Ադրբեջանը հայկական գորգերը փորձում է որպես «ադրբեջանական արվեստի նմուշներ» ներկայացնել
Լոս Անջելեսում գործող Հայկական գորգարվեստի ընկերակցությունը, որը զբաղվում է հայկական գորգարվեստի քարոզչությամբ և գորգագործության ավանդույթների պահպանությամբ, հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանում ընթացող քարոզարշավի վերաբերյալ, որի շրջանակում Ադրբեջանը փորձում է հին հայկական գործվածքներն ու ձեռագործ գորգերը որպես իր սեփականը ներկայացնել:
«Պաշտոնական Ադրբեջանը, գործարքի մեջ մտնելով ադրբեջանական ռեժիմին հարող մասնավոր հատվածի անդամների հետ, քարոզարշավ է սկսել, որն ուղղված է հին հայկական գորգագործության ավանդույթների յուրացմանը, դրանք որպես ադրբեջանական ներկայացնելը՝ հոդվածներ հրատարակելով տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ներում, ցուցահանդեսներ ու գրքերի հրատարակություններ ֆինանսավորելով, որտեղ հայկական գորգագործությունը ներկայացվում է որպես ադրբեջանական»,-ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ, հաղորդում է PANArmenian-ը` հղում կատարելով Asbarez-ին:
Նշվում է, որ մի շարք ադրբեջանական ԶԼՄ-ներ, որոնց սատարում է Ադրբեջանի կառավարությունը, վերջերս հոդվածներ են հրատարակել, որտեղ հայտնի հայկական գորգերը պատմական Հայաստանի տարբեր շրջաններից, այդ թվում Արցախից, ներկայացվել են որպես «ադրբեջանական արվեստի նմուշներ»:
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի նման կեղծարարությունը հարված է հասցնում միջազգային մշակութային ընկերակցություններին: Հայկական գորգարվեստի ընկերակցությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի հայկական մշակութային ավանդույթների կեղծումը:

Азербайджан выдает армянские ковры за свои и присваивает древнеармянские традиции ткачества
Общество ценителей армянских ковров - находящаяся в Лос-Анджелесе организация, занимающаяся пропагандой, сохранением и продвижением древней культуры армянских ковров, - опубликовало объявление, в котором выражена тревога по поводу проводимой в Азербайджане кампании, в рамках которой Азербайджан пытается представить древнеармянский текстиль и тканые ковры в качестве своих.
''Официальный Азербайджан в сговоре с членами частного сектора, близкими к азербайджанскому режиму, начал кампанию, направленную на присвоение древнеармянских традиций ткачества и производства ковров, ковровых изделий и текстиля и представления их в качестве национальных азербайджанских, создавая статьи в местных и международных СМИ, спонсируя выставки, издавая книги, в которых армянское ткаческое искусство представлено в качестве азербайджанского'',- говорится в заявлении организации, передает PANArmenian, ссылаясь на Asbarez.
Как отмечается в заявлении организации, подобные фальсификации Азербайджана наносят удар по международным культурным сообществам.Общество ценителей армянских ковров заявило, что Азербайджан должен немедленно прекратить действия, направленные наискажение армянских культурных традиций.