Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն (լուսանկարներ)
Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով, տարբեր բնագավառներում ներդրած ավանդի և արդյունավետ գործունեության համար, մի խումբ անձինք պարգևատրվել են պետական բարձր պարգևներով, շնորհվել է նաև պատվավոր կոչում:
Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ժամանակ Հանրապետության Նախագահը տարբեր բնագավառներում պարգևի արժանացած անձանց հանձնել է պետական բարձր պարգևները և շնորհակալություն հայտնել նրանց կատարած աշխատանքի ու նվիրումի համար, մաղթել նորանոր հաջողություններ և անսպառ եռանդ հետագա նպատակներն իրականացնելու ճանապարհին:
«Մեդալներ, կոչումներ, շքանշաններ հանձնելը Հանրապետության Նախագահի, թերևս, ամենահաճելի պարտականությունն է: Սակայն դա զուտ արարողակարգային միջոցառում չէ, և, ըստ իս, դրանում մեծ խորհուրդ կա:
Հայտնի ճշմարտություն է, որ տաշած քարը գետնին չի մնա: Հայաստանի պետությունն առաջնորդվում է հենց այդ ժողովրդական իմաստնությամբ: Ոչ մի լավ գործ աննկատ չի մնացել և չի մնալու: Հայաստանում առկա ազատությունը, ամեն ինչ բաց ու ազնիվ քննարկելու հնարավորությունը մշտապես նպաստելու են արժանավորներին առանձնացնելու և խրախուսելու գործին: Ակնհայտ է, որ յուրաքանչյուր պարգևատրումից հետո արձագանքներ են լինում: Մարդիկ իրենց համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունն են հայտնում: Բայց մենք առաջնորդվում ենք մի սկզբունքով, որ պետական մարմինները, որոնք քննարկում են թեկնածություններն ու ներկայացնում պարգևատրման, ավելի քաջատեղյակ են, և նրանց կարծիքը մեզ համար վճռորոշ է: Կարծում եմ, որ ավելի լավ է ինչ-որ պարագաներում արժանիքը մի քիչ ավելի բարձր գնահատել և նրան խրախուսել, քան երկնչել որոշակի քննադատությունից և անտեսել մարդկանց կատարածը:
Վստահ եմ, որ վաստակի ճանաչումը կարևոր է յուրաքանչյուրի համար, այդ թվում նաև՝ այսօրվա պարգևատրվածների: Ակնհայտ է, որ ձեզ այս դահլիճ բերել է տարիների տքնաջան աշխատանքը: Հուսով եմ, որ դուք չեք բավարարվի ձեռք բերածով: Շնորհակալ եմ ձեզ նվիրումի և աշխատանքի համար:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ պետական բարձր պարգևների արժանանալու կապակցությամբ: Մաղթում եմ քաջառողջություն և երջանկություն անձնական կյանքում և անսպառ եռանդ՝ ձեր ազնիվ նպատակներն իրագործելու ճանապարհին: Շատ շնորհակալ եմ: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունից հետո Հանրապետության Նախագահը թեյի սեղանի շուրջ հանդիպում է ունեցել անցած տասը տարիներին Նախագահի գործունեությունը՝ նրա մարզային և արտերկրյա այցելությունները, նախագահական նստավայրում և դրանից դուրս տեղի ունեցած միջոցառումներն ակտիվ լուսաբանած լրագրողների և լրատվական ծառայությունների ղեկավարների հետ, որոնց մի մասն այսօր արժանացել է պետական պարգևների: Նախագահը լրագրողների հետ զրուցել է նրանց հետաքրքրող և մտահոգող հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերել են ինչպես Հայաստանի ներքին խնդիրներին և պետական կառավարման նոր համակարգի պայմաններում երկրի ապագային, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին և մի շարք այլ թեմաների:

Президент Армении вручил высокие государственные награды (фотографии)
Указами президента Республики Армения за вклад и результативную деятельность в различных областях группа лиц награждена высокими государственными наградами, присуждено также почетное звание, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Во время состоявшейся сегодня в резиденции президента торжественной церемонии президент Республики вручил высокие государственные награды лицам, удостоенным наград в различных областях, и выразил им благодарность за проделанную работу и преданность, пожелал все новых успехов и неистощимой энергии на пути выполнения дальнейших целей.
"Вручение медалей, званий, орденов, пожалуй, самая приятная обязанность президента Республики. Однако это не просто протокольное мероприятие, и, по-моему, в этом есть большая символика.
Известная истина, что обработанный камень на дороге не останется. Республика Армения руководствуется именно этой народной мудростью. Ни одно хорошее дело не осталось и не останется незамеченным. Существующая в Армении свобода, возможность всё обсудить открыто и честно всегда будет способствовать тому, чтобы выделять и поощрять достойных. Очевидно, что после любого награждения бывают отклики. Люди высказывают свое согласие или несогласие. Но мы руководствуемся одним принципом, что государственные органы, которые обсуждают кандидатуры и представляют для награждения, более осведомлены, и их мнение для нас решающее. Думаю, что лучше в каких-то обстоятельствах немного преувеличить достоинства и поощрить, чем передумать из-за какой-то критики и игнорировать сделанное людьми.
Уверен, что признание заслуг важно для каждого, в том числе также для сегодняшних награждённых. Очевидно, что вас в этот зал привела многолетняя прилежная работа. Уверен, что вы не удовольствуетесь достигнутым. Я благодарен за вашу преданность и работу.
Вновь поздравляю вас с высокими государственными наградами. Желаю доброго здоровья и счастья в личной жизни и неистощимой энергии на пути реализации ваших честных помыслов. Очень благодарен вам. Еще раз поздравляю", - сказал президент Саргсян.
После торжественной церемонии награждения президент Республики за чайным столом встретился с журналистами, активно освещавшими в течение прошедших десяти лет деятельность президента, его областные и зарубежные поездки, проходившие в резиденции президента и вне её мероприятия, а также с руководителями информационных служб, часть из которых сегодня удостоились государственных наград. Президент побеседовал с журналистами об интересующих и заботящих их вопросах, которые касались как внутренних проблем Армении и будущего страны в условиях новой системы управления, так и внешней политики, региональных вызовов, переговорного процесса по урегулированию НК проблемы и ряда других тем.