Հանրապետության Նախագահը ընդունել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին: Վարչապետը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է կառավարության գործունեության արդյունքները և հակիրճ ամփոփելով՝ ընդգծել, որ կառավարության առջև դրված բոլոր մակրոխնդիրները կատարված են: Նախագահ Սարգսյանը և վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են նաև երկրի տնտեսության զարգացման երկարաժամկետ ծրագրերին ու թիրախներին, որոնք պարբերաբար քննարկվել են Հանրապետության Նախագահի մոտ խորհրդակցությունների ժամանակ և որոնց համար Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստանձնել է պատասխանատվություն:
«Պարո՛ն վարչապետ, երկուշաբթի օրը տեղի է ունենալու Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնամուտի արարողությունը: Ըստ մեր Սահմանադրության՝ Հանրապետության նախագահը պարտավոր է ընդունել կառավարության հրաժարականը: Այսպիսով ավարտին է մոտենում Հայաստանի Հանրապետությունում խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործընթացը, իսկ դա նշանակում է, որ այս կարգավիճակով մենք վերջին անգամ ենք հանդիպում: Եվ օգտվելով այս առիթից՝ ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել լավ աշխատանքի և ընկերության համար, ուզում եմ, որպեսզի այդ շնորհակալությունը փոխանցեք նաև կառավարության անդամներին:
Եթե մենք ամփոփելու լինենք այս շրջափուլը, ապա պետք է ասենք, որ 2016թ. սեպտեմբերից հետո կառավարությունը մեծ ջանքեր է գործադրել և շատ լավ ձևով կարողացել է օգտվել խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանում հաստատված ներքաղաքական կայունությունից մեր տնտեսությունը զարգացնելու առումով: Մենք շատ լավ ճանապարհ անցանք այս ժամանակահատվածում, բայց պիտի նաև հաշվի առնենք, որ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ մեր կուսակցությունը ստացել է ժողովրդի վստահության քվեն, և որ կառավարություն ձևավորելու այդ մանդատը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանն է լինելու մինչև 2022 թվականը: Իսկ դա նշանակում է, որ երկրի զարգացման պատասխանատվության բեռը լինելու է Հայաստանի Հանրապետական կուսկացության վրա, և ինչ խոսք, առաջին հերթին՝ մեզ վրա. ինձ՝ որպես կուսակցության նախագահի, Ձեզ՝ որպես կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալի: Հասկանալի է, որ պատասխանատու են գործադիր մարմնի անդանները, պատասխանատու են Հանրապետական կուսակցության խորհդրի անդամները, մեր տարածքային կառույցները, բայց այստեղ, իհարկե, անհատական պատասխանատվության մասին է խոսքը: Եվ մենք, անշուշտ, պարտավոր ենք շարունակել այն ընթացքը, որ այսօր կա: 2017թ. արդյունքները, իհարկե, լավն են, սակայն անցյալ տարվա ընթացքում մենք նաև բազմաթիվ ծրագրեր ենք նախանշել, բազմաթիվ խոստումներ ենք տվել, և մեր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն հենց այս ընթացքը շարունակելուն: Ես վստահ եմ, որ մեր կուսակցությունը ամենայն պատասխանատվությամբ է մոտենալու իր այս պարտականություններին, նաև իրավունքներին, որովհետև որտեղ՝ իրավունք, այնտեղ՝ պատասխանատվություն: Այնպես որ, մենք դեռևս շատ անելիքներ ունենք: Իհարկե, հաջորդ շաբաթվա ընթացքում մենք կուսակցությունում հանգամանորեն կքննարկենք, թե ինչպիսի ճանապարհներով ենք հասնելու այդ ցուցանիշներին: Ընդհանրապես երկրի զարգացման մեր տեսլականի մասին կխոսենք: Բայց, ինչպես ասացի, մինչ այդ խնդրում եմ կառավարության անդամներին փոխանցել իմ շնորհակալությունը»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին վստահության և համատեղ աշխատանքի համար, վստահեցրել, որ մոտակա տարիներին ապագա հիմնավոր և խորը բարեփոխումների համար ստեղծված են բոլոր նախադրյալները:
«Շնորհակալ եմ, պարո՛ն Նախագահ: Իսկապես, այսօր իմ վերջին զեկույցն է Ձեզ այս կարգավիճակով: Հակիրճ ամփոփելով՝ ուզում եմ ասել, որ բոլոր մակրոխնդիրները, որ դրել էինք մեր առջև, կատարված են: Այս ժամանակահատվածը և աշխատանքը եղել է շատ հետաքրքիր և ստեղծագործ: Թիմն ունի ներքին համերաշխություն և ինչ-որ առումով՝ բավարարավածություն: Շատ շնորհակալ եմ և շատ զգացված Ձեր գնահատականի համար: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու ինձ արված առաջարկի, վստահության և համատեղ աշխատանքի ու աշխատանքային և փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար: Իրականում այսօր ձևավորված և ձևակերպված են այն հորիզոններն ու խնդիրները, որոնց մենք պետք է հասնենք: Այսօր թիմը դա հստակ պատկերացնում է: Ձեր նախաձեռնությամբ նախատեսված և՛ 2030 ծրագիրը, և՛ այն թիրախները, որոնց մենք պետք է հասնենք, իրականում պետք է ամրագրենք, որ շատ հավակնոտ են, իրագործելի: Դա պահանջելու է, իհարկե, քրտնաջան, հետևողական աշխատանք և համարձակություն: Մենք տեսնում ենք այն գրադիենտը և այն ուղղությունները, որով պետք է գնանք առաջ: Կարծում եմ՝ հետաքրքիր ժամանակահատված է մեզ սպասում: Մոտակա երեք-չորս տարիներին, մեր կանխատեսումով, ունենալու ենք որոշակի տնտեսական հաջողություններ, որոնք մեզ հիմք են տալու, որպեսզի երկարատև, ֆունդամենտալ, խորը բարեփոխումներ իրագործենք: Կրկին շատ շնորհակալ եմ Ձեզ վստահության և համատեղ աշխատանքի համար»,- ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:

Президент Армении принял премьер-министра Карена Карапетяна
Президент Армении Серж Саргсян 7 апреля принял премьер-министра Карена Карапетяна. Премьер-министр доложил президенту Республики итоги деятельности правительства и, вкратце обобщая, подчеркнул, что все поставленные перед правительством макрозадачи выполнены. Президент Саргсян и премьер-министр Карен Карапетян во время встречи коснулись также долгосрочных программ развития экономики страны, которые регулярно обсуждались во время совещаний у президента Республики и за которые Республиканская партия Армении взяла на себя ответственность, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
"Господин премьер-министр, в понедельник состоится церемония инаугурации избранного президента Республики Армения Армена Саркисяна. По нашей Конституции, президент Республики обязан приять отставку правительства. Таким образом, подходит к концу процесс перехода к парламентской системе правления в Республике Армения, а это означает, что в этом качестве мы встречаемся в последний раз. И, пользуясь случаем, хочу выразить Вам благодарность за хорошую работу и дружбу, хочу, чтобы Вы передали эту благодарность также членам правительства.
Если мы подведем итоги этого этапа, то нужно сказать, что после сентября 2016 года правительство приложило большие усилия и очень хорошо смогло воспользоваться установившейся в Армении после парламентских выборов внутриполитической стабильностью, в плане развития нашей экономики. Мы прошли очень хороший путь за этот период, но нужно также учитывать, что во время парламентских выборов наша партия получила мандат доверия народа, и что этот мандат формирования правительства будет принадлежать Республиканской партии Армении до 2022 года. А это значит, что ответственность за развитие страны будет возложена на Республиканскую партии Армении, и, что и говорить, в первую очередь, на нас: на меня - как на председателя партии, на Вас - как на первого заместителя председателя партии. Понятно, что ответственны члены исполнительного органа, ответственны члены Совета Республиканской партии, наши территориальные структуры, но здесь, конечно, речь об индивидуальной ответственности. И мы, несомненно, обязаны продолжать то продвижение, которое сегодня имеется.
Результаты 2017 года, конечно, хорошие, однако в течение прошлого года мы также наметили многочисленные планы, дали многочисленные обещания, и наши усилия должны быть направлены именно на продолжение этого продвижения. Я уверен, что наша партия подойдет с полной ответственностью к этим своим обязательствам, также к правам, потому что, где есть права, там и ответственность. Так что, нам еще многое предстоит сделать. Конечно, в течение следующей недели мы в партии обстоятельно обсудим, какими путями будем достигать этих показателей. Вообще будем говорить о нашем видении развития страны. Но, как я сказал, до этого прошу передать мою благодарность членам правительства", - сказал президент Серж Саргсян.
Премьер-министр Карен Карапетян выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за доверие и совместную работу, заверил, что созданы все предпосылки для будущих основательных и глубоких реформ в ближайшие годы.
"Благодарю, господин президент. Конечно, сегодня мой последний доклад Вам в этом статусе. Вкратце обобщая, хочу сказать, что все макрозадачи, которые Вы поставили перед нами, выполнены. Этот период и работа были очень интересными и творческими. Команда имеет внутреннее согласие и в каком-то плане – удовлетворение. Я очень благодарен и тронут Вашей оценкой. Пользуясь случаем, хочу Вам выразить благодарность за предложение мне принять должность премьер-министра, за доверие и совместную работу и формирование рабочей атмосферы взаимного доверия. В действительности, сегодня сформированы и сформулированы те горизонты и задачи, которых мы должны достигнуть. Сегодня команда это чётко представляет. Намеченные по вашей инициативе и программа 2030, и те цели, которых мы должны достигнуть, в действительности мы должны зафиксировать, что очень амбициозны, осуществимы. Это потребует, конечно, усердной, последовательной работы и смелости. Мы видим тот градиент и те направления, по которым мы должны идти вперёд. Думаю, нас ждет интересный период. В ближайшие три-четыре года, по нашим прогнозам, мы будем иметь определенные экономические успехи, которые дадут нам основание реализовать долгосрочные, фундаментальные, глубокие реформы. Вновь очень Вам благодарен за доверие и совместную работу", - сказал премьер-министр Карен Карапетян.