Կարեն Կարապետյան. ԵԱՏՄ-ն չի սահմանափակել Հայաստանի մուտքն այլ շուկաներ
Հայաստանի համար ճիշտ որոշում է եղել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելը, և դա չի սահմանափակել երկրի մուտքն այլ շուկաներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում նման համոզմունք հայտնել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը մուտք է գործել 180 միլիոնանոց շուկա՝ ստանալով արտոնյալ ռեժիմներ: «Բացի նրանից, որ մենք սրանով զարգացրել ենք  մեր ներքին ներուժը, նաև ներդրողների հրավիրելու խնդիր ենք լուծել», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, չի սահմանափակել իր մուտքն այլ շուկաներ: Որպես իր ասածի ապացույց վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ 2017 թվականին Հայաստանի ներմուծման և արտահանման աճն ավելի շատ բաժին է ընկել այլ շուկաներին:
Վարչապետի պաշտոնակատարը հիշեցրել է, որ Հայաստանն ունի GSP+ արտոնյալ ռեժիմ Եվրոպական Միության, GSP ռեժիմ ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և այլ երկրների հետ:

Карен Карапетян: вступление в ЕАЭС не ограничивало доступ Армении к другим рынкам
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Карен Карапетян убежден, что вступление в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) было правильным решением для Армении. Карапетян уверен, что присоединение к ЕАЭС не ограничивало выход Армении на другие рынки. Отвечая на вопрос депутата Эдмона Марукяна, Карапетян сказал, что Армения вышла на рынок в 180 миллионов человек и получила привилегированные режимы.
"Помимо того, что мы развили наш внутренний потенциал, мы также решили проблему привлечения инвесторов", - сказал он.
Карапетян не согласился с депутатом, который утверждал, что Армения ограничила свой доступ на другие рынки, присоединившись к союзу. Исполняющий обязанности премьер-министра сказал, что рост импорта и экспорта Армении в 2017 году в основном связан с другими рынками.
Карапетян напомнил, что Армения имеет режим GSP + с ЕС и GSP с США, Японией, Канадой, Швейцарией и другими странами.