Վրաստանում պետական պաշտոնյաների համար սև ավտոմեքենաների արգելք է սահմանվել
Վրաստանում պետական ծառայողների համար նախատեսված բոլոր դասերի ավտոմեքենաները կարող են լինել ցանկացած գույնի, բացի սևից. երկրի կառավարությունը համապատասխան փոփոխություններ է մտցրել «Պետական ավտոհավաքակազմի վերաբաշխման, ծառայական ավտոմեքենայի դասակարգման և գնման կամ փոխարինման կանոնների մասին» որոշման մեջ:
Ինչպես հայտնում է  Sputnik-Грузия-ն, սև ավտոմեքենաներից հրաժարումը եղել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի նախաձեռնությունը:
Ընթացիկ տարվա հունվարին սև գույնի ավտոմեքենաների արգելք է սկսել գործել Թուրքմենստանում: Ի տարբերություն Վրաստանի, Թուրքմենստանում այս արգելքը տարածվում է բոլոր ավտոմեքենաների վրա:

В Грузии чиновникам запретили черные машины
Автомобили всех классов, предназначенные для госслужащих в Грузии, могут быть любого цвета, кроме черного — соответствующие изменения правительство страны внесло в постановление "Об утверждении перераспределения государственного автопарка, классификации и закупки служебной автомашины или правила замены", передает Sputnik-Грузия.
Отказ от черных автомобилей был инициативой премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили, который в начале февраля призвал членов правительства оставить в прошлом эпоху черных джипов и пересесть на машины других цветов.
В январе текущего года запрет на использование автомобилей черного цвета стал действовать в Туркменистане. В отличие от Грузии, где черный цвет запрещен для автомобилей госслужащих, в Туркменистане данный запрет распространяется на все машины.