«ֆուտբոլային դիվանագիտություն»՝ հայկական կանոններով
Այսօր՝ մարտի 1-ին, Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղարկելու մասին: Նման մտադրության մասին ՀՀ նախագահը հայտարարել էր դեռևս 2017թ-ի սեպտեմբերին ՄԱԿ ԳԱ բարձր ամբիոնից՝ նշելով, որ Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացման գործընթացում որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պարագայում Հայաստանը 2018թ-ի գարուն կթևակոխի առանց արձանագրությունների:
Այսօր հայկական կողմը Թուրքիայի համար հստակ դարձրեց, որ հայ-թուրքական կարգավորման առկախված գործընթացը չի կարող հավերժ ձգվել և խաղաքարտ դառնալ այդ երկրի իշխանությունների ձեռքերում: Չնայած՝ 2009թ.-ին Թուրքիան Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրել էր առանց նախապայմանների, կարճ ժամանակ անց պաշտոնական Անկարան  Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նորից սկսեց կապել Ղարաբաղյան հակամարտության հետ:  Կարգավորման գործընթացի տրամաբանության նման խախտումը, բնականաբար, անընդունելի էր հայկական կողմի և անհասկանալի՝ միջազգային հանրության համար, ինչն էլ հստակ արտահայտվախ էր նրանց հայտարարություններում: Ըստ էության նույն միձազգային հանրության համար ակնհայտ և միանշանակ դարձավ, որ հենց թուրքական իշխանությունները չունեն բավական կամք և ցանկություն՝ գնալ հարաբերությունների կարգավորման:
Պետք է նշել, որ 2008թ-ին Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտությունն» ու Ցյուրիխյան գործընթացը բավականին լավ հաշվարկված էր՝ հաշվի առնող  բոլոր նրբությունները, հնարավոր ռիսկերն, ինչպես նաև հնարավորությունները, այլ կերպ ասած՝ «ֆուտբոլային դիվանագիտություն»՝ հայկական կանոններով: Բացի Թուրքիայի հետ առաջացող հնարավոր բարդություններից, ակնհայտ էր, որ այդ նախաձեռնությունը կարող էր առաջացնել նաև հայության որոշ հատվածի դժգոհությունը, ինչը մեղմելու համար նախագահ Սարգսյանը կազմակերպեց համահայկական այց: Նման աննախադեպ քայլն, ըստ էության, իրեն արդարացրեց՝  որոշակիորեն մեղմելով նախաձեռնության նկատմամբ առկա բացասական ֆոնը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա հայկական կողմը գիտակցում էր, որ Ցյուրիխյան գործընթացը կամ հանգեցնելու է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ու սահմանի բացմանը,  կամ ընդգծելու էր Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշումը՝ բոլորի համար հստակ դարձնելով, թե ով է մեղավոր կողմը: Պետք է փաստել, Ցյուրիխյան այս ողջ գործընթացում հայկական կողմի դրսևորած կամքն ու կառուցողականությունն իսկապես ցույց տվեցին աշխարհին, որ ԵՄ անդամակցության ձգտող Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները պատրաստ չեն բացել Եվրոպայի վերջին փակ սահմաններից մեկը:
Այսպիսով, Հայաստանը վերջակետ դրեց դեռ 2008թ.-ին մեկնարկած գործընթացին՝ միևնույն ժամանակ թողնելով հաշտեցման բաց պատուհան: Մյունխենի անվտանգության համաժողովին ունեցած ելույթի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ եթե Թուրքիան ցանկություն ունի կարգավորելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ապա նոր պայմաններում պետք է բանակցվի նոր փաստաթուղթ:

"Футбольная дипломатия" - по армянским правилам игры
На заседании Совета национальной безопасности РА 1 марта президент Армении Серж Саргсян объявил об аннулировании армяно-турецких протоколов. Oб этом намерении президент Армении заявил еще в сентябре 2017 года с высокой трибуны Генассамблеи ООН, отметив, что в случае отсутствия позитивных сдвигов в процессе ратификации Турцией протоколов Армения вступит в весну 2018 года без этих протоколов.
И в первый же день весны армянская сторона дала понять Турции, что приостановленный процесс армяно-турецкого примирения не может длиться вечно и быть игральной картой в руках властей этой страны. Несмотря на то, что в 2009 году в Цюрихе Турция подписала армяно-турецкие протоколы без предусловий, спустя короткое время официальная Анкара вновь стала связывать процесс нормализации отношений с Арменией с карабахским конфликтом. Такое нарушение логики процесса армяно-турецкого примирения, естественно, было неприемлемо для армянской стороны и непонятно для международного сообщества, что было четко выражено в их заявлениях. По сути, для международного сообщества стало ясно и однозначно, что именно турецким властям не хватает политической воли и желания нормализовать отношения.
Следует отметить, что "футбольная дипломатия" и Цюрихский процесс, инициированный Сержем Саргсяном в 2008 году, были достаточно хорошо просчитаны с учетом всех нюансов, возможных рисков и появляющихся возможностей. Иными словами, это была "футбольная дипломатия" по армянским правилам. Помимо возможных осложнений с Турцией, было очевидно, что эта инициатива может вызвать недовольство и в среде некоторых слоев армян, для смягчения чего президент Серж Саргсян совершил "общеармянский визит" по странам с большой армянской диаспорой. По сути, такой беспрецедентный шаг себя оправдал, несколько смягчив негативный фон в связи с инициативой.
Что касается Турции, то армянская сторона понимала, что Цюрихский процесс либо приведет к нормализации армяно-турецких отношений и открытию границы, либо подчеркнет деструктивную позицию Турции, открыв всем глаза на то, какая именно из сторон виноват в застопоризации примирительного диалога. Следует отметить, что готовность и конструктивность, продемонстрированные армянской стороной в течение всего Цюрихского процесса, действительно показали миру, что нынешние власти Турции, стремящейся к членству в ЕС, не готовы открыть одну из последних закрытых границ Европы.
Таким образом, Армения положила конец процессу, начавшемуся еще в 2008 году, оставив при этом открытое окно для примирения. На мюнхенской конференции по безопасности Серж Саргсян заявил, что если Турция желает нормализовать отношения с Арменией, то в новых условиях должен быть согласован новый документ.