Խոջալու. «Ցեղասպանականացման» անհեթեթ փորձերը և ստեղծված միֆերը
Ղարաբաղյան հակամարտությունը մյուս էթնոքաղաքական հակամարտություններից տարբերվում է մի շարք գործոններով՝ հիմնախնդրի առաջացումը, իրավական կողմը, բանակցային ձևաչափը և այլն: Սակայն, հիմնական տարբերակիչ գծերից է, ցավոք, նաև կողմերի միջև թշնամության և անվստահության մակարդակը: Անշուշտ, աշխարհում եղել են շատ ավելի արյունահեղ հակամարտություններ, սակայն Ղարաբաղյան հակամարտությունը շարունակվում է արդեն շուրջ 30 տարի և, ինչպես ցույց տվեց 2016թ.-ի ապրիլի ադրբեջանական ագրեսիան, այն բնավ սառեցված չէ, և  նոր էսկալացիաների հավանականությունը դեռևս պահպանվում է:
Հակամարտության անբաժան մաս է դարձել նաև Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի կողմից մղվող տեղեկատվական պատերազմը և իրականացվող քարոզչությունը: Սակայն, պետք է նշել, որ Բաքուն քարոզչության առումով արդեն վաղուց անցել է բոլոր թույլատրելի կարմիր գծերը, իսկ հակահայկական հռետորաբանության կարելի է հանդիպել ոչ միայն պաշտոնական ելույթներում (Երևանի և Հայաստանի այլ շրջանների նկատմամբ տարածքային հավակնությունների մասին Ալիևը հայտարարեց վերջերս), այլ անգամ ադրբեջանական դպրոցական դասագրքերում և մանկական գրականության մեջ (այս մասին առավել մանրամասն կարելի է տեղեկանալ Azerchild.info կայքում):
Ադրբեջանի քարոզչական զինանոցում հատուկ տեղ են գրավում Խոջալուի դեպքերը, որոնք վերջին տարիների ընթացքում պաշտոնական Բաքուն փորձում է միջազգային հանրությանը ներկայացնել որպես «ադրբեջանցիների ցեղասպանություն»: Այդ նպատակով Ադրբեջանը բավական ջանքեր է գործադրել և մինչ օրս էլ շարունակում է գործադրել՝ կեղծելով «ապացույցները», գտնելով «վկաների», կազմակերպելով տեղեկատվական արշավներ, առաջ մղելով տարաբնույթ բանաձևեր և այլն: Նման ջանքերը, չնայած իրենց անհեթեթ բնույթին, որոշ դեպքերում տալիս են արդյունքներ և, որ ամենացավալին է, այդ զառանցանքին սկսում են հավատալ հենց իրենք՝ ադրբեջանցիները: Ադրբեջանական հասարակությանը տարիներ շարունակ սնուցում են «հայերի գազանության» վերաբերյալ տարբեր միֆերով և, ինչպես կարելի էր ակնկալել, Բաքվում մոռացել են այն ադրբեջանցիների վկայությունների մասին, ովքեր Խոջալուի դեպքերից անմիջապես հետո պատմում էին, թե իրականում ինչ է կատարվել տեղում, կամ էլ եղել են բավական լավ իրազեկված, թե ինչ է իրականում կատարվում: Իսկ այդ վկայությունները պարունակում են մի շարք կարևոր փաստեր, որոնց մասին Բաքվում նախընտրում են չհիշել:  Օրինակ, մինչև Խոջալուի դեպքերը, Բաքվում կայացել է ազգային անվտանգության կոմիտեի նիստ, որի ժամանակ որոշում է կայացվել չտարհանել Խոջալուի բնակիչներին, չնայած այն հանգամանքին, որ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերը թողել էին մարդասիրական միջանցք, ավելին՝ դրանով շատերն անվտանգ հասել են Աղդամ:
Բացի այդ, այն տարածքը, որտեղ գտնվել են զոհերի դիակները, եղել է ադրբեջանական ռազմական դիրքից 700 մետր հեռավորության վրա և եղել է նրանց վերահսկողության ներքո: Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ ադրբեջանական միֆերի հետ կապված հարցերը շատ են… շատ են նաև ապացույցները (այդ թվում՝ ադրբեջանցիների կողմից), որոնց շնորհիվ այդ իրադարձությունների ադրբեջանական պաշտոնական վարկածը չի դիմանում որևէ քննադատության: Անգամ Ադրբեջանի նախագահ Այազ Մութալիբովը, ով իշխել է հենց այդ շրջանում, 1992թ-ի ապրիլին չեխ անկախ լրագրող Դանա Մազալովային տված հարցազրույցում (հրապարակվել է "Независимая газета”  թերթում), խոստովանել է, որ հայկական կողմը Խոջալուի բնակիչների համար թողել է մարդասիրական միջանցք: Ավելին` այդ իրադարձությունները նա կապել է ներքաղաքական գործընթացների հետ. «Ինչպես նշում են Խոջալուի փրկված բնակիչները, այդ դեպքերը կազմակերպել էին, որպեսզի առիթ լիներ իմ հրաժարականի համար։ Ինչ-որ ուժեր գործում էին Ադրբեջանի նախագահին վարկաբեկելու համար…. Մենք ուղղակի հոգնել ենք, հոգնել ենք այդ դիմակայումից: Սովորական մարդիկ են մահանում ամեն օր, այն դեպքում, երբ ինչ-որ մեկը իր ամբիցիաներն է կառուցում՝առաջ տանելով իր քաղաքական նկրտումները»:
Հատկանշական է, որ հայերի «դիվայնացման» ադրբեջանական քաղաքականությունը նման է երկսայր սրի: Մի կողմից ստեղծվում է թշնամու կերպար՝ ի դեմս հայերի, որն ադրբեջանական իշխանությունները բավական հաջող օգտագործում են սեփական իշխանության պահպանման համար, մյուս կողմից՝ հայատյացությունը, որը թափանցել է Ադրբեջանում կյանքի բոլոր ոլորտներ (այդ թվում՝ կրթական) իր բացասական ազդեցությունն է թողնում ադրբեջանական հասարակության հոգևոր առողջության վրա, ինչի արդյունքում հայտնվում են սաֆարովներ, որոնք կարող են կացնահարել քնած հայի, կամ անգամ կտրել գլուխներ…
Խոջալուի դեպքերի շուրջ միֆեր ստեղծելու և սեփական քաղաքացիների գիտակցությունը խեղելու փոխարեն՝ ադրբեջանական իշխանությունները կարող էին պատմել նաև Խոջալուի այն 700 բնակիչների մասին, ովքեր չէին լքել գյուղը, և հայկական ուժերի կողմից տեղափոխվել են Ստեփանակերտ, որտեղ նրանց ապահովել են սննդով և բժշկական օգնությամբ: Իսկ երկու օր անց նրանց բարեհաջող փոխանցվել են ադրբեջանական կողմին՝ առանց որևէ նախապայմանի…

Ходжалу: развеиваем мифы и абсурдность попыток "геноцидоизации"
Карабахский конфликт от других этнополитических конфликтов отличается многими характеристиками – возникновение конфликта, правовой аспект, переговорный формат и т.д.  Но одним из ключевых отличий, к сожалению, является уровень недоверия и вражды между сторонами. Конечно, в мире бывали конфликты и намного кровопролитнее, но карабахский конфликт уже длится примерно 30 лет, и, как показала азербайджанская агрессия в апреле 2016 года, - это конфликт далеко не замороженный, где все еще сохраняется вероятность новых эскалаций.
В таких условиях и Армения, и Арцах, и Азербайджан, естественно, ведут как информационную войну, так и пропаганду. Но надо отметить, что Баку в плане пропаганды уже давно перешел все красные линии, а антиармянская риторика часто зашкаливает не только в официальных речах (о территориальных претензиях в отношении Еревана и других частей Армении Алиев заявил недавно), но даже в азербайджанских школьных учебниках и детской литературе (об этом более подробно можно прочитать на сайте Azerchild.info).
В пропагандистском арсенале Азербайджана особое место занимают события в Ходжалу, которые в течение последних лет официальный Азербайджан старается преподнести мировому сообществу в качестве "геноцида азербайджанцев". Для этой цели Баку потрудился - и до сих старается, не покладая рук – сфабриковать “доказательства”, найти “свидетелей”, организовать информационные компании, продвигать разные резолюции и т.п. Эти усилия, несмотря на свою абсурдность, иногда тем не менее дают свои плоды и, что самое плохое, в этот бред начали верить даже сами азербайджанцы. Азербайджанское общество годами подпитывалось разными мифами о “зверствах армян”, и, как можно было ожидать, в Баку забыли о существовании свидетельств тех азербайджанцев, которые сразу после событий в Ходжалу рассказали о том, что на самом деле имело место и были хорошо осведомлены о том, что там творилось. А все эти свидетельства содержат ряд важных фактов, о которых в Баку предпочитают не вспоминать. Например, до ходжалинских событий в Баку состоялось заседание Комитета национальной безопасности, во время которого было принято решение не эвакуировать жителей Ходжалу, несмотря на то, что силы самообороны Карабаха оставили гуманитарный коридор для ходжалинцев - более того, большинство из них безопасно добралось до Агдама.
Кроме того, та территория, где нашли трупы ходжалинцев, была приблизительно в 700 метрах от военного поста азербайджанцев и находилась под их контролем. Вопросов в связи с азербайджанским мифом о событиях Худжалу много… много и доказательств (в том числе от самих азербайджанцев), благодаря которым азербайджанская официальная версия тех событий не выдерживает никакой критики.  Даже сам президент Азербайджана Аяз Муталибов, который был у власти в тот период, в апреле 1992-го года дал интервью независимой чешской журналистке Дане Мазаловой, которое было опубликовано в "Независимой газете", после которого стал жертвой гонений в своей стране.  В интервью Муталибов не только признал, что армянская сторона оставляла гуманитарный коридор для ходжалинцев, но и связал ходжалинские события с внутриполитическими процессами: "Как говорят те ходжалинцы, которые спаслись, это все было организовано для того, чтобы был повод для моей отставки. Какая-то сила действовала для дискредитации президента... Мы просто устали, устали от этого противостояния. Обычные люди умирают каждый день, в то время как кто-то строит свои амбиции на этом, продвигая свои политические цели”.
Стоит отметить, что азербайджанская политика “демонизации” армян является палкой с двумя концами. С одной стороны, создается образ врага, который азербайджанские власти весьма ловко используют для сохранения своей власти. Но, с другой стороны, армянофобия, которой пропитаны все сферы в Азербайджане (даже образование) оказывает негативное воздействие на душевное здоровье азербайджанского общества, в результате чего появляются сафаровы, которые могут топором убивать спящих армян или отрубать им головы...
Вместо того, чтобы создавать мифы о событиях в Ходжалу и травить рассудок своих сограждан, азербайджанские власти могли бы рассказывать и о тех 700 жителях Ходжалу, которые не покинули село и были доставлены в столицу Карабаха - Степанакерт, где они были обеспечены питанием и медицинской помощью. А через 2 дня они благополучно были переданы азербайджанской стороне - без каких-либо предварительных условий...