Թերեզա Մեյը քննարկել է Սիրիայի իրավիճակը Սի Ցզինպինի հետ
Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը համաձայնել են, որ քիմիական զենքի օգտագործումն «անընդունելի է»: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով բրիտանական  կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Մեյը նշել է, որ «Սկրիպալների դեմ «նյարդային գործակալի» կիրառումը լուրջ հարձակում էր Բրիտանիայի ինքնիշխան տարածքի վրա եւ «նյարդային գործակալների» կիրառման առաջին դեպքը՝ եվրոպական հողի վրա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո»:
Խոսելով Սիրիայի մասին՝ Մեյը նշել է, որ, հաշվի առնելով այն, որ «Ռուսաստանը արգելափակում է դիվանագիտական գործողությունները, անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը միասին աշխատի անկախ մեխանիզմը վերականգնելու համար, որը պատասխանատվության կենթարկի Դումայում տեղի ունեցած հարձակման նման հարձակումների հեղինակներին»:

Theresa May Discusses Situation in Syria with Xi Jinping
British PM Theresa May and Chinese President Xi Jinping agreed on Thursday that the use of chemical weapons “by anyone, anywhere, for any purposes was unacceptable”, the prime minister’s office said, Reuters reported.
“The prime minister noted that the use of a nerve agent against Yulia and Sergei Skripal in Salisbury was a grave attack on the sovereign territory of the UK, and the first use of nerve agents on European soil since the Second World War,” a spokeswoman said in a statement.
On Syria, the spokeswoman said May had told Xi that “Russia’s blocking of diplomatic action underlined the importance of the international community working together to re-establish an independent mechanism that attributes responsibility to the perpetrators of attacks such as the one in Douma.”