Վիգեն Սարգսյանը՝ Փաշինյանի մասին
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած շարժումն ուզում է ամեն ինչ կամ ոչինչ, ուստի պարզ չէ՝ ինչ փոխզիջում կարող է լինել: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդման ժամանակ նշել է Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում երեկ վերանշանակված Վիգեն Սարգսյանն՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ արդեն շուրջ մեկ շաբաթ շարունակվող հավաքների հանգուցալուծման մասին հարցին, փոխանցում է News.am-ը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ կողմերն իրար ընդառաջ գնալու խնդիր չունեն․ «Այն, ինչ հնչեցվում է հրապարակում, փոխզիջում չի ենթադրում: Ենթադրում է «ամեն ինչ կամ ոչինչ» սկզբունքը, որը կտրուկ տարբերվում է խորհրդարանական ժողովրդավարության մոդելի տրամաբանությունից: Եվ այդ առումով ես չգիտեմ, թե ինչ փոխզիջումների մասին կարող է խոսքը լինել: Ես կարծում եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանք ունի կատարելու խորհրդարանում, որպես մարդ, որը ստացել է համապատասխան քվե»:
Վիգեն Սարգսյանի կարծիքով, տեղի ունեցող բողոքի գործընթացներն ավելի շատ ուղղված են ապագային, քան այսօրվան: Գլխավորը, ըստ նրա, այն է, որ չխախտվեն այն «կարմիր գծերը», որոնք գուցե հետո երկխոսության տեղ չթողնեն:
«Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար շեշտում է, որ ինքը պատասխանատու չէ բոլոր գործողությունների համար: Որովհետև ինքը ասում է՝ ժողովուրդը ինքնաբուխ պետք է բաներ անի․․․ Ես չեմ կարծում, որ կարելի է այդքան հանգիստ, ձեռները վեր բարձրացնելով, ասել՝ մեր մտադրությունները խաղաղ են, այնուհետև փորձել այդ նույն ձեռքերով փշալարը քաշել, որի հետևանքով կարող են բախումներ առաջանալ ոստիկանության հետ: Տեսնում եմ մի քիչ ազնվության պակաս»,-ասել է Պնախարարը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ եթե կառավարման համակարգը կաթվածահար լինի, դա կազդի երկրի մարտունակության վրա․ «Խոսքը կոնկրետ այս իրադարձությունների մասին չէ, բայց պատկերացրեք, եթե նման իրադարձությունները, ենթադրենք, ունենային ներուժ ներազդելու, կաթվածահար անելու, ինչպես ասում են որոշ գործիչներ, պետական ողջ համակարգը: Կարծում եմ, ցանկացած մարդու համար հասկանալի է, որ կաթվածահար կառավարման համակարգով պետության մարտունակությունը իհարկե կարող է մեծապես տուժել դրանից»:

Виген Саргсян о Николе Пашиняне: вижу недостаток честности
Возглавляемое Николом Пашиняном движение хочет все или ничего, и потому неясно, о каких компромиссах можно говорить. Об этом заявил министр обороны Виген Саргсян в интервью программе ''Вне повестки'' на Общественном телевидении, отвечая на вопрос о продолжающихся около недели акциях протеста против избрания Сержа Саргсяна премьер-министром, передает News.am.
Виген Саргсян выразил мнение, что перед сторонами не стоит проблема идти навстречу друг другу. "То, что озвучивается на площади, не предполагает компромиссы. Предполагает принцип "все или ничего", который в корне отличается от логики парламентской модели демократии. И в этом плане я не знаю, о каких компромиссах может идти речь. Я считаю, что Николу Пашиняну есть над чем работать в парламенте, как человеку, получившему соответствующие голоса", - отметил Саргсян.
По его мнению, акции протеста больше направлены против будущего, чем сегодняшнего дня. Главное, считает министр, чтобы не были перейдены "красные линии", чтобы впоследствии стороны могли начать диалог.
"Никол Пашинян периодически повторяет, что не несет ответственность за все действия. Потому что он говорит – народ должен совершить спонтанные действия…Я не считаю, что можно так спокойно, подняв руки, говорить – наши намерения мирные, а затем пытаться теми же руками тянуть колючую проволоку, из-за чего могут начаться столкновения с полицией. Я в этом вижу недостаток честности", - отметил Виген Саргсян.
Министр выразил мнение, что если будет нарушена система управления, это повлияет на обороноспособность страны: "Речь не только об этих событиях. Но представьте, если бы они имели потенциал воздействия, как говорят некоторые деятели, могли парализовать всю государственную систему. Думаю, всем понятно, что боеспособность государства сильно пострадает".