, սակայն Ղարաբաղյան հակամարտությունը շարունակվում է արդեն շուրջ 30 տարի և, ինչպես ցույց տվեց 2016թ.-ի ապրիլի ադրբեջանական ագրեսիան, այն բնավ սառեցված չէ, և  նոր էսկալացիաների հավանականությունը դեռևս պահպանվում է:
Հակամարտության անբաժան մաս է դարձել նաև Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի կողմից մղվող տեղեկատվական պատերազմը և իրականացվող քարոզչությունը: Սակայն, պետք է նշել, որ Բաքուն քարոզչության առումով արդեն վաղուց անցել է բոլոր թույլատրելի կարմիր գծերը, իսկ հակահայկական հռետորաբանության կարելի է հանդիպել ոչ միայն պաշտոնական ելույթներում (Երևանի և Հայաստանի այլ շրջանների նկատմամբ տարածքային հավակնությունների մասին Ալիևը հայտարարեց վերջերս), այլ անգամ ադրբեջանական դպրոցական դասագրքերում և մանկական գրականության մեջ (այս մասին առավել մանրամասն կարելի է տեղեկանալ Azerchild.info կայքում):
Ադրբեջանի քարոզչական զինանոցում հատուկ տեղ են գրավում Խոջալուի դեպքերը, որոնք վերջին տարիների ընթացքում պաշտոնական Բաքուն փորձում է միջազգային հանրությանը ներկայացնել որպես «ադրբեջանցիների ցեղասպանություն»: Այդ նպատակով Ադրբեջանը բավական ջանքեր է գործադրել և մինչ օրս էլ շարունակում է գործադրել՝ կեղծելով «ապացույցները», գտնելով «վկաների», կազմակերպելով տեղեկատվական արշավներ, առաջ մղելով տարաբնույթ բանաձևեր և այլն: Նման ջանքերը, չնայած իրենց անհեթեթ բնույթին, որոշ դեպքերում տալիս են արդյունքներ և, որ ամենացավալին է, այդ զառանցանքին սկսում են հավատալ հենց իրենք՝ ադրբեջանցիները: Ադրբեջանական հասարակությանը տարիներ շարունակ սնուցում են «հայերի գազանության» վերաբերյալ տարբեր միֆերով և, ինչպես կարելի էր ակնկալել, Բաքվում մոռացել են այն ադրբեջանցիների վկայությունների մասին, ովքեր Խոջալուի դեպքերից անմիջապես հետո պատմում էին, թե իրականում ինչ է կատարվել տեղում, կամ էլ եղել են բավական լավ իրազեկված, թե ինչ է իրականում կատարվում: Իսկ այդ վկայությունները պարունակում են մի շարք կարևոր փաստեր, որոնց մասին Բաքվում նախընտրում են չհիշել:  Օրինակ, մինչև Խոջալուի դեպքերը, Բաքվում կայացել է ազգային անվտանգության կոմիտեի նիստ, որի ժամանակ որոշում է կայացվել չտարհանել Խոջալուի բնակիչներին, չնայած այն հանգամանքին, որ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերը թողել էին մարդասիրական միջանցք, ավելին՝ դրանով շատերն անվտանգ հասել են Աղդամ:
Բացի այդ, այն տարածքը, որտեղ գտնվել են զոհերի դիակները, եղել է ադրբեջանական ռազմական դիրքից 700 մետր հեռավորության վրա և եղել է նրանց վերահսկողության ներքո: Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ ադրբեջանական միֆերի հետ կապված հարցերը շատ են… շատ են նաև ապացույցները (այդ թվում՝ ադրբեջանցիների կողմից), որոնց շնորհիվ այդ իրադարձությունների ադրբեջանական պաշտոնական վարկածը չի դիմանում որևէ քննադատության: Անգամ Ադրբեջանի նախագահ Այազ Մութալիբովը, ով իշխել է հենց այդ շրջանում, 1992թ-ի ապրիլին չեխ անկախ լրագրող Դանա Մազալովային տված հարցազրույցում (հրապարակվել է "Независимая газета”  թերթում), խոստովանել է, որ հայկական կողմը Խոջալուի բնակիչների համար թողել է մարդասիրական միջանցք: Ավելին` այդ իրադարձությունները նա կապել է ներքաղաքական գործընթացների հետ. «Ինչպես նշում են Խոջալուի փրկված բնակիչները, այդ դեպքերը կազմակերպել էին, որպեսզի առիթ լիներ իմ հրաժարականի համար։ Ինչ-որ ուժեր գործում էին Ադրբեջանի նախագահին վարկաբեկելու համար…. Մենք ուղղակի հոգնել ենք, հոգնել ենք այդ դիմակայումից: Սովորական մարդիկ են մահանում ամեն օր, այն դեպքում, երբ ինչ-որ մեկը իր ամբիցիաներն է կառուցում՝առաջ տանելով իր քաղաքական նկրտումները»:
Հատկանշական է, որ հայերի «դիվայնացման» ադրբեջանական քաղաքականությունը նման է երկսայր սրի: Մի կողմից ստեղծվում է թշնամու կերպար՝ ի դեմս հայերի, որն ադրբեջանական իշխանությունները բավական հաջող օգտագործում են սեփական իշխանության պահպանման համար, մյուս կողմից՝ հայատյացությունը, որը թափանցել է Ադրբեջանում կյանքի բոլոր ոլորտներ (այդ թվում՝ կրթական) իր բացասական ազդեցությունն է թողնում ադրբեջանական հասարակության հոգևոր առողջության վրա, ինչի արդյունքում հայտնվում են սաֆարովներ, որոնք կարող են կացնահարել քնած հայի, կամ անգամ կտրել գլուխներ…
Խոջալուի դեպքերի շուրջ միֆեր ստեղծելու և սեփական քաղաքացիների գիտակցությունը խեղելու փոխարեն՝ ադրբեջանական իշխանությունները կարող էին պատմել նաև Խոջալուի այն 700 բնակիչների մասին, ովքեր չէին լքել գյուղը, և հայկական ուժերի կողմից տեղափոխվել են Ստեփանակերտ, որտեղ նրանց ապահովել են սննդով և բժշկական օգնությամբ: Իսկ երկու օր անց նրանց բարեհաջող փոխանցվել են ադրբեջանական կողմին՝ առանց որևէ նախապայմանի…

Khojaly: The Azerbaijani Myth of a ''Genocide''
The Karabakh conflict differs from other ethnopolitical conflicts in many respects: the emergence of conflict, its legal aspect, the negotiation format, etc. But one of the key differences, unfortunately, is the level of distrust and hostility between the parties. Of course, there have been great many conflicts and bloodshed in the world, but the Karabakh conflict has been going on for about 30 years, and, as the Azerbaijani aggression in April 2016 showed, this conflict is far from being frozen, and there is still a possibility of new escalations.
In such conditions, Armenia, Artsakh, and Azerbaijan, of course, conduct both an information war and propaganda. But it should be noted that in the propaganda context, Azerbaijan has crossed all the red lines, and has used its anti-Armenian rhetoric not only in official speeches (for example, the territorial claims against Yerevan and other parts of Armenia in Aliyev’s recent speech), but even in Azerbaijani school textbooks and children's literature (you can read in more detail about this on Azerchild.info).
In the propaganda arsenal of Azerbaijan a special place is occupied by the events in Khojaly, which in recent years official Azerbaijan has been trying to present to the world community as "genocide of Azerbaijanis". For this purpose, Baku has worked hard, and is still trying to find "witnesses", to organize information companies, promote various resolutions, etc. These efforts, despite their absurdity, sometimes nevertheless give fruits and, worst of all, even the Azerbaijanis began to believe in this nonsense.
The Azerbaijani society for years has been told different myths about the "atrocities of Armenians", and, as it might be expected, Baku forgot about the existence of the testimonies of those Azerbaijanis who immediately after the Khojaly events told about what actually took place and were well aware of the fact, what was going on there. And all these evidences contain a number of important facts, which they prefer not to remember. For example, before the Khojaly events in Baku, a meeting of the National Security Committee took place, during which it yas decided not to evacuate the residents of Khojaly, despite the fact that the self-defense forces of Karabakh left a humanitarian corridor for Khojaly residents, and moreover, most of them safely reached Aghdam.
In addition, the area where the bodies of the Khojaly people were found was approximately 700 meters away from the Azeri military post and was under their control. There are many questions in connection with the Azerbaijani myth about the events of Khojaly, and there are many evidences (including from the Azerbaijanis themselves), thanks to which the Azerbaijani official version of those events does not stand up to any criticism. Even the president of Azerbaijan, Ayaz Mutalibov, who was in power at that time, gave an interview to an independent Czech journalist Dana Mazalova in April 1992, after which he became a victim of persecution in his own country. In the interview, Mutalibov not only acknowledged that the Armenian side left the humanitarian corridor for the Khojaly people, but also linked the Khojaly events with internal political processes: "As Khojaly residents used to say everything was organized in order to have an excuse for my resignation... We are just tired of this confrontation, ordinary people die every day, while someone builds their ambitions on this, promoting their political goals."
It should be noted that the Azerbaijani policy of "demonizing" Armenians is a stick with two ends. On the one hand, an image of the enemy is being created, which the Azerbaijani authorities use very cleverly to preserve their power. But, on the other hand, the Armeniaphobia, has a negative impact on the mental health of the Azerbaijani society, as a result of which there appear people like Safarov who can kill sleeping Armenians with their axes or cut off their heads...
Instead of creating myths about the events in Khojaly and harassing the minds of their fellow citizens, the Azerbaijani authorities could also talk about those 700 inhabitants of Khojaly who did not leave the village and were taken to the capital of Karabakh, Stepanakert, where they were provided with food and medical assistance. And two days later they were safely transferred to the Azerbaijani side without any preconditions...