Ի՞նչ է նվիրել Հռոմի պապը ՀՀ նախագահին
Սուրբ Աթոռ պաշտոնական այցի շրջանակներում նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ ապրիլի 5-ին, հանդիպել է Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, պաշտոնական արարողությունից հետո Ֆրանցիսկոս պապը և Սերժ Սարգսյանն առանձնազրույց են ունեցել:
Մոտ կես ժամ տևած առանձնազրույցին հաջորդել է նվերների փոխանակման արարողությունը: ՀՀ Նախագահը կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդին փոխանցել է Սուրբ Գայանե եկեղեցու մանրակերտը, իսկ Հռոմի պապը Սերժ Սարգսյանին է հանձնել խաղաղությունը խորհրդանշող մարմարե քանդակ:
Ֆրանցիսկոս պապի հետ հանդիպումից հետո ՀՀ նախագահ Սարգսյանն այցելել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար Կարդինալ Պիետրո Պարոլինի գրասենյակ, որտեղ նրանք առանձնազրույց են ունեցել:

Что подарил Папа Римский президенту Армении?
В рамках визита в Ватикан, 5-го апреля президент Армении Серж Саргсян встретился с Папой Римским Франциском. Как передает "Арменпресс", после официальной встречи состоялась приватная беседа президента Армении Сержа Саргсяна с Папой Римским  Франциском.
После примерно получасовой беседы состоялся обмен подарками. Президент Армении Серж Саргсян подарил Папе министюру церкви Св. Гаянэ, а Папа Римский подарил президенту Армении мраморную скульптуру, олицетворяющую мир.
После этого президент Армении Серж Саргсян встретился с госсекретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролини.