Հայաստանում կներկայացվի Կիլիկիո թագավորության զարթոնքի մասին պատմող նոր նախագիծ՝ տեսողական էֆեկտներով
ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ շուտով արվեստասեր հանրությանը կներկայացվի Կիլիկիո թագավորության զարթոնքի, Լևոն երկրորդի թագադրման մասին պատմող մի նախագիծ, որը հագեցած է տեսողական էֆեկտներով: Այս մասին մարտի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
«Սա վիզուալ ֆիլմի թերևս առաջին տարբերակն է Հայաստանում: Այն արվել է բիզնես մոդելով, որը կոչվում է աուդիովիզուալ քաղաքի ստեղծում: Դա բավականին հետաքրքիր բիզնես նախագիծ է կինոարտադրության ոլորտում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշել է նախարարը:
Նա նաև նշել է, որ ցանկանում են Հայաստանում վիզուալ էֆեկտների և անիմացիայի կենտրոն ստեղծել, վիզուալ քաղաք, որտեղ  կհամախմբվեն այն ընկերությունները, որոնք այսօր արդեն հոլիվուդյան, եվրոպական ֆիլմերի համար  վիզուալ էֆեկտներ են պատրաստում:
«Վիզուալ էֆեկտներ կան շատ ֆիլմերում, բայց չեք պատկերացնում, որ այդ ամենը հենց Հայաստանում է արվել: Մեր նպատակը վերոնշյալ կենտրոնի միջոցով դրանք մի տեղ հավաքելը, միասնական աշխարհին ներկայանալը, արտասահմանյան պատվերներ ընդունելը և դրանք Հայաստանում իրականացնելն է»,-եզրափակել է Ամիրյանը:

A Project Telling about the Revival of the Kingdom of Cilicia to Be Soon Presented in Armenia
By the initiative of the Armenian ministry of culture a project telling about the revival of the kingdom of Cilicia, the coronation of Levon II will soon be presented to the public. The project will be equipped with visual effects, culture minister Armen Amiryan told reporters on March 6, ''Armenpress'' reports .
"This is perhaps the first version of visual film in Armenia. It has been done with a business model which is called creation of audio-visual city. It’s quite an interesting business project in the field of cinematography", the minister said.
Armen Amiryan also said they want to establish center of visual effects and animation in Armenia, a visual city where the companies which today produce visual effects for Hollywood, European films will gather here.
"There are visual effects in many films, but you have no idea that all these has been made in Armenia. Our goal is to gather all these in one place, present it to the world, accept orders from abroad and implement them in Armenia", the culture minister said.