Բաքվի կողմից Հայաստանը մեկուսացնելու ջանքերն ու դրանց հակազդման բանաձևը
Ադրբեջանը հետևողականորեն շարունակում է Հայաստանի դեմ ուղղված մեկուսացման և շրջափակման քաղաքականությունը, որը ձգվում է արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ: Այս քաղաքականությունը, որին բավական ակտիվ աջակցություն է ցուցաբերում 1993թ-ից Հայաստանի հետ սահմանը փակ պահող Թուրքիան, ունի մի քանի ուղղություն:
Մեկուսացման և շրջափակման քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչ է Հայաստանը շրջանցող տարածաշրջանային նախագծերի կյանքի կոչումը (Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը, Հյուսիս-Հարավ միջանցքը և այլն), որոնք նպատակաուղղված են տարածաշրջանի տարանցիկ ներուժի իրացմանը՝ նվազեցնելով նմանատիպ նախագծերի տնտեսական նպատակահարմարությունը: Մեկ այլ կարևոր ուղղություն է համագործակցության ձևաչափերի ստեղծումը՝ դրանց պարբերական բնույթ հաղորդելով (օրինակ՝ Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա, Ադրբեջան-Իրան-Թուրքիա, Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան և այլն):
Այս քաղաքականության վերջին դրսևորումներից էր Բաքվում Իրանի, Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում, ըստ տարածված հաղորդագրության, քննարկվել է Հարավ-Արևմուտք տրանսպորտային միջանցքի հարցը։  Այս տեղեկությունը, ինչպես և սպասելի էր, բավական ակտիվ սկվեց օգտագործվել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից՝ ներկայացնելով որպես «Բաքվի ևս մեկ ռազմավարական հաղթանակ» և Հայաստանի մեկուսացման ևս մեկ դրսևորում: Ըստ էության, հերթական անգամ գործ ունենք Բաքվի տեղեկատվական արշավի հետ, որի նպատակներից է նաև Հայաստանում պարտվողական տրամադրությունների տարածումը:
Թեև տարածաշրջանային առանձին նախագծերից և ձևաչափերից Հայաստանի դուրս մնալն, իհարկե, մտահոգիչ է, սակայն, օբյեկտիվ է նաև այն, որ դրանք ինչ-որ առումով (գոնե Ադրբեջանի և Թուրքիայի պլանավորմամբ) ունեն նաև հակահայկական բնույթ և դրանցում ներգրավվելու համար, իհարկե, Երևանից պահանջվելու է գին: Նման տարբերակն, անշուշտ, չի բխում մեր շահերից:
Միևնույն ժամանակ նկատենք, որ Հայաստանն ունի նաև ադրբեջանա-թուրքական նախաձեռնություններին հակազդելու և տարածաշրջանի տարանզիտային հնարավորություններից օգտվելու հնարավորությունների դաշտ, որը դեռևս լիովին իրացված չէ: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան փոխգործակցության ներուժի իրացմանը: Չնայած այդ երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերություններին, երկու ուղղությամբ էլ նկատելի է տեսանելի արդյունքներ ապահովող նախաձեռնողականության անհրաժեշտությունը: Ընդ որում, վերջին տարիներին Երևանի իրականացրած քաղաքականությունը և այդ երկրների բարձր ղեկավարության հետ ակտիվացած շփումները բավական լավ հող են նախապատրաստել առավել մեծ ծրագրերի իրականացման համար: Օբյեկտիվության համար պետք է նշել, որ առանձին ոլորտներում արդեն իսկ արձանագրվել են փոխգործակցության բավական հաջող օրինակներ՝ Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան էներգետիկ միջանցքի ստեղծումը և այլն: Չնայած առանձին հաջողություններին՝ անհրաժեշտ է առավել խորացնել փոխգործակցությունը՝ առանձին ուշադրություն դարձնելով բազմակողմ նախագծերին: Մասնավորապես, պետք է շարունակել Հայաստանի տարածքով իրանական գազի տարանցման շուրջ քննարկումները, Սև ծով-Պարսից ծոց միջանցքի կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, հայ-իրանական երկաթուղու նախագծի մշակումը և այլն:
Բավական կարևոր է Հայաստանի համար նմանատիպ բազմակողմ նախագծերի ռազմավարական կարևորության գիտակցումը, ինչպես նաև այն, որ առանձին նախաձեռնություններում հիմնական մոտիվացնող ուժը պետք է լինի ոչ թե տնտեսական (կամ ծախսածածկումը), այլ հենց քաղաքական նպատակահարմարությունը: Ավելին՝ չպետք է մոռանալ նաև, որ այլընտրանքային ուղիները և ուղղությունները բավական մեծ կարևորություն ունեն, առավել ևս՝ ներկայիս անկանխատեսելի ժամանակներում:

Усилия Баку изолировать Армению и формула противодействия этому
Азербайджан последовательно продолжает политику изоляции и блокады Армении, которая длится более двух десятилетий. Эта политика, которую активно поддерживает и Турция, закрывшая границу с Арменией с 1993 года, имеет несколько направлений.
Важным компонентом политики изоляции и блокады является реализация региональных проектов в обход Армении (железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, коридор Север-Юг и т.д.), которые также направлены на реализацию транзитного потенциала региона, снижая экономическую целесообразность новых подобных проектов. Другим важным аспектом является создание форматов сотрудничества, придавая им периодический характер (например, форматы Азербайджан-Грузия-Турция, Азербайджан-Иран-Турция, Иран-Азербайджан-Россия и т.п.).
Одним из последних проявлений этой политики была встреча министров иностранных дел Ирана, Турции, Грузии и Азербайджана в Баку, в ходе которой обсуждался вопрос о транспортном коридоре Юго-Запад. Эта информация, как и ожидалось, очень активно начала использоваться азербайджанской пропагандистской машиной, представляясь в качестве "еще одной стратегической победы Баку" и еще одного шага к изоляции Армении. Фактически, мы снова имеем дело с информационной кампанией Баку, одной из целей которой является распространение пораженческих настроений в Армении.
Конечно, тот факт, что Армения не участвует в некоторых региональных проектах и форматах, вызывает определенную озабоченность, но объективно также, что они в какой-то мере имеют антиармянскую направленность (по крайней мере в планировке Азербайджана и Турции), и, конечно же, для участия в таких проектах от Еревана требуют определенную цену. Такой вариант, конечно, не в наших интересах.
В то же время мы отмечаем, что Армения также имеет весьма немалые возможности как для противодействия азербайджано-турецким инициативам, так и для реализации транзитного потенциала региона. Речь идет конкретно о реализации потенциала партнерства Армения-Иран и Армения-Грузия. Несмотря на добрососедские отношения с этими странами, в двух направлениях ощущается потребность в инициативах, которые обеспечили бы видимые результаты. В то же время недавняя политика Еревана и интенсивные контакты с высоким руководством этих стран подготовили хорошую почву для реализации крупных проектов. Для объективности следует отметить, что довольно успешные примеры взаимодействия уже зарегистрированы в отдельных областях: это создание свободной экономической зоны в Сюнике, создание энергетического коридора Иран-Армения-Грузия-Россия и т.д. Несмотря на отдельные успехи, необходимо углубить сотрудничество, уделяя особое внимание многосторонним проектам. В частности, следует продолжить обсуждение вопроса о транзите иранского газа через территорию Армении, работы по реализации коридора Черное море-Персидский залив, разработку проекта армяно-иранской железной дороги и т. д.
Весьма важно осознать стратегическое значение многосторонних проектов, и основной движущей силой в отдельных инициативах должна быть не просто экономическая (или покрытие расходов), а политическая целесообразность. Более того, не следует забывать, что альтернативные маршруты и направления имеют большое значение, особенно в нынешние непредсказуемые времена.