ԱՄՆ-ն ու Սաուդյան Արաբիան ցանկանում են «ստիպել ՌԴ-ին վճարել» Սիրիային և Իրանին աջակցելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալմանի հետ կքննարկի, թե «ինչպես Ռուսաստանին ստիպել վճարել» Սիրիային և Եմենում Իրանին հնարավոր աջակցության համար, հայտնում է ТАСС-ը:
«Նախագահն ու թագաժառանգ արքայազնը կքննարկեն Սիրիայում Իրանի ապակայունացնող գործունեության դիմակայումը, ինչպես նաև մենք կներառենք Սիրիայում Ասադի ռեժիմի վայրագություններին աջակցության հարցում Ռուսաստանի դերը, ԱՄՆ-ի գործողություններից Իրանին պաշտպանելու Ռուսաստանի փորձերը», - հայտարարել է ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչը։
Նա նաև նշել է, որ Վաշինգտոնը փորձել է Թեհրանին պատասխանատվության ենթարկել բալիստիկ հրթիռներով Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն հրթիռակոծելու համար։ Նրա կարծիքով՝ Իրանը նաև օգնել է Կարմիր ծովում նավերի վրա հարձակման հարցում։

США и Саудовская Аравия хотят "заставить РФ заплатить" за поддержку Сирии и Ирана
Президент США Дональд Трамп обсудит с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бен Салманом способы "заставить Россию заплатить" за Сирию и за предполагаемую поддержку действий Ирана в Йемене. Об этом сообщает "Известия" со ссылкой на ТАСС.
"Президент и наследный принц обсудят противостояние дестабилизирующей деятельности Ирана в Сирии, а также мы включим (в обсуждение) роль России в поддержке зверств режима (президента Сирии Башара) Асада в Сирии, попытки России защитить Иран от действий США", –– заявил представитель американской администрации.
Он добавил, что Вашингтон пытался привлечь Тегеран к ответственности за удары баллистическими ракетами по Саудовской Аравии и ОАЭ. Также, по мнению Вашингтона, Иран оказывал помощь нападениям против судоходства в Красном море.