Սիրիական Դումայում քիմիական հարձակումը բեմադրված էր. Լավրով
Ռուսաստանն անհերքելի տեղեկություններ ունի, որ սիրիական Դումայում քիմիական հարձակումը բեմադրված էր, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է НТВ-ն:
Լավրովի խոսքով՝ բեմադրության հետեւում կանգնած են «ռուսատյացության արշավի» առաջնորդներից մեկի երկրի հատուկ ծառայությունները: «Մենք անհերքելի տեղեկություններ ունենք, որ սա հերթական բեմադրությունն էր, եւ այս բեմադրությանը մասնակցել են մի պետության հատուկ ծառայությունները, որը հիմա մղվում է  լինելու ռուսատյացության արշավի առաջին շարքերում»,- նշել է նա:
Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը բաց է Սիրիայի իրավիճակի հարցում ԱՄՆ-ի հետ շփումների համար, Սիրիայում իրավիճակի սրման ֆոնին իրավիճակի համատեղ քննարկում անհրաժեշտ է, փոխանցում է ФАН-ը: Լավրովը նշել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է ամերիկացի գործընկերների հետ քննարկել Սիրիայի իրավիճակը: Նա հիշեցրել է, որ վերջերս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել; ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Նա հայտնել է, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն Սիրիայի հարցով շփումները շարունակում են զինվորական գծով:

Лавров: Химическая атака в сирийском городе Дума была постановкой
Россия располагает неопровержимыми данными о том, что химическая атака в сирийском городе Дума была постановкой, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает НТВ
По словам министра, за постановкой стоят спецслужбы страны — одного из лидеров «русофобской кампании». «У нас есть неопровержимые данные о том, что это была очередная постановка и к этой постановке приложили руку спецслужбы одного государства, которое сейчас рвется быть в первых рядах русофобской кампании», - отметил он.
Лавров подчеркнул, что Россия открыта для контактов с США по ситуации в Сирии, на фоне обострения в САР совместное обсуждение ситуации необходимо, передает ФАН. https://riafan.ru  Лавров отметил, что российская сторона готова обсуждать ситуацию в Сирии с американскими коллегами. Он напомнил, что недавно президент РФ Владимир Путин провел телефонный разговор с главой США Дональдом Трампом. Кроме того, глава российского МИД сообщил, что Россия и США продолжают контакты по Сирии посредством военной линии.