Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ 47-րդ լիագումար նիստի աշխատանքին
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ապրիլի 13-ին աշխատանքն է սկսել ԱՊՀ ՄԽՎ 47-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Լիագումար նիստի աշխատանքին ներկա են եղել միջազգային տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովների ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում ի թիվս մի շարք հարցերի քննարկվել է նաեւ «Անդամ պետությունների միջմշակութային երկխոսություն. իրավիճակը, հեռանկարները եւ իրավական ապահովումը», որի վերաբերյալ ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հերմինե Նաղդալյանը: Նա ընդգծել է, որ ԱՊՀ տարածքում միջմշակութային երկխոսությունը մարդասիրական համագործակցության զարգացման գործոն է, որը միավորում է տարբեր մշակույթներ ունեցող մարդկանց: Ըստ Հերմինե Նաղդալյանի՝ վեհաժողովն այս տարիների ընթացքում իրականացրել է անդամ պետությունների փոխշահավետ համագործակցություն՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա եւ էական ներդրում ունի մոդելային օրենսդրության զարգացման գործում: ՀՀ ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է, որ վեհաժողովը կազմավորման առաջին տարիներից մշտապես անցկացրել է մշակութային միջոցառումներ՝ փառատոններ, տարեդարձեր, ցուցահանդեսներ, համաժողովներ, մրցույթներ, հրատարակչական ծրագրեր եւ այլն: Դրանցից Հերմինե Նաղդալյանը հատկապես կարեւորել է «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների ռուսական թատրոնների միջազգային փառատոնը, որին մասնակցել է Երեւանի Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական պետական դրամատիկական թատրոնը: Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում անցկացվող Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին, որին մասնակցում են երիտասարդ ջութակահարներ, թավջութակահարներ, դաշնակահարներ եւ կոմպոզիտորներ: Զեկուցողն առանձնացրել է «Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաքները» ծրագիրը:
Ընդգծելով միջմշակութային երկխոսության խորացումն անդամ պետությունների միջեւ՝ ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է երկարաժամկետ մշակութային ծրագրերի իրականացումը: Հերմինե Նաղդալյանի համոզմամբ՝ արդի պայմաններում ԱՊՀ երկրների մշակութային ինտեգրումը կարեւորագույն գործոն է սոցիալ-տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու եւ մարդասիրական խնդիրների լուծման համար կառուցողական երկխոսության ձեւավորման գործում:
Քննարկվել են նաեւ նորարարական տեխնոլոգիաների, գիտակրթական, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության, մշակույթի եւ մի շարք այլ ոլորտներում ԱՊՀ անդամ պետությունների մոդելային օրենքների մշակմանը վերաբերող հարցեր:
Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Կարեն Բեքարյանը, Ռոմիկ Մանուկյանը եւ Միհրան Հակոբյանը: Նիստին ներկա են եղել նաեւ Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Նիստի ավարտին ԱՊՀ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով, ամփոփել նիստի արդյունքները:

Delegation Led by Ara Babloyan Takes Part in the 47th IPA CIS Plenary Session
On April 13, in Tauride Palace of Saint Petersburg the work of the 47th IPA CIS Plenary Session began, where the delegation led by the RA NA Speaker Ara Babloyan took part, official page RA Parliament reports.
Representatives of different international Parliamentary Assemblies attended the work of the Plenary Session.
During the Session the issue Inter-cultural Dialogue of the Member Nations: the Situation, the Perspectives and the Legal Provision was also discussed, on which the RA NA member of delegation Hermine Naghdalyan delivered a speech. She has underlined that the inter-cultural dialogue is a factor of humanitarian development on the CIS territory which unites people. According to Hermine Naghdalyan, during these years the Assembly implemented mutually beneficial cooperation of the member nations on the basis of the principles of the international law and has essential contribution to the development of the model legislation.
The RA NA deputy highlighted that since the first years of its formation the Assembly always had held cultural events: festivals, anniversaries, exhibitions, conferences, competitions, publication programmes, etc. Among those events Hermine Naghdalyan especially emphasized the International Festival of the CIS and Baltic Countries' Russian Theatres Meetings in Russia , where Yerevan K. Stanislavski Russian State Theatre took part. She has also touched upon Aram Khachaturian International Competition, where young violinists, cellists, pianists and composers take part. The speaker distinguished the programme The Cultural Capitals of Cooperation. Underlining the deepening of the inter-cultural dialogue between the member nations, the NA deputy stressed the implementation of the long-term cultural programmes. By Hermine Naghdalyan's conviction, in modern times the cultural integration of the CIS countries is one of the most important factors to reach the goals of the social-economic development and formation of constructive dialogue for the solution of the humanitarian problems.
Issues on elaboration of the model laws in the spheres of innovative technologies, scientific-educational, local self-government, agriculture, culture and a number of spheres of the CIS member nations were also discussed.
The RA NA deputies Hermine Naghdalyan, Karen Bekaryan, Romik Manukyan and Mihran Hakobyan are in the delegation led by Ara Babloyan. The RA Chief Consul in Saint Petersburg Hrayr Karapetyan and the RA NA Permanent Representative to the IPA CIS Hayk Chilingrayan also attended the Session.
At the end of the Session the Heads of the IPA CIS had a press conference and summed up the results of the Session.