Բաքվի կողմից Հայաստանը մեկուսացնելու ջանքերն ու դրանց հակազդման բանաձևը
Ադրբեջանը հետևողականորեն շարունակում է Հայաստանի դեմ ուղղված մեկուսացման և շրջափակման քաղաքականությունը, որը ձգվում է արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ: Այս քաղաքականությունը, որին բավական ակտիվ աջակցություն է ցուցաբերում 1993թ-ից Հայաստանի հետ սահմանը փակ պահող Թուրքիան, ունի մի քանի ուղղություն:
Մեկուսացման և շրջափակման քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչ է Հայաստանը շրջանցող տարածաշրջանային նախագծերի կյանքի կոչումը (Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը, Հյուսիս-Հարավ միջանցքը և այլն), որոնք նպատակաուղղված են տարածաշրջանի տարանցիկ ներուժի իրացմանը՝ նվազեցնելով նմանատիպ նախագծերի տնտեսական նպատակահարմարությունը: Մեկ այլ կարևոր ուղղություն է համագործակցության ձևաչափերի ստեղծումը՝ դրանց պարբերական բնույթ հաղորդելով (օրինակ՝ Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա, Ադրբեջան-Իրան-Թուրքիա, Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան և այլն):
Այս քաղաքականության վերջին դրսևորումներից էր Բաքվում Իրանի, Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում, ըստ տարածված հաղորդագրության, քննարկվել է Հարավ-Արևմուտք տրանսպորտային միջանցքի հարցը։  Այս տեղեկությունը, ինչպես և սպասելի էր, բավական ակտիվ սկվեց օգտագործվել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից՝ ներկայացնելով որպես «Բաքվի ևս մեկ ռազմավարական հաղթանակ» և Հայաստանի մեկուսացման ևս մեկ դրսևորում: Ըստ էության, հերթական անգամ գործ ունենք Բաքվի տեղեկատվական արշավի հետ, որի նպատակներից է նաև Հայաստանում պարտվողական տրամադրությունների տարածումը:
Թեև տարածաշրջանային առանձին նախագծերից և ձևաչափերից Հայաստանի դուրս մնալն, իհարկե, մտահոգիչ է, սակայն, օբյեկտիվ է նաև այն, որ դրանք ինչ-որ առումով (գոնե Ադրբեջանի և Թուրքիայի պլանավորմամբ) ունեն նաև հակահայկական բնույթ և դրանցում ներգրավվելու համար, իհարկե, Երևանից պահանջվելու է գին: Նման տարբերակն, անշուշտ, չի բխում մեր շահերից:
Միևնույն ժամանակ նկատենք, որ Հայաստանն ունի նաև ադրբեջանա-թուրքական նախաձեռնություններին հակազդելու և տարածաշրջանի տարանզիտային հնարավորություններից օգտվելու հնարավորությունների դաշտ, որը դեռևս լիովին իրացված չէ: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան փոխգործակցության ներուժի իրացմանը: Չնայած այդ երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերություններին, երկու ուղղությամբ էլ նկատելի է տեսանելի արդյունքներ ապահովող նախաձեռնողականության անհրաժեշտությունը: Ընդ որում, վերջին տարիներին Երևանի իրականացրած քաղաքականությունը և այդ երկրների բարձր ղեկավարության հետ ակտիվացած շփումները բավական լավ հող են նախապատրաստել առավել մեծ ծրագրերի իրականացման համար: Օբյեկտիվության համար պետք է նշել, որ առանձին ոլորտներում արդեն իսկ արձանագրվել են փոխգործակցության բավական հաջող օրինակներ՝ Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան էներգետիկ միջանցքի ստեղծումը և այլն: Չնայած առանձին հաջողություններին՝ անհրաժեշտ է առավել խորացնել փոխգործակցությունը՝ առանձին ուշադրություն դարձնելով բազմակողմ նախագծերին: Մասնավորապես, պետք է շարունակել Հայաստանի տարածքով իրանական գազի տարանցման շուրջ քննարկումները, Սև ծով-Պարսից ծոց միջանցքի կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, հայ-իրանական երկաթուղու նախագծի մշակումը և այլն:
Բավական կարևոր է Հայաստանի համար նմանատիպ բազմակողմ նախագծերի ռազմավարական կարևորության գիտակցումը, ինչպես նաև այն, որ առանձին նախաձեռնություններում հիմնական մոտիվացնող ուժը պետք է լինի ոչ թե տնտեսական (կամ ծախսածածկումը), այլ հենց քաղաքական նպատակահարմարությունը: Ավելին՝ չպետք է մոռանալ նաև, որ այլընտրանքային ուղիները և ուղղությունները բավական մեծ կարևորություն ունեն, առավել ևս՝ ներկայիս անկանխատեսելի ժամանակներում:

Baku’s Attempts to Isolate Armenia and the Ways to Counteract Them
Azerbaijan consistently continues its policy of isolation and blockade against Armenia, which has been the same for more than two decades.  This policy is quite actively supported by Turkey that has been keeping the border with Armenia closed since 1993. Such a policy has several directions.
An important component of the policy of isolation and blockade is the implementation of regional projects bypassing Armenia (Baku-Tbilisi-Kars railway, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, North-South corridor, etc.).Thus Azerbaijan minimizes the economic expediency of these projects, which are aimed at the use of the transit potential of the region. Another important direction is the formation of cooperation platforms giving them periodic nature (for example, Azerbaijan-Georgia-Turkey, Azerbaijan-Iran-Turkey, Iran-Azerbaijan-Russia etc.)
The latest expression of this policy was the meeting of foreign ministers of Iran, Turkey, Georgia and Azerbaijan in Baku, during which, according to the released statement, the issue of South-West transport corridor was discussed. This information, as expected, has been quite actively used by the Azerbaijani propaganda presenting it as “another strategic victory of Baku” and another expression of Armenia’s isolation. In essence, once more we face Baku’s information campaign, which among others aims at disseminating defeatist moods in Armenia.
Although, Armenia’s non-participation in separate regional projects and formats is, of course, concerning, the fact that they are in some way of anti-Armenian nature (at least as planned by Azerbaijan and Turkey) means that they will demand Yerevan to pay to be engaged in them. Such a scenario, of course, is not in our interests.
At the same time let us note that Armenia has a range of opportunities to counteract to the Azerbaijani-Turkish initiatives and to use the regional transit opportunities, which have not been completely used yet. We mean the use of the potential of Armenia-Iran and Armenia-Georgia cooperation. Despite the good relations with the two countries, in both directions there is a need of initiatives that will ensure results. By the way, Yerevan’s policy and activated communication with the authorities of those states create good ground for the implementation of the larger projects. To be objective we should state that in case of Iran we have already recorded success stories of cooperation, free economic zone in Syunik, creation of Iran-Armenia-Georgia-Russia energy corridor etc. despite separate success stories there is a necessity to further deepen cooperation paying special attention to multi-sided projects.
In particular, we need to continue the discussion on the transition of Iran’s gas through Armenia, the works on realizing Black Sea - Persian Gulf Corridor, Armenian-Iranian railway projects etc.
It is quite important to acknowledge the strategic importance of such multi-sided projects for Armenia. We should also acknowledge that our motivation for this project should not be of economic but political expediency. Moreover, we should not forget that alternative ways and directions are quite important, especially during the current unpredictable times.