Մարդկանց իրավունքներն առաջնային են, սակայն… Սերժ Սարգսյան (տեսանյութ)
Մարդկանց իրավունքներն ու ազատություններն ամենաառաջնայինն են, գոնե մեր պատկերացումներն այդպիսին են, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նման կարծիք հայտնել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հանրահավաքային ակտիվությունն ազդում է երկրի տնտեսական զարգացման վրա:
«Այդ առաջնային իրավունքները, եթե իրապես իրականացվեն տրամաբանության սահմաններում, որևէ կերպ չեն խոչընդոտի տնտեսական զարգացմանը: Սակայն երբ դրանք դառնում են անհամաչափ, երբ դրանք վերածվում են խցանումների Երևանում, ապա Դուք ինչ եք կարծում՝ դա կարո՞ղ է արդյոք դրականորեն ազդել», - նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին Հայաստանը միակ մեկ հանգիստ տարի է ունեցել, որ չի եղել արտաքին և ներքին անկայունություն: «Միակ տարին է երևի 2017 թվականը, երբ փողոցներում միտինգներ չկային, հանգիստ կարելի էր տուրիստներին գալ Երևան, ներդրողներին գալ ու ներդրումներ անել: Միակ տարին էր, և այդ տարին մենք ունեցել ենք 7.5 տոկոս տնտեսական աճ: Մեզ մի քանի տարի է պետք ընդամենը, մի քանի տարի, որպեսզի այս տնտեսական աճը մարդկանց համար շատ ավելի շոշափելի լինի: Ճիշտ է՝ միևնույն է դժգոհություն լինելու է, որովհետև մարդն ինչքան շատ ավելի լավ սկսի ապրել, այնքան պահանջները մեծանալու են: Բայց խնդիրն այն է, որպեսզի մենք հասնենք մի այնպիսի նվազագույն մակարդակի, որպեսզի գոնե ցանկությունների կեսը մարդիկ կարողանան իրականացնել: Սա է ամբողջ խնդիրը», - ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

Права людей - первичны, но...: Серж Саргсян - о митингах в Армении (видео)
Премьер-министр Армении дал интервью телеканалу "Шант", в ходе которого рассказал, как митинги в Армении могут повлиять на экономическое развитие страны, передает Новости-Армения.
"В течение десяти лет у нас был один спокойный год - 2017 год. Не было митингов - туристы могли спокойно приезжать в Ереван. В 2017 году у нас был экономический рост в 7,5%. Нам нужно несколько лет, чтобы этот экономический рост стал более ощутимым для людей", - сказал Саргсян.
При этом он допустил, что недовольные будут и тогда, потому что, чем лучше живет человек, тем больше у него потребности.
"Наша цель добиться такого минимального уровня, чтобы хотя бы половина желаний осуществилась", - сказал Саргсян.
Отвечая на вопрос, препятствуют ли митинги экономическому росту, Саргсян сказал, что это может быть истолковано неправильно.
"Права людей - первичны. Но если они осуществляются в разумных пределах, то не будут препятствовать развитию. Но если они становятся несоразмерными, выливаются в пробки в Ереване, может ли это повлиять положительно? Например, вы решили поехать в Париж и узнали, что транспорт в центре не работает из-за митингов. Вы поедете, если не будет необходимости?", - задается вопросом Саргсян.
Он также предложил посмотреть на ситуацию со стороны инвестора, который выбрает либо страну, где может получить сверхприбыль, либо страну, где идеально работают законы и есть стабильность.
"Зачем бизнесмену инвестировать в страну, где толпа может ворваться в офис и ограничить его права? Речь идет о форме проведения (митинга), а не ограничении прав. Мы этого никогда не делали", - сказал Саргсян.