Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը խարսխված է քրիստոնեական արժեքների վրա. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 6-ին հանդիպել է Թուրքմենչայի պայմանագրի 190-ամյակին նվիրված համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանակ ՌԴ պատվիրակությանը՝ «Հայրենիքի պատմություն» ֆոնդի գործադիր տնօրեն Կոնստանտին Մոգիլևսկու և Երևանում գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկու գլխավորությամբ:
Էդուարդ Շարմազանովը ցավակցություն է հայտնել Սիրիայի «Հմեյմիմ» օդանավակայանում վայրէջքի ժամանակ ռուսական Ան-26 ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ, որը մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է «Թուրքմենչայի պայմանագիր. 190 տարի: Պատմությունը և ներկան» խորագրով համաժողովի անցկացումը Երևանում՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները կարևոր են ոչ միայն անցյալը ևս մեկ անգամ արժևորելու, այլև հայ-ռուսական դարավոր բարեկամության և ընդհանուր անցյալի մասին երիտասարդներին իրազեկելու տեսանկյունից:
«Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակը մեր ժողովուրդների ընդհանուր հաղթանակն է, և նոր սերունդը պետք է քաջատեղյակ լինի այդ մասին, ճանաչի հերոսներին: Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը խարսխված է քրիստոնեական արժեքների վրա: Մենք ընդհանուր արժեքներ ունենք և պետք է պահպանենք դրանք»,- ընդգծել է նա:
Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է Կուրսկի աղեղի ճակատամարտին նվիրված հայ-ռուսական գիտակրթական համաժողով կազմակերպել՝ նշելով, որ այդ ճակատամարտի հերոս է եղել Խորհրդային Միության զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ, Հայրենական մեծ պատերազմի հերոս Համազասպ Բաբաջանյանը: Նա առաջարկել է նաև քննարկել ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման» կոնվենցիայի 70-րդ հոբելյանական տարվա կապակցությամբ «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով ցուցադրությունը Ռուսաստանի Դաշնությունում ևս կազմակերպելու հարցը:
Հյուրերը համատեղ նախաձեռնությունների ու ծրագրերի իրականացման հարցում ընդգծել են «Հայրենիքի պատմություն» ֆոնդի և Երևանում գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի աջակցությունը:
Քննարկվել են երկու ժողովուրդների քաղաքական, ռազմական, կրթական ու գիտական կապերի ակտիվացման հեռանկարները: Նշվել է, որ երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացումն ու խորացումը բխում է երկու պետությունների շահերից:

Armenian and Russian Peoples’ Friendship is Anchored on Christian Values: Eduard Sharmazanov
The RA NA Vice President Eduard Sharmazanov met with the RF delegation, led by the Executive Director of the History of the Motherland Foundation Konstantin Mogilevsky and the Director of the Russian Centre for Science and Culture in Yerevan Sergey Rybinsky, to take part in the Conference dedicated to the 190th anniversary of the Treaty of Turkmenchay, the official page of the RA NA reports.
Eduard Sharmazanov offered condolences on the Russian An-26 aircraft crash while landing at Hmeymim Airport of Syria which caused casualties.
The RA NA Vice President has highlighted the holding of the Conference with the heading: The Treaty of Turkmenchay: 190 Years. The History and the Present in Yerevan, underlining that such events are important not only in terms of once again evaluating the past, but also informing the youth about the Armenian-Russian centuries-old friendship and common past.
"The victory in the Great Patriotic War is our peoples' common victory, and the new generation should be well aware of that and recognize heroes. The Armenian and the Russian peoples' friendship is anchored on Christian values. We have common values and we should preserve them," he underscored.
Eduard Sharmazanov proposed them to organize an Armenian-Russian scientific-educational Conference dedicated to the Battle of Kursk, noting that the Chief of Marshal of Tank Troops of the Soviet Union, Hero of the Great Patriotic War Hamazasp Babajanyan was the hero of that Battle. He proposed also to discuss the issue of also organizing the exhibition in the Russian Federation with the heading Parliamentarians against Genocides dedicated to the 70th jubilee year of the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide by the UN.
In the implementation of the initiatives and the programmes the guests underlined the support of the History of the Motherland Foundation and the Russian Centre for Science and Culture in Yerevan.
The perspectives of the activation of the two peoples' political, military, educational and scientific ties were discussed. It has been noted that the further development and deepening of the bilateral relations stems from the interests of the two states.