Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու առթիվ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ մարտի 17-ին, շնորհավորական ուղերձ է հղել Սի Ծինփինին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան նորանոր հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն: Նախագահ Սարգսյանը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը շարունակելու համատեղ ջանքերով նպաստել Հայաստանի և Չինաստանի միջև փոխգործակցության առավել խորացմանն ու ընդլայնմանը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Ջերմությամբ հիշելով 2015 թվականի մարտին կայացած պետական այցը Չինաստան և դրա շրջանակներում նախագահ Սի Ծինփինի հետ ունեցած հանդիպումը՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ հաջողությամբ են կյանքի կոչվում ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ խթանելով հայ-չինական բազմոլորտ և բազմաբովանդակ հարաբերությունները:
«Հայաստանը առանձնակիորեն կարևորում է Չինաստանի հետ դեռևս Մետաքսի մեծ ճանապարհի ժամանակներում գոյություն ունեցող պատմական բարեկամական հարաբերությունների ու փոխշահավետ գործակցության համակողմանի զարգացումը և ամրապնդումը ամենատարբեր ոլորտներում: Այսօր էլ մենք պատրաստ ենք շարունակելու հարստացնել մեր ժողովուրդների բարեկամության էջերը նորանոր ձեռքբերումներով, այդ թվում՝ Չինաստանի նախաձեռնած տարածաշրջանային և միջազգային կարևորագույն նախագծերում սերտ փոխգործակցությամբ»,-ասված է Հանրապետության նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Серж Саргсян поздравил Си Цзиньпина с переизбранием
Президент Армении Серж Саргсян 17 марта  направил поздравительное послание Си Цзиньпину в связи с его переизбранием на пост председателя Китайской Народной Республики, пожелав ему всё новых успехов, а дружественному китайскому народу – мира и благоденствия, сообщает пресс-служба  президента РА.
Саргсян подтвердил свою готовность продолжать совместными усилиями содействовать ещё большему углублению и расширению взаимодействия между Арменией и Китаем во благо двух дружественных народов.
''С теплотой вспоминая свой государственный визит в Китай в 2015 году и состоявшуюся в рамках визита встречу с Си Цзиньпином, президент с удовлетворением констатировал, что успешно претворяются в жизнь достигнутые на самом высоком уровне договорённости, стимулируя армяно-китайские многоплановые и содержательные отношения'',- говорится в сообщении.
''Армения придаёт особенно большое значение всестороннему развитию и укреплению существовавших уже во времена Большого шёлкового пути исторических дружественных отношений и взаимовыгодного взаимодействия в самых разных сферах. Мы и сегодня готовы продолжать обогащать страницы дружбы наших народов всё новыми достижениями, в том числе, тесным взаимодействием в важнейших инициированных Китаем региональных и международных проектах'', - сказано в поздравительном послании президента.