Փանոս Կամենոս. Հունաստանում ամենանջերմ զգացումներն ունեն Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ
Մարտի 30-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Փանոս Կամենոսին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը նշել է, որ երկու երկրները կապված են հազարամյակների խորքից եկող բազմաթիվ պատմական և մշակութային կապերով, և Հայաստանը կարևորում է դարավոր բարեկամ Հունաստանի հետ հարաբերությունների առավել խորացումն ու ընդլայնումը։
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարն իր հերթին ընդգծել է, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հայ - հունական միջպետական փոխհարաբերությունները, հավելելով, որ Հունաստանում ամենանջերմ զգացումներն ունեն Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ ու ցանկանում են հնարավորինս զարգացնել համակողմանի փոխգործակցությունը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել պաշտպանական ոլորտում հայ - հունական ընդլայնվող համագործակցության կապակցությամբ։
Նախարարներն անդրադարձել են Հայաստան - Եվրոպական միություն փոխգործակցությանը, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության առավել սերտացմանը։
Հանդիպման օրակարգում է եղել հայ-հունական հարուստ իրավապայմանգրային դաշտի առավել ընդլայնումը։
Նախարար Նալբանդյանը Փանոս Կամենոսին ներկայացրել է Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների շուրջ։
Հունաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է իր երկրի մոտեցումները մերձավորարևելյան իրադարձությունների և բալկանյան զարգացումների շուրջ։

Панос Каменос: в Греции испытывают самые теплые чувства к Армении и армянскому народу
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 30 марта, принял министра национальной обороны Греции Паноса Каменоса, передает "Арменпресс".
Поприветствовав гостя, министр иностранных дел Налбандян отметил, что две страны связаны тянущимися из глубины веков многочисленными историческими и культурными связями, и Армения придает важность дальнейшему углублению и расширению отношений с дружественной Грецией.
Министр Панос Каменос отметил в свою очередь, что Греция  высоко оценивает армяно-греческие межгосударственные отношения, основанные на взаимном доверии, добавив, что в Греции испытывают самые теплые чувства к Армении и армянскому народу и желают максимально развивать всестороннее взаимодействие.
Министр иностранных дел Армении выразил удовлетворение в связи с расширением армяно-греческого сотрудничества в сфере обороны.
Министры коснулись взаимодействия между Арменией и Европейским союзом и дальнейшего углубления сотрудничества на многосторонних платформах.
В повестку дня встречи входило дальнейшее расширение богатой армяно-греческой договорно-правовой базы.
Министр Налбандян представил министру Паносу Каменосу усилия, прилагаемые Арменией и  сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов международной и региональной повестки дня и вокруг путей их решения.