Ժակ Շիրակի դուստրը նրա հին կոստյումները տվել է միգրանտներին
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի դուստրը՝ Կլոդը, հոր հին կոստյումները և սվիտերները տվել է միգրանտներին օգնելու համար, հայտնում է L՚Obs ամսագիրը:
Կլոդի բարի արարքի մասին ամսագրին պատմել է լուսանկարիչ Յան Արտյուս-Բերտրանը: Ձմռանը, երբ Ֆրանսիայում վրա էին հասել ցրտերը, նրան զանգահարել էր միանձնուհի Մարի-Ժոն, ով հոգ Է տանում միգրանտների մասին:Նա ասել է, որ ինքը բավարար քանակությամբ տաք հագուստ չունի, որպեսզի այն բաժանի խնամարկյալներին: «Ես գրեցի Շիրակի ֆոնդին և պատասխան ստացա Կլոդ Շիրակից, որն ինձ ասաց. «Ես դրանով կզբաղվեմ, մի անհանգստացիր»»,-պատմել Է Արտյուս-Բերտրանը:
Մի քանի օրից քույր Մարի-Ժոն և մյուս կամավորները տեսան Շիրակի ավտոմեքենան. դրանով բերել էին նախկին նախագահի հին կոստյումներն ու սվիտերները:
«Իմ կարծիքով սքանչելի է, որ նախագահի իրերը կրելու են Պորտ դը լա Շապելի (մետրոյի կայարանի մոտ) փախստականները», - հավելել Է լուսանկարիչը:

Дочь Жака Ширака отдала его старые костюмы мигрантам
Дочь экс-президента Франции Жака Ширака Клод отдала старые костюмы и свитеры отца для помощи мигрантам, сообщает РИА Новости со ссылкой на журнал L'Obs.
Историю о добром поступке Клод журналу рассказал фотограф Ян Артюс-Бертран. Зимой, когда во Францию пришли холода, он получил звонок от монахини Мари-Жо, которая заботится о мигрантах. Женщина сказала, что у нее нет достаточного количества теплой одежды, чтобы раздать ее подопечным.
"Я написал в фонд Ширака и получил ответ от Клод Ширак, которая сказала: "Я займусь этим, не волнуйся", — рассказал Артюс-Бертран.
Несколько дней спустя сестра Мари-Жо и другие волонтеры увидели машину Ширака — на ней привезли старые костюмы и свитеры бывшего президента.
"Я нахожу это восхитительным, что вещи президента будут носить беженцы (у станции метро) Порт-де-ля-Шапель", — добавил фотограф.