Արա Բաբլոյան. Հայաստանը հանձնառու է շարունակել նպաստել աշխարհում կայունության և անվտանգության ապահովմանը
Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Միգրանտների և փախստականների համար ընդհանուր ռեժիմի ամրապնդումը. փաստերի վրա հիմնված արդյունավետ քաղաքական լուծումների անհրաժեշտությունը» թեմայով ելույթ է ունեցել, որը ներկայացվում է ստորև.
նախևառաջ շնորհակալություն եմ հայտնում այս վեհաժողովի կազմակերպման համար:
Միգրացիայի և փախստականների հարցը բոլորիս հուզող խնդիր է, որը մեր երկրների օրակարգային առաջնահերթություններից է:
Աշխարհը մեկը մյուսի հետևից ցնցում են ճգնաժամերը: Միգրացիայի դրդապատճառները բազմազան են: Այն վերաբերում է ոչ միայն մարդկանց, ովքեր փնտրում են արժանապատիվ աշխատանք և ավելի լավ կենսապայմաններ, այլև այն մարդկանց, որոնք ստիպված են լինում լքել իրենց տները` անվտանգություն և ապահովություն գտնելու հույսով:
Առավել ցավալի է, երբ այս արհավիրքի պատճառ է դառնում պետության վարած քսենոֆոբ բնույթի քաղաքականությունը. երբ անհանդուրժողականություն և ատելություն է սերմանվում քաղաքացիների մեջ:
Մեզ՝ հայերիս քաջ հայտնի են նման քաղաքականության հետևանքները: Անցած դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված Ցեղասպանությունից փրկվելու համար միլիոնավոր հայեր լքել են իրենց հայրենիքն ու ապաստան գտել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Այսօր, Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով ավելի քան 20.000 հայեր Սիրիայից ստիպված եղան գաղթել և ապաստան գտնել Հայաստանում: Մեր երկիրը բնակչության թվի հարաբերակցությամբ երրորդն է Եվրոպայում՝ սիրիացի փախստականներ ընդունող երկրների շարքում: Հայաստանի կառավարության կողմից ձեռնարկվել են բազմաթիվ միջոցառումներ փախստականների կեցության ապահովման և ինտեգրման համար: Սա զգալի թիվ է Հայաստանի նման փոքրաթիվ բնակչություն ունեցող երկրի համար, որը 20-րդ դարի վերջում հարյուր հազարավոր փախստականների էր ընդունել նաև Ադրբեջանից, որտեղ հայերը էթնիկ զտումների են ենթարկվել:
Միգրացիան աշխարհագրորեն սահմանափակված երևույթ չէ: Այն տարածվում է բոլոր մայրցամաքների վրա և վերածվում համընդհանուր մասշտաբներով ողբերգական իրավիճակի:
Առավել ցավալի է, որ այս խնդիրը վերաբերում է երեխաներին՝ ամենախոցելի խմբին, որոնք ենթարկվում են բռնության, բարոյական և հոգեբանական ագրեսիայի: Ամենից առաջ պետք է ապահովվեն երեխայի իրավունքները՝ ունենալ ընտանիք, ապրել առողջ և ապահով միջավայրում, ստանալ կրթություն:
ինչպես ասել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը՝ «մեր ընդհանուր պատասխանը պետք է արտահայտվի չորս գործողությամբ` ողջունել, պաշտպանել, նպաստել և ինտեգրել»:
Միգրացիայի հետ կապված խնդիրների լուծումներ փնտրելիս առաջին հերթին հարկավոր է անդրադառնալ դրանց պատճառներին: Միջազգային հանրությունը պետք է միասնական լինի ահաբեկչության դեմ պայքարում և հակամարտություններին քաղաքական կարգավորումներ տալու գործում:
Ավելին, հարկավոր են երկարաժամկետ լուծումներ ապահովող ծրագրեր՝ ուղղված խոցված շրջանների զարգացմանը, ինչպես նաև միգրանտների և փախստականների կարգավիճակի ամրապնդմանը: Լավ մտածված ու մշակված քաղաքականությունը կխթանի միգրանտների ինտեգրումը հյուրընկալող հասարակություններում և կնպաստի յուրաքանչյուր անձի ակտիվ մասնակցությանն այդ երկրի զարգացման գործում:
Հայաստանը, հանդիսանալով քաղաքակիրթ հասարակության մաս, հանձնառու է շարունակել նպաստել համամարդկային արժեքների ամրապնդմանը, աշխարհում կայունության և անվտանգության ապահովմանը»:

Head of RA National Assembly: Armenia Accepted Hundreds of Thousands of Refugees from Azerbaijan
On March 25, within the framework of the 138th Assembly of the Inter-Parliamentary Union the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Ara Babloyan delivered a speech on the theme "Strengthening the global regime for migrants and refugees: the need for evidence-based policy solutions" which is presented below:
"Dear moderator,
First of all, I thank you for the oragnisation of this Assembly,
The issue of the migrants and refugees concerns all of us which is one of the agenda priorities of our countries.
The crises shock the world one after another, and the motivations of migration are diverse. It relates not only to people, who seek dignified job and better living conditions, but also the people, who are obliged to leave their houses for hope of finding security and safety.
It is more painful, when the policy of xenophobia character pursued by the state becomes the cause of this disaster, when intolerance and hatred is sowed among the citizens.
We, Armenians, are well aware of the consequences of such policy. At the beginning of the last century millions of Armenians left their Motherland and found asylum in different countries of the world to be saved from the Genocide perpetrated by the Ottoman Empire.
Today, because of the consequence of situation created in the Near East more than 20.000 Armenians from Syria were forced to emigrate and find asylum in Armenia. Our country is the third country in Europe by the correlation of the number of population among the countries accepting Syrian refugees. Numerous events have been undertaken by the Government of Armenia for the provision and integration of the refugees’ living. This is a considerable number for a country having a small number of population, like Armenia which accepted hundreds of thousands of refugees also from Azerbaijan, where the Armenians were subjected to ethnic cleansings at the end of the 20th century.
The migration is not a geographically limited phenomenon. It is spread of all continents and turns into a tragic situation with universal scales.
It is more painful that this problem refers to the children, the most vulnerable group who are subjected to violence, moral and psychological aggression. First of all, the child’s rights should be ensured: to have family, to live in a healthy and safe environment, to get education.
As the Pope of Rome His Holiness Francis said: "Our shared response may be articulated by four verbs: to welcome, to protect, to promote and to integrate."
While seeking solutions of the problems related to migration, first of all, it is necessary to touch upon their reasons. The international community should be united in fighting terrorism and in the political settlements to the conflicts.
Moreover, we need programmes providing long-term solutions directed to the development of the vulnerable regions, as well as the strengthening of the migrants’ and refugees’ situation. Well thought and elaborated policy will boost the migrants’ integration in the hosting societies and promote every person’s participation in the development of that country.
Armenia, being part of civilized society, is committed to continue contributing to the strengthening of all-human values and providing stability and security in the world."