Թերեզա Մեյը քննարկել է Սիրիայի իրավիճակը Սի Ցզինպինի հետ
Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը համաձայնել են, որ քիմիական զենքի օգտագործումն «անընդունելի է»: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով բրիտանական  կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Մեյը նշել է, որ «Սկրիպալների դեմ «նյարդային գործակալի» կիրառումը լուրջ հարձակում էր Բրիտանիայի ինքնիշխան տարածքի վրա եւ «նյարդային գործակալների» կիրառման առաջին դեպքը՝ եվրոպական հողի վրա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո»:
Խոսելով Սիրիայի մասին՝ Մեյը նշել է, որ, հաշվի առնելով այն, որ «Ռուսաստանը արգելափակում է դիվանագիտական գործողությունները, անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը միասին աշխատի անկախ մեխանիզմը վերականգնելու համար, որը պատասխանատվության կենթարկի Դումայում տեղի ունեցած հարձակման նման հարձակումների հեղինակներին»:

Мэй и Цзиньпин обсудили ситуацию в Сирии
Премьер-министр Великобритании Тереза ​​Мэй и председатель КНР Си Цзиньпин  согласились, что использование  химического оружия «неприемлемо».
Как сообщает Reuters со ссылкой на пресс-службу британского премьера, в ходе телефонной беседы с Цзиньпином Тереза Мэй отметила, что «использование нервного агента против Юлии и Сергея Скрипала в Солсбери было серьезным нападением на суверенную территорию Великобритании и первым использованием нервных агентов на европейской земле со времен Второй мировой войны».
Говоря о Сирии, Мэй заявила, что с учетом того, что «Россия блокирует дипломатические действия, необходимо, чтобы международное сообщество работало вместе для восстановления независимого механизма, который привлечет к ответственности виновных таких нападений, которое имело место в Думе».