Արմեն Սարգսյանը կարևորել է Ռուսաստանի դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում Ռուսաստանի Դաշնությունն ունի առանցքային դերակատարում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «ՏԱՍՍ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Բոլոր տարածաշրջանային հակամարտություններն ի վերջո կարգավորվում են, դրանք միանգամայն հաղթահարելի են: Պատմությունը ականատես է եղել ոչ պակաս դաժան և դրամատիկ հակամարտությունների:
Արդեն ավելի քան 25 տարի այս հակամարտության կարգավորման բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով՝ կարգավորման այն սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա, որոնք առաջարկել են համանախագահ երկրները՝ Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգներն ու Ֆրանսիան: Ռուսաստանն՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, առանցքային դերակատարություն ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում»,- ընդգծել է նա:
Արմեն Սարգսյանը հիշեցրել է, որ 23 տարի առաջ Արցախում եռակողմ հաշտեցում հնարավոր եղավ հենց Ռուսաստանի միջնորդության շնորհիվ: «Մենք բարձր ենք գնահատում այդ միջնորդական ջանքերը՝ հասնելու խնդրի խաղաղ քաղաքական կարգավորմանը: Ակնհայտ է, որ խնդրի կարգավորման համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք՝ հասնելու խաղաղության ու համաձայնության: Իր կողմից Հայաստանն անում է ամեն բան խաղաղության հասնելու համար և ակնկալում է, որ ադրբեջանական կողմը վարվի նույն կերպ»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:

Russia plays a key role in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, new President of Armenia Armen Sarkissian said in an interview to ''TASS''.
''Eventually, all regional conflicts find their settlement, they are quite surmountable. History has seen conflicts no less cruel and dramatic'', the President said.
''For more than 25 years talks on the conflict settlement have been held in the format of the OSCE Minsk Group, on the basis of the settlement principles and elements suggested by the co-chairs - Russia, the US and France. Russia plays a key role in the process of the Karabakh settlement as a co-chair of the Minsk Group'', the Armenian President noted.
President Sarkissian recalled that ''a three-party ceasefire in Karabakh was achieved 23 years ago exactly due to Russia’s mediation''. ''We highly value these mediatory efforts in the search for a peaceful political solution to the problem'', the President added. ''It is obvious that political will to achieve peace and accord is necessary for the settlement of the problem. Armenia, for its part, is doing everything it can to achieve peace and expects the same moves from the Azerbaijani side'', the Armenian leader said.