Հայաստանն ու Եվրամիությունը երբեք այսքան մոտ չեն եղել, ինչպես այժմ. Մոգերինի (ՏԵՍԱՆՅՈւԹ)
Հայաստանն ու Եվրոպական Միությունը երբեք այսքան մոտ չեն եղել, ինչպես այժմ։ Այդ մասին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ այս օրերին Երևանում անցկացվող «Եվրոպական պլանավորման խորհրդաժողովի» մասնակիցներին հղած իր տեսաուղերձում, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Մոգերինին ուրախությամբ արձանագրել է, որ այս անգամ խորհրդաժողովն անցկացվում է Եվրոպայի այս հատվածում՝ Հայաստանում։
Ընդգծելով, որ նախորդ տարվա նոյեմբերին Բրյուսելում Հայաստանի հետ Եվրամիությունը երեք հիմնարար համաձայնագիր է կնքել, Մոգերինին հույս է հայտնել, որ դրանք կբարելավեն մարդկանց կյանքը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Եվրոպական Միությունում։
«Ստորագրեցինք նաև այլ համաձայնագրեր, որոնք կոչված են բարելավելու Հայաստանի և ԵՄ-ի կապակցվածությունն օդային և ցամաքային ճանապարհներով։ Խնդրել ենք քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին օգնել մեզ իրենց խորհուրդներով և առաջարկություններով, որպեսզի այս համաձայնագրերն իսկապես հաջողված լինեն», - նշել է Մոգերինին։
Հիշեցնենք՝ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրվեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:

Федерика Могерини: "Армения и Евросоюз никогда не были столь близки"
Евросоюз и Армения еще никогда не были настолько близки, насколько сейчас. Об этом заявила Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини в видеообращении к участникам проходящей в эти дни в Ереване Конференции европейского планирования.
Как передает Радио "Азатутюн", Могерини с радостью констатировала, что на этот раз конференция проходит в этой части Европы – в Армении.
Подчеркнув, что в ноябре прошлого года в Брюсселе Евросоюз подписал с Арменией три фундаментальных соглашения, Могерини выразила надежду, что они улучшат жизнь людей как в Армении, так и в Европейском союзе.
"Мы подписали также другие соглашения, призванные улучшить воздушное и наземное сообщение между Арменией и ЕС. Мы попросили организации гражданского общества помочь нам советами и предложениями, чтобы эти соглашения были действительно успешными", – отметила Могерини.
Напомним, что 24 ноября 2017 года в рамках саммита Восточного партнерства между Арменией и Европейским союзом было подписано Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Соглашение подписали министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини в присутствии президента Армении Сержа Саргсяна и президента Европейского совета Дональда Туска.