Ադրբեջանը հայկական գորգերը փորձում է որպես «ադրբեջանական արվեստի նմուշներ» ներկայացնել
Լոս Անջելեսում գործող Հայկական գորգարվեստի ընկերակցությունը, որը զբաղվում է հայկական գորգարվեստի քարոզչությամբ և գորգագործության ավանդույթների պահպանությամբ, հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանում ընթացող քարոզարշավի վերաբերյալ, որի շրջանակում Ադրբեջանը փորձում է հին հայկական գործվածքներն ու ձեռագործ գորգերը որպես իր սեփականը ներկայացնել:
«Պաշտոնական Ադրբեջանը, գործարքի մեջ մտնելով ադրբեջանական ռեժիմին հարող մասնավոր հատվածի անդամների հետ, քարոզարշավ է սկսել, որն ուղղված է հին հայկական գորգագործության ավանդույթների յուրացմանը, դրանք որպես ադրբեջանական ներկայացնելը՝ հոդվածներ հրատարակելով տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ներում, ցուցահանդեսներ ու գրքերի հրատարակություններ ֆինանսավորելով, որտեղ հայկական գորգագործությունը ներկայացվում է որպես ադրբեջանական»,-ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ, հաղորդում է PANArmenian-ը` հղում կատարելով Asbarez-ին:
Նշվում է, որ մի շարք ադրբեջանական ԶԼՄ-ներ, որոնց սատարում է Ադրբեջանի կառավարությունը, վերջերս հոդվածներ են հրատարակել, որտեղ հայտնի հայկական գորգերը պատմական Հայաստանի տարբեր շրջաններից, այդ թվում Արցախից, ներկայացվել են որպես «ադրբեջանական արվեստի նմուշներ»:
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի նման կեղծարարությունը հարված է հասցնում միջազգային մշակութային ընկերակցություններին: Հայկական գորգարվեստի ընկերակցությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի հայկական մշակութային ավանդույթների կեղծումը:

The Armenian Rugs Society, a Los Angeles-based organization dedicated to promoting, preserving and advancing Armenia’s ancient rug culture, has issued an announcement, in which it sounds an alarm on Azerbaijani campaign to claim ancient Armenian textiles and woven carpets as their own, PANArmenian reports, referring to Asbarez.
"Official Azerbaijan, in collusion with members of the private sector close to the Azeri regime, has launched a campaign geared towards appropriating ancient Armenian carpet, rug, and textile weaving traditions and production as their own by generating articles in local and international news outlets, sponsoring exhibits, and publishing art books that portray Armenian woven arts and history, as their own," the statement says.
According to the Society, this unabashed falsification of history and cultural capital is the latest in a long line of smear campaigns and propaganda that not only strike at the heart and soul of Armenian cultural identity, but is a harsh blow to the international arts community and to woven arts scholarship in general, putting in serious danger whole academic disciplines and bodies of work.
"This concerted effort to usurp, appropriate, and distort Armenian cultural traditions and production, and its dire consequences to international arts scholarship, must be stopped immediately'', the statement says.