Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը խարսխված է քրիստոնեական արժեքների վրա. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 6-ին հանդիպել է Թուրքմենչայի պայմանագրի 190-ամյակին նվիրված համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանակ ՌԴ պատվիրակությանը՝ «Հայրենիքի պատմություն» ֆոնդի գործադիր տնօրեն Կոնստանտին Մոգիլևսկու և Երևանում գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկու գլխավորությամբ:
Էդուարդ Շարմազանովը ցավակցություն է հայտնել Սիրիայի «Հմեյմիմ» օդանավակայանում վայրէջքի ժամանակ ռուսական Ան-26 ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ, որը մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է «Թուրքմենչայի պայմանագիր. 190 տարի: Պատմությունը և ներկան» խորագրով համաժողովի անցկացումը Երևանում՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները կարևոր են ոչ միայն անցյալը ևս մեկ անգամ արժևորելու, այլև հայ-ռուսական դարավոր բարեկամության և ընդհանուր անցյալի մասին երիտասարդներին իրազեկելու տեսանկյունից:
«Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակը մեր ժողովուրդների ընդհանուր հաղթանակն է, և նոր սերունդը պետք է քաջատեղյակ լինի այդ մասին, ճանաչի հերոսներին: Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը խարսխված է քրիստոնեական արժեքների վրա: Մենք ընդհանուր արժեքներ ունենք և պետք է պահպանենք դրանք»,- ընդգծել է նա:
Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է Կուրսկի աղեղի ճակատամարտին նվիրված հայ-ռուսական գիտակրթական համաժողով կազմակերպել՝ նշելով, որ այդ ճակատամարտի հերոս է եղել Խորհրդային Միության զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ, Հայրենական մեծ պատերազմի հերոս Համազասպ Բաբաջանյանը: Նա առաջարկել է նաև քննարկել ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման» կոնվենցիայի 70-րդ հոբելյանական տարվա կապակցությամբ «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով ցուցադրությունը Ռուսաստանի Դաշնությունում ևս կազմակերպելու հարցը:
Հյուրերը համատեղ նախաձեռնությունների ու ծրագրերի իրականացման հարցում ընդգծել են «Հայրենիքի պատմություն» ֆոնդի և Երևանում գիտության ու մշակույթի ռուսական կենտրոնի աջակցությունը:
Քննարկվել են երկու ժողովուրդների քաղաքական, ռազմական, կրթական ու գիտական կապերի ակտիվացման հեռանկարները: Նշվել է, որ երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացումն ու խորացումը բխում է երկու պետությունների շահերից:

Шармазанов: ''Дружба армянского и русского народов опирается на христианские ценности''
6 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с делегацией РФ во главе с исполнительным директором фонда ''История Отечества'' К.Могилевским,   прибывшей в Армению для участия в посвященной 190-летию Туркменчайского договора конференции, и с директором Российского центра науки и культуры в Ереване С.Рыбинским.
Э.Шармазанов выразил соболезнование в связи с авиакатастрофой при посадке российского АН-26 на базе ''Хмеймим'' в Сирии, повлекшей человеческие жертвы.
Вице-спикер НС отметил проведение в Ереване конференции ''Туркменчайский договор – 190 лет. История и настоящее'', подчеркнув, что подобные мероприятия важны не только с точки зрения оценки прошлого вновь, но и ознакомления молодежи с армяно-русской дружбой и общим прошлым.
''Победа в Великой Отечественной войне – общая победа наших народов, и новое поколение должно быть осведомлено об этом, должно знать героев. Дружба армянского и русского народов опирается на христианские ценности. У нас общие ценности, и мы должны сохранить их'', - подчеркнул вице-спикер НС.
Э.Шармазанов предложил организовать армяно-российскую научно-образовательную конференцию, посвященную битве на Курской дуге, отметив, что ее героем был Главный маршал бронетанковых войск СССР, Герой Советского Союза А.Бабаджанян. Вице-спикер НС предложил также обсудить вопрос организации в РФ выставки под девизом ''Парламентарии против геноцидов'' к 70-летию принятой Генассамблеей ООН Конвенции ''О предотвращении и наказании преступления геноцида''.
В вопросе реализации совместных инициатив и программ гости подчеркнули важность содействия фонда ''История Отечества'' и Российского центра науки и культуры в Ереване.
Обсуждены перспективы активизации политических, военных, образовательных и научных связей двух народов. Отмечено, что успешное развитие и углубление двусторонних отношений исходит из интересов обоих государств.