Ջեյմս Բաղյան. միակ հայը, ով եղել է տիեզերքում և գիտի տոլմա պատրաստել
1989 թվականի մարտի 13-ին հայկական ծագմամբ ամերիկացի տիեզերագնաց, բժիշկ, ինժեներ, մարզիկ և օդաչու Ջեյմս Բաղյանը թռավ տիեզերք՝ Space Shuttle «STS-29» ծրագրի շրջանակներում: Հայ ժողովուրդը ևս մեկ պատճառ ունեցավ հպարտանալու. մենք արդեն տիեզերագնաց ունեինք:
Ջեյմս Բաղյանը ծնվել է 1952 թ. Ֆիլադելֆիայում: Նրա ծնողները ԱՄՆ էին տեղափոխեցին Տրապինզոնից: Ջեյմսի պապը՝ Նազարեթ Կունդեբաղյանը, 1913 թ.-ին Ամերիկա էր արտագաղթել Արաբկիրից: Այնտեղ նա ամուսնացել էր հայուհի Սաթենիկի հետ, ով Մալաթիայից էր: «Երբ հայրական պապս արտագաղթել է Հայաստանից Միացյալ Նահանգներ, ներգաղթի բյուրոն նրա անունը կրճատել է «Բաղյանի»», - պատմում է տիեզերագնացը:
«Հայրս միակն է եղել ընտանիքում, որ ամուսնացել է օտարի հետ (այս բառը Ջեյմսն արտաբերել է հայերեն և ծիծաղել)։ Բաղյանը պատմել է, որ պապը շատ պահպանողական է եղել և բոլորին ստիպել է տանը հայերեն խոսել, ինքը սակայն, հայերեն ընդամենը մի քանի բառ գիտի՝ «օտար», «ինչպես ես», «շատ լավ», «բարև»», - գրում է Tert.am-ը:
Ապագա տիեզերագնացի հայրը՝ Ֆիլիպը, օդաչու է եղել, և 18.500 ամերիկահայերի թվում, ովքեր ծառայել են ամերիկյան բանակում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերել: Նրա խիզախ գործողությունները բարձր են գնահատվել: Ջեյմսը 22 տարեկանից մասնակցել է բազմաթիվ ավիացիոն միջոցառումների, իսկ 1980-ից եղել է ամերիկյան տիեզերագնացների խմբի անդամ:
Ի դեպ, առաջին թռիչքը տիեզերք նախատեսվում էր 1985 թ.-ին, սակայն Բաղյանը չէր հայտնվել վերջնական անձնակազմի ցուցակում, ինչը փրկել էր նրա կյանքը. տիեզերանավը պայթել էր թռիչքի 73-րդ վայրկյանին՝ միլիոնավոր հեռուստադիտողների աչքի առջև, գրում է Urbattert.am-ը:
1991 թ.-ին Ջեյմս Բաղյանը երկրորդ անգամ է տիեզերք թռել, ընդ որում հերթական թռիչքին նրան օգնել են պատչաստվել «Նորտոն» ընկերության գլխավոր ինժեներ Ջոան Յազեճյան-Պողոսյանը և ՆԱՍԱ-ի կենսապահպանման ղեկավար դոկտոր Առնոլդ Նիկողոսյանը:
Բաղյանն այսօր, իհարկե, NASA-ի տիեզերագնացների ցուցակներում չկա, սակայն նրա զարմանալիորեն ակտիվ ապրելակերպը չի փոխվել ՝ թենիս, լող, արշավներ, նա ունի նաև հազվագյուտ հոբբի՝ վերանորոգում է հին ավտոմեքենաները:
Խոսելով ընտանիքի հայկական ավանդույթների մասին՝ Բաղյանը նշել է, որ ինքը կարող է պատրաստել ազգային ուտեստներ: «Տոլմա, քյուֆթա, յալանչի... Ես ինքս էլ կարող եմ դրանք պատրաստել: Մայրս նույնպես սովորել է պատրաստել այդ ուտեստները: Տատիկս իր աղջիկներին և հարսներին միշտ ասում էր՝ տեսեք մեր օտար հարսը հայկական ուտեստները ձեզնից լավ է պատրաստում... Երբ փոքր էի, մենք հաճախ էինք հայկական պարահանդեսների այցելում, հայկական խմբակային պարեր պարում։ Նույնիսկ մեր ոչ հայ ընկերները հաճույքով էին գալիս այդ պարային երեկոներին, անկեղծ ասած, այնտեղ գնալու պատճառներից մեկն էլ մատուցվող հայկական համեղ ուտելիքներն էին»,–ասել է Բաղյանը։
Հայաստանում որևէ անգամ չեղած Ջեյմսն ասել է, որ կցանկանար այցելել իր պատմական հայրենիք։
Ի դեպ, Բաղյանը հերքել է հայկական մամուլում բազմիցս տարածված այն տեղեկությունը, թե 1989թ. թռիչքի ժամանակ Հայաստանի վրայով թռչելու ժամանակ հայերեն բառեր է արտաբերել։ «Նման բան չի եղել։ Ես էլ ինչ-որ տեղ կարդացել եմ այդ մասին, բայց նման բան չի եղել»,–ասել է նա։

James Bagyan: The Only Armenian that Was in Space and Can Make Dolma
On March 13, 1989, the American astronaut, doctor, engineer, sportsman and pilot of Armenian origin, James Bagyan, flew to the space by ‘’Discovery’’ shuttle in the framework of the Space Shuttle STS-29 program. Then Armenian people got another reason for pride, after all, we had our own cosmonaut!
James Bagyan was born in 1952 in Philadelphia. His parents moved to the USA from Trabzon. According to James himself, his grandfather, Nazareth Kundebagyan, emigrated from Arabkir to America in 1913. There he married his grandmother Satenik, who was from Malatya and emigrated to America a bit earlier, in 1908. "When my grandfather emigrated to America, his name was shortened to" Bagyan "in the immigration bureau," the astronaut recalled.
"I am a second-generation representative: my father, his brothers and sisters were born in America, I am Armenian by half: my mother is German, my father was the only one in the family who married a stranger (this word James said in Armenian: "Otar" and laughed.) All my uncle's children by father and aunt are pure-blooded Armenians. When I was still young, and in adolescence too, we went to see our grandfather Nazareth on Sundays with the whole family, and everyone there spoke in Armenian. Grandfather was very conservative and demanded that in his house they spoke only Armenian and he himself did not speak English, though he understood, and my father did not speak English until he was six either, and he learned English in the street" Bagyan told the journalist of the "The interlocutor".
The father of the future astronaut, Philip, was a pilot and among 18,500 American Armenians, who served in the US Army, took an active part in the Second World War. His courageous actions were highly appreciated: Major P. Bagyan was awarded the American Order of the Red Cross. James himself, since the age of 22, was a participant in numerous aviation competitions, and since 1980, a member of a group of American astronauts. As noted by Newarmenia.net, James Bagyan has other professions too: he is a doctor, engineer, sportsman; he is one of the first professional physicians, who went into open space ... It is noteworthy that the scientific experiments that James Bagyan put in weightlessness were based on the studies of his compatriot, USSR State Prize laureate, academician Norayr Sisakyan.
By the way, Bagyan's first space flight was planned for 1985, but he did not get into the final crew list, and this saved his life: the "Challenger" exploded on the 73rd second of the flight in front of millions of viewers around the world watching the direct broadcast of it, Urbattert.am writes.
In June 1991, James Bagyan conquered space for the second time, and in preparation for the next flight he was assisted by the chief engineer of the Norton company Joan Yazedjian-Poghosyan and NASA's life support director Dr. Arnold Nikoghosyan.
Today Bagyan, of course, does not appear on NASA's astronauts lists, but he has not changed his surprisingly active way of life: James plays tennis, swims, climbs mountains. And he also has a fairly rare hobby, he loves to repair old cars.
Talking about the Armenian traditions of the family, Bagyan noted that he himself can cook national dishes. "Dolma, kufta, yalanchi, cherek, gadaif ... I can cook them myself. My mother also learned to cook them. My grandmother always said to her daughters and daughters-in-law: "you see, our foreign daughter-in-law prepares Armenian dishes better than you!" I remember that we often went to Armenian carnivals, we danced Armenian group dances, even our non-Armenians were happy to come to these dancing evenings. To be honest, one of the reasons for their popularity was the delicious Armenian dishes served there," the astronaut said, laughing and adding that he did not have the opportunity to come to Armenia, and that, of course, he would like to see his historical homeland...