Բելգիայի օրենսդիրներն ափսոսանք են հայտնել, որ Ադրբեջանը Կասպար Կարապետյանի կալանավորման միջազգային օրդեր է տվել
VideoHive
Բելգիայի մի քանի օրենսդիրներ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով Ադրբեջանին չօգտագործել Ինտերպոլը որպես քաղաքական ճնշումների և ահաբեկման գործիք, հաղորդում է News.am-ը։
Նրանք ափսոսանք են հայտնել, որ Ադրբեջանի իշխանությունները «Հանուն արդարության և ժողովրդավարության Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիայի»՝ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Կասպար Կարապետյանի կալանավորման միջազգային օրդեր են տվել։
«Չնայած այն բանին, որ միջազգային իրավունքում համապատասխան հիմնավորում չկա, որով կարգելվի որևէ մեկին գնալ Լեռնային Ղարաբաղ, Ադրբեջանի իշխանությունները տարբեր մեթոդներ են կիրառում ահաբեկման և այցերի քրեականացման համար»,-նշված է հայտարարությունում։
Պատգամավորները նշում են, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա, իսկ Ղարաբաղի բնակչության մեկուսացումը ՄԱԿ հռչակագրում ամրագրված հիմնարար իրավունքների խախտում է։ «Մենք համոզված ենք, որ Ինտերպոլը չպետք է օգտագործվի քաղաքական հետապնդումների կամ ահաբեկման համար։ Ներկայումս մենք ընդգծում ենք, որ հակամարտության կայուն կարգավորման կարելի կլինի հասնել միայն կողմերի՝ այդ թվում, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության միջև արդար երխոսության միջոցով»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Бельгийские депутаты: визит в Карабах не преступление
Несколько законодателей Бельгии выступили с заявлением, призвав Азербайджан не использовать Интерпол как средство политических репрессией и запугивания.
Они выразили сожаление в связи с тем, что власти Азербайджана выдали международный ордер на арест главы Армянской федерации Европы за справедливость и демократию Каспара Карапетяна.
''Несмотря на то, что в международном праве нет соответствующих оснований для того, чтобы помешать кому-либо приезжать в Нагорный Карабах, власти Азербайджана применяли различные методы запугивания и пытались криминализовать визиты'',- говорится в заявлении, передает News.am.
Депутаты отмечают, что мирному решению карабахского конфликта нет альтернативы, а изоляция народа Карабаха является нарушением основных прав, закрепленных в декларации ООН. ''Мы убеждены, что Интерпол не должен использоваться для политических преследований или запугивания. Настоящим мы подчеркиваем, что устойчивое урегулирование конфликта может быть достигнуто только путем честного диалога между сторонами, в том числе с народом Нагорного Карабаха'',- говорится в заявлении.