Գեղասահորդուհի Եվգենյա Մեդվեդևայի հայրը պատմել է դստեր հայկական արմատների մասին
Ժենյա Մեդվեդևան ուրախացնում է հորը ոչ միայն սառույցի վրա փայլուն հաջողություններով, այլև իր հիասքանչ նկարներով, որոնցով նա արդեն մի ամբողջ հավաքածու է ստեղծել։ Այդ մասին Արման Բաբասյանը պատմել է «Մոսկովսկի Կոմսոմոլեցին» տված հարցազրույցում, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
Նա նաև հավելել է, որ աղջիկը մորից է ժառանգել իր հմայքը և համառությունը, բայց հոր կողմից էլ շատ գծեր ունի:
Ինչպես պատմում է հայրը, Ժենյան դեռ մանկուց չարաճճի ու հետաքրքրասեր է եղել։
«Նրան հետաքրքրում էին բոլոր դարակները, արկղերը, մի խոսքով աղջկանիցս աչքը չէր կարելի կտրել։ Իսկ երեք տարեկանից Ժենյայի կյանքում առաջնայինը գեղասահքն էր», - պատմում է Արմանը։
Եվգենյայի մայրը՝ Ժաննա Դևյատովան, նախկին գեղասահորդուհի է, Մոսկվայի չեմպիոն։ Նա սպորտից հեռացել է ծանր վնասվածքից հետո։ Իսկ հոր մասին միայն պատկերացում են կազմել աղջկա ազգանունից։
Թերևս Եվգենյայի հանդեպ հետաքրքրությունն ավելի մեծ է Հայաստանում։ Եվ դա բնական է, նա մեր հայրենակցուհին է: Տեղական գրեթե բոլոր ԶԼՄ-ները նրան Մեդվեդևա-Բաբասյան են անվանում։ Եվ Հայաստանում ամենից շատն են ցանկանում իմանալ, թե ինչու աղջիկը հոր ազգանունը չի կրում։
«Ես սպասում էի այդ հարցին։ Նա ազգանունը փոխել է (վերցրել է տատիկի աղջկական ազգանունը. խմբ) իմ համաձայնությամբ, և այդ պահին նման որոշումը ճիշտ էր։ Պետք չէ զարմանահրաշ, սրտաճմլիկ պատճառներ կամ սարսափելի պատմություններ փնտրել, քանի որ նման բան չկա։ Ես ու Ժաննան բաժանվել ենք, բայց մեզ հաջողվել է ջերմ, ընկերական հարաբերություններ պահպանել։ Որպես Ժենյայի ծնողներ՝ մենք մշտապես շփվել ենք և շփվում ենք այժմ էլ։ Ուզում եմ ասել, որ Ժաննան հիանալի մայր է և շատ արժանի մարդ», - ասել է Արմանը։
Արմանը վաղուց չի ապրում կնոջ և աղջկա հետ, բայց այնքան շատ է երկրպագում աղջկան, որ չի կարողանում դիտել նրա ելույթների ուղիղ եթերները։
Նա անգամ օլիմպիական մեկնարկից առաջ զերծ է մնացել դստեր հետ խոսելուց, որպեսզի ո՛չ ինքը հուզվի, ո՛չ դուստրը։
«Աղջկաս կարճ հաղորդագրություն եմ ուղարկել՝ ջերմ մաղթանքներով», - ասել է գեղասահորդուհու հայրը։
Նա աղջկան միշտ խորհուրդ է տալիս ընտրել այն ուղին, որն ինքն է ուզում, որն իր սրտով է։ «Իսկ ես միշտ եղել եմ և կլինեմ նրա կողքին», - հավաստացրել է Արմանը:

Why the Figure Skater Evgenia Medvedeva (Babasyan) Did Not Take Her Father's Name?
The figure skater Evgenia Medvedeva makes her father proud not only with brilliant successes on the ice, but also with her drawings from which he has a big collection already. Arman Babasyan, the father of the famous skater Evgenia Medvedeva, told this in an interview to the Moscow Komsomolets.
She has got the charm and some "stubbornness" from her mother but there are also paternal features, he added.
Father tells Zhenya was very curious as a toddler. "She was interested in all the lockers, boxes, everything. We had to keep an eye on her every now and then, and from the age of three in Zhenya's life there was only figure skating," says Arman.
Zhenya’s mother, Zhanna Devyatova, a former figure skater, is a champion of Moscow. She had to quit sports after a serious injury.
Particular attention by the local media in Armenia was paid to name changing from "Babasyan" to Medvedeva. And here, like nowhere else, everybody wants to know why the daughter did not take her father's surname.
"I was waiting for this question, because the change of name (to the grandmother's maiden name - ed.) occurred solely with my consent, and at that time this decision was right. We got divorced with Zhanna, but we managed to keep warm, friendly relations, as Zhenya's parents we constantly communicated and communicate until now. I want to say that Zhanna is a wonderful mother to our daughter ", says Arman Babasyan.
Arman does not watch Zhenya’s live broadcasts. "This is a very heavy emotional burden, and I do not want to give her extra tense feelings," he says.
He did not talk with his daughter before the Olympic so that not to worry her even more. "I only sent my daughter a short SMS with warm wishes," he added.
As for the talisman for luck, Arman Babasyan said: "We have baptized Zhenya, and I think that she kept the cross on her neck and it will always keep my daughter."