Մարդկանց իրավունքներն առաջնային են, սակայն… Սերժ Սարգսյան (տեսանյութ)
Մարդկանց իրավունքներն ու ազատություններն ամենաառաջնայինն են, գոնե մեր պատկերացումներն այդպիսին են, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նման կարծիք հայտնել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հանրահավաքային ակտիվությունն ազդում է երկրի տնտեսական զարգացման վրա:
«Այդ առաջնային իրավունքները, եթե իրապես իրականացվեն տրամաբանության սահմաններում, որևէ կերպ չեն խոչընդոտի տնտեսական զարգացմանը: Սակայն երբ դրանք դառնում են անհամաչափ, երբ դրանք վերածվում են խցանումների Երևանում, ապա Դուք ինչ եք կարծում՝ դա կարո՞ղ է արդյոք դրականորեն ազդել», - նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին Հայաստանը միակ մեկ հանգիստ տարի է ունեցել, որ չի եղել արտաքին և ներքին անկայունություն: «Միակ տարին է երևի 2017 թվականը, երբ փողոցներում միտինգներ չկային, հանգիստ կարելի էր տուրիստներին գալ Երևան, ներդրողներին գալ ու ներդրումներ անել: Միակ տարին էր, և այդ տարին մենք ունեցել ենք 7.5 տոկոս տնտեսական աճ: Մեզ մի քանի տարի է պետք ընդամենը, մի քանի տարի, որպեսզի այս տնտեսական աճը մարդկանց համար շատ ավելի շոշափելի լինի: Ճիշտ է՝ միևնույն է դժգոհություն լինելու է, որովհետև մարդն ինչքան շատ ավելի լավ սկսի ապրել, այնքան պահանջները մեծանալու են: Բայց խնդիրն այն է, որպեսզի մենք հասնենք մի այնպիսի նվազագույն մակարդակի, որպեսզի գոնե ցանկությունների կեսը մարդիկ կարողանան իրականացնել: Սա է ամբողջ խնդիրը», - ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

People's rights and freedoms are priority, at least this is our understanding, according to Armenpress, Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan said in an interview with "Shant" TV, answering the question if the rallies have any kind of influence on the country's economic development.
"Those priority rights, if really implemented in the scope of logic, will in no way hamper economic development. But when they become disproportional, when they turn into traffic jams in Yerevan, what do you think, can it have any positive impact?," Serzh Sargsyan said.
According to him, in the recent years Armenia has had only one tranquil year, when there was neither external nor domestic instability. "The only year, I think was 2017, when there were no rallies in the streets, the tourists could easily come to Yerevan and investors could make investments. It was the only year and in that year we recorded 7.5% economic growth. We need a few years, just a few years in order to make this economic growth much more tangible for people. Right, anyway there will be some discontent, since the better one lives, the more his demands rise. But the goal is to reach the minimal level where people will be able to implement at least half of their wishes. This is the issue," the PM stressed.