Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ
Աշխատանքային այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ:
Նախագահ Մատարելլան ողջունել է հյուրին և մեծ պատիվ համարել Նախագահ Սարգսյանի հետ երեք տարի առաջ ունեցած իր վերջին հանդիպումից հետո կրկին հյուրընկալել նրան Հռոմում: Իտալիայի նախագահը խորհրդանշական է համարել, որ Նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի վերջին այցը կայանում է հենց Իտալիա: Սերջիո Մատարելլան երախտագիտություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ նրա պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման համար բոլոր մակարդակներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային:
Իտալիայի Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը և Հարավային Կովկասն ընդհանրապես, իր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն: Նա Նախագահ Սերժ Սարգսյանին տեղեկացրել է այս տարվա ընթացքում` հավանաբար ամռանը, Հայաստան այցելելու և հայ-իտալական բարեկամությունը ևս մեկ անգամ վերահաստատելու իր մտադրության մասին: Զրուցակիցների համոզմամբ՝ դա նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը:
Նախագահներ Սարգսյանը և Մատարելլան երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել վերջին շրջանում ակտիվացած հայ-իտալական տնտեսական հարաբերությունների մասին՝ փաստելով դրա նաև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը: Այս համատեքստում կարևորվել է հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի ձևավորումն ու գործունեությունը, որի անդրանիկ նիստը տեղի է ունեցել ընդամենը մի քանի ամիս առաջ: Նախագահ Սերջիո Մատարելլան նշել է, թե ուրախ է, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ իտալական ներդրումները գնալով աճում են՝ այս պահին կազմելով շուրջ 200 մլն ԱՄՆ դոլար: Հայաստանյան շուկայում իտալական ընկերությունների ներկայացվածությունը, նրա դիտարկմամբ, ևս մեծանում է:
Խոշոր ներդրումների շարքում Սերժ Սարգսյանը հատկապես նշել է Երևանում իտալական «Ռենկո» և գերմանական «Սիմենս» ընկերությունների ներդրումային ծրագիրը, որի շրջանակներում կկառուցվի տարածաշրջանում իր մեծ արդյունավետությամբ առանձնացող ՋԷԿ: Իտալիայի նախագահը դա համարել է տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության գերազանց օրինակ:
Սերջիո Մատարելլան ուրախությամբ է փաստել նաև մշակութային համագործակցության խորացումը և Հայաստանում իտալական մշակույթի ու իտալերենի հանդեպ աճող հետաքրքրությունը, որը նրա գնահատմամբ, վկայում է հայերի և իտալացիների միջև առկա փոխադարձ համակրանքի մասին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը: Իտալիայի Նախագահը շնորհավորել է Հայաստանին՝ այդ համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ:
Սերջիո Մատարելլան այս կապակցությամբ նշել է, որ Հայաստանը առաջատար դեր ունի որպես համագործակցության կամուրջ և, իրոք, վառ օրինակ է, որտեղ Արևելքը և Արևմուտքը ոչ թե հակադրվում են, այլ՝ մեկ ամբողջություն են: Հայաստանի օրինակը, ըստ Իտալիայի նախագահի, նաև լավ ազդակ է, թե որքան օգտակար կարող է լինել համագործակցությունը բոլորի համար: Ըստ նրա, այսկերպ հնարավոր կլինի հարաբերություններ հաստատել նաև ԵԱՏՄ երկրների հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Ընդգծելով, որ Հայաստանն աջակցում է 2018թ. ԵԱՀԿ-ում իտալական նախագահության առաջնահերթություններին՝ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ սկզբունքներին համահունչ՝ Իտալիայի հավասարակշռված մոտեցումը հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, ինչպես նաև աջակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին ու նրանց մոտեցումներին:
Իտալիայի նախագահն շեշտել է, որ իր երկիրը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին՝ ուղղված հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանը և չի պատրաստվում բանակցությունների այլ ձևաչափ քննարկել՝ հույս ունենալով, որ կազմակերպությունը հակամարտող կողմերի հետ միասին կգտնի լուծման ճիշտ ճանապարհ, և հիմնախնդիրը փոխզիջումների ճանապարհով հնարավորինս շուտ կլուծվի: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության առաջնահերթություններից մեկն էլ ձգձգվող հակամարտությունների լուծումն է:
Սերջիո Մատարելլան, Նախագահ Սարգսյանից տեղեկանալով, որ մի քանի օրից Հայաստանը լիովին անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգին, նշել է, որ հիացմունքով է հետևում, թե որքան սահուն է կատարվում այդ անցումը կառավարման մի համակարգից մյուսին: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ խորհրդարանական հանրապետության անցնելու համար Հայաստանին օրինակ է ծառայել նաև Իտալիան, որի սահմանադրական որոշակի սկզբունքներ կիրառվել են նաև մեր երկրում:
Նախագահները Հայաստանի և Իտալիայի բարեկամության ևս մեկ օրինակ են համարել միջազգային խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում Լիբանանում հայ-իտալական համատեղ խաղաղապահ առաքելությունը:

Президент Армении встретился с президентом Италии
Находящийся с рабочим визитом в Итальянской Республике президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с президентом Италии Серджио Матареллой. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Матарелла приветствовал гостя и счел большой честью после состоявшейся три года назад последней встречи с президентом Саргсяном вновь принимать его в Риме. Президент Италии счел символичным, что последний визит в должности президента Серж Саргсян совершил именно в Италию. Серджио Матарелла выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за развитие и укрепление армяно-итальянских отношений на всех уровнях – политическом, экономическом, культурном.
Президент Италии отметил, что Армения и Южный Кавказ вообще для его страны имеют стратегическое значение. Он проинформировал президента Сержа Саргсяна о намерении в этом году, вероятно летом, посетить Армению и ещё один раз подтвердить армяно-итальянскую дружбу. По мнению собеседников, это придаст новый импульс углублению двусторонних отношений.
Президенты Саргсян и Матарелла с обоюдным удовлетворением говорили об активизировавшихся в последний период армяно-итальянских экономических отношениях, констатируя также рост объёмов товарооборота. В этом контексте подчёркнута важность формирования и деятельности армяно-итальянской межправительственной комиссии, первое заседание которой состоялось всего несколько месяцев назад. Президент Серджио Матарелла отметил, что рад росту итальянских инвестиций в экономике Армении, объем которых сегодня составляет порядка 200 млн долларов США. Представленность итальянских компания на рынке Армении, по его мнению, также растёт.
В ряду крупных инвестиций Серж Саргсян особенно отметил инвестиционную программу итальянской компании "Ренко" и немецкой – "Сименс", в рамках которой будет построена выделяющаяся большой эффективностью в регионе ТЭС. Президент Италии счел это отличным примером взаимодействия в экономической сфере.
Серджио Матарелла с радостью констатировал также углубление культурного сотрудничества и растущий интерес к итальянской культуре и языку в Армении, что, по его оценке, свидетельствует о существующей между армянами и итальянцами взаимной симпатии.
Собеседники коснулись также отношений Армения-Евросоюз и подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве РА-ЕС. Президент Италии поздравил Армению с подписанием этого соглашения.
Серджио Матарелла в этой связи отметил, что Армения имеет ведущую роль в качестве моста сотрудничества и, действительно, является ярким примером, в котором Восток и Запад не противостоят, а составляют единое целое. Пример Армении, по словам президента Италии, также является хорошим сигналом, насколько полезным может быть сотрудничество для всех. По его словам, таким образом будет возможно установить отношения также со странами ЕАЭС.
На встрече речь шла также о процессе мирного урегулирования НК проблемы. Подчеркнув, что Армения содействует приоритетам итальянского председательства в ОБСЕ в 2018 году, Серж Саргсян отметил важность взвешенного подхода Италии, созвучного с принципами ОБСЕ, в вопросе урегулирования проблемы, а также содействие усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ и их подходам.
Президент Италии подчеркнул, что его страна поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование проблемы и не собирается обсуждать иной формат переговоров, надеясь, что организация вместе со сторонами конфликта найдёт правильный путь решения, и проблема путем компромиссов будет по возможности скоро решена. Он подчеркнул, что одним из приоритетов председательства Италии в ОБСЕ является решение затяжных конфликтов.
Серджио Матарелла, узнав от президента Саргсяна, что через несколько дней Армения полностью переходит к парламентской системе управления, отметил, что с восхищением наблюдает, как плавно совершается этот переход от одной системы управления к другой. Серж Саргсян отметил, что для перехода к парламентской республике Армения пользовалась примером Италии, применив некоторые конституционные принципы этой страны также в нашей реформе.
Президенты Армении и Италии сочли ещё одним примером дружбы армяно-итальянскую совместную миротворческую миссию в Ливане в рамках международной миротворческой миссии.