Ահաբեկչական վտանգի պատճառով Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանատունը շարունակում է փակ մնալ
Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը մարտի 6-ին ևս փակ կլինի: Պատճառն ահաբեկչության մասին հետախուզական ծառայությունների ունեցած տեղեկություններն են, հայտնում է «Արմենպրես»-ը: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարել էր, որ իր աշխատանքները դադարեցնելու է միայն մեկ օրով: Նշվում է, որ առկա վտանգի անցնելուն պես դեսպանությունը կշարունակի իր բնականոն աշխատանքը:
Միաժամանակ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունից հորդորել են Թուրքիայում ԱՄՆ քաղաքացիներին հեռու մնալ բազմամարդ շրջաններից, դեսպանատան և դրա հարակից տարածքներից: Հայտնի զբոսաշրջային վայրեր, առևտրի կենտրոններ, սպորտային և զվարճանքի կենտրոններ այցելելիս էլ հնարավորինս մեծ ուշադրություն դարձնել սեփական անվտանգությանն ու լինել զգոն:
Անկարայի նահանագապետարանը ևս հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ իրենք ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցներ դեսպանատան կողմից ստացված հետախուզական տվյալների առնչությամբ, որոնց համաձայն հնարավոր են ահաբեկչական գործողություններ ԱՄՆ դեսպանատան կամ քաղաքացիների դեմ:

Из-за террористической угрозы посольство США в Турции продолжает оставаться закрытым
Посольство США в Турции продолжает оставаться закрытым и 6 марта. Как передает "Арменпресс", причина - информация разведслужб о возможной террористической угрозе. Раннее посольство объявляло, что приостанавливает свою работу лишь на один день. Отмечается, что работа посольство возобновится, как только минует угроза терроризма.
В то же время посольство рекомендует гражданам США избегать скоплений людей, держаться подальше от здания посольства и его окрестностей, при посещении торговых центров и т.п. быть внимательным и не забывать о своей безопасности.
Власти Анкары выступили с заявлением, что они предпринимают все необходимые меры в связи с получением от посольства информации о возможном теракте. Посольство США не работает с 5 марта. В тот же день в городе началась операция правоохранительных органов против ИГИЛ. Арестованы более десяти человек.