Արմեն Սարգսյանը կարևորել է Ռուսաստանի դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում Ռուսաստանի Դաշնությունն ունի առանցքային դերակատարում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «ՏԱՍՍ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Բոլոր տարածաշրջանային հակամարտություններն ի վերջո կարգավորվում են, դրանք միանգամայն հաղթահարելի են: Պատմությունը ականատես է եղել ոչ պակաս դաժան և դրամատիկ հակամարտությունների:
Արդեն ավելի քան 25 տարի այս հակամարտության կարգավորման բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով՝ կարգավորման այն սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա, որոնք առաջարկել են համանախագահ երկրները՝ Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգներն ու Ֆրանսիան: Ռուսաստանն՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, առանցքային դերակատարություն ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում»,- ընդգծել է նա:
Արմեն Սարգսյանը հիշեցրել է, որ 23 տարի առաջ Արցախում եռակողմ հաշտեցում հնարավոր եղավ հենց Ռուսաստանի միջնորդության շնորհիվ: «Մենք բարձր ենք գնահատում այդ միջնորդական ջանքերը՝ հասնելու խնդրի խաղաղ քաղաքական կարգավորմանը: Ակնհայտ է, որ խնդրի կարգավորման համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք՝ հասնելու խաղաղության ու համաձայնության: Իր կողմից Հայաստանն անում է ամեն բան խաղաղության հասնելու համար և ակնկալում է, որ ադրբեջանական կողմը վարվի նույն կերպ»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:

Армен Саркисян: Россия играет ключевую роль в процессе урегулирования карабахского конфликта
Новоизбранный президент Армении Армен Саркисян считает, что Россия играет ключевую роль в процессе урегулирования карабахского конфликта в качестве одного из сопредседателей минской группы. Как передает "Арменпресс", об этом он сказал в интервью агентству ''ТАСС''.
''В конечном итоге все региональные конфликты разрешаются, они вполне преодолеваемы. История видела конфликты не менее жестокие и драматичные.
Уже более 25 лет переговоры по урегулированию конфликта ведутся в формате Mинской группы ОБСЕ на основе принципов урегулирования и элементов, предложенных странами-сопредседателями - Россией, США и Францией. Россия играет ключевую роль в процессе урегулирования карабахского конфликта в качестве одного из сопредседателей минской группы.
Напомню, что 23 года назад трехстороннее перемирие в Карабахе было достигнуто именно благодаря посредничеству России. Мы высоко ценим эти посреднические усилия в поисках мирного политического решения проблемы. Очевидно, что для урегулирования проблемы необходима политическая воля прийти к миру и согласию. Со своей стороны Армения делает все возможное для достижения мира и ожидает, что и азербайджанская сторона поступит таким же образом", - сказал президент РА.