Մակրոնի հետ Հայաստան կժամանի ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակություն
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանն ընդգծում է Հայաստանը և Ֆրանսիան մշտապես ունեցել են զարգացող հարաբերություններ և շեշտում, որ հիմա փորձում են դրանք ավելի առաջ տանել: «Արմենպրես»-ի հաղորմդմաբ, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ Հայաստան կժամանի նաև ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակությունը:
«Մեզ համար կարևոր է տնտեսական չափումը: Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի ժամանակ, երբ նախագահ Մակրոնը պետական այց կատարի Հայաստան, նրա հետ ժամանելու է նաև ֆրանկոֆոն գործարարների պատվիրակությունը: Իմ այցի նպատակներից է, որ նախապատրաստեմ նաև այդ այցը», - նշել է Ժան-Բատիստ Լեմուանը:
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստան է այցելել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ Ֆրանկոֆոնիային առնչվող հարցեր քննարկելու համար, մասնավորապես` կրթական և մշակութային ծրագրերի զարգացման առումով:

Вместе с Макроном в Армению приедет делегация франкофонных бизнесменов
Государственный секретарь при министре Европы и иностранных дел Франции  Жан-Батист Лемуан подчеркнул, что отношения между Арменией и Францией всегда динамично развивались, и сейчас они пытаются вести их дальше вперед. Как передает "Арменпресс", об этом он сказал в беседе с журналистами в Цицернакаберде. По его словам, в рамках саммита Франкофонии вместе с Эмманюэлем Макроном в Армению приедет делегация франкофонных бизнесменов.
"Для нас важен экономический замер. В рамках саммита Франкофонии вместе с Эмманюэлем Макроном в Армению приедет делегация франкофонных бизнесменов. Цель моего визита – подготовить этот визит", - сказал государственный секретарь при министре Европы и иностранных дел Франции  Жан-Батист Лемуан.
По его словам, кроме того, во время своего визита он обсудит с министром ИД Армении вопросы Франкофонии, в частности, по части образовательных и культурных программ.