Մակրոնի հետ Հայաստան կժամանի ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակություն
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանն ընդգծում է Հայաստանը և Ֆրանսիան մշտապես ունեցել են զարգացող հարաբերություններ և շեշտում, որ հիմա փորձում են դրանք ավելի առաջ տանել: «Արմենպրես»-ի հաղորմդմաբ, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ Հայաստան կժամանի նաև ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակությունը:
«Մեզ համար կարևոր է տնտեսական չափումը: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի ժամանակ, երբ նախագահ Մակրոնը պետական այց կատարի Հայաստան, նրա հետ ժամանելու է նաև ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակությունը: Իմ այցի նպատակներից է, որ նախապատրաստեմ նաև այդ այցը», - նշել է Ժան-Բատիստ Լեմուանը:
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստան է այցելել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ Ֆրանկոֆոնիային առնչվող հարցեր քննարկելու համար, մասնավորապես` կրթական և մշակութային ծրագրերի զարգացման առումով:

A Francophone Business Delegation Will Arrive to Armenia with Macron
Jean-Baptiste Lemoyne - Minister of State to the Minister for Europe and Foreign Affairs of France, underscores that Armenia and France have always had developing relations and that now they are trying to advance these relations even more, "Armenpress" reports. Speaking to reporters in the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in Yerevan, the minister of state said that French President Emmanuel Macron will bring a Francophone business delegation with him for the upcoming La Francophonie Summit, which is due in October in Yerevan.
"Economic dimension is important for us. During the Francophonie summit, when president Macron will conduct a state visit to Armenia, a Francophone business delegation will arrive with him. One of the goals of my visit is to prepare also this visit," he said.
He also added that he arrived to Armenia to discuss issues related to the Francophonie with Armenia’s minister of foreign affairs Edward Nalbandian, namely in terms on educational and cultural projects.