Կարեն Կարապետյան. ԵԱՏՄ-ն չի սահմանափակել Հայաստանի մուտքն այլ շուկաներ
Հայաստանի համար ճիշտ որոշում է եղել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելը, և դա չի սահմանափակել երկրի մուտքն այլ շուկաներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում նման համոզմունք հայտնել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը մուտք է գործել 180 միլիոնանոց շուկա՝ ստանալով արտոնյալ ռեժիմներ: «Բացի նրանից, որ մենք սրանով զարգացրել ենք  մեր ներքին ներուժը, նաև ներդրողների հրավիրելու խնդիր ենք լուծել», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, չի սահմանափակել իր մուտքն այլ շուկաներ: Որպես իր ասածի ապացույց վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ 2017 թվականին Հայաստանի ներմուծման և արտահանման աճն ավելի շատ բաժին է ընկել այլ շուկաներին:
Վարչապետի պաշտոնակատարը հիշեցրել է, որ Հայաստանն ունի GSP+ արտոնյալ ռեժիմ Եվրոպական Միության, GSP ռեժիմ ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և այլ երկրների հետ:

Acting PM Karen Karapetyan is convinced that joining the Eurasian Economic Union (EEU) was a correct decision for the country. According to Armenpress, Karapetyan assures that joining the EEU did not limit Armenia's entry to other markets. He said that Armenia entered a market of 180 000 000 and got privileged regimes.
"In addition to the fact that we developed our domestic potential with this, we also solved an issue of inviting investors," he said.
Karapetyan noted that Armenia has not restricted its access to other markets by joining the union. The acting PM said that the growth of imports and exports of Armenia in 2017 was mostly associated with other markets.
He reminded that Armenia has the GSP+ regime with the EU and GSP with the US, Japan, Canada, Switzerland and other countries.