ԱՄՆ սենատորը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն իրենց բարոյական պարտքն է համարում
ԱՄՆ սենատոր Էդուարդ Մարքեյը խոստանում է չդադարեցնել պայքարը Սենատում, քանի դեռ Հայոց ցեղասպանությունը ամբողջությամբ և պատշաճ կերպով չի ճանաչվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին սենատորը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Ամեն տարի այս օրը մենք հարգում ենք 1.5 միլիոն հայերի հիշատակը, ովքեր դաժանաբար սպանվել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Մեր բարոյական պարտականությունն է ամբողջապես ու պատշաճ կերպով ճանաչել ցեղասպանությունը, քանի որ չափազանց երկար ժամանակ ենք ապրել այդ պարտականությամբ: Հռոմի պապն իրավացիորեն Հայոց ցեղասպանությունն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»՝ արդարացիորեն հայտարարելով, որ մեր պարտքն է հարգել նրանց հիշատակը, ովքեր մահացան: Ես չեմ դադարի պայքարել ԱՄՆ սենատում մինչև մենք ամբողջությամբ չիրագործենք այդ պարտականությունը, որպեսզի մեկընդմիշտ հստակ և միանշանակ եզրահանգում կատարվի, որ մեր ազգը հանդուրժողականության և ազատության մոդել է ամբողջ աշխարհում», - ասված է հայտարարության մեջ:

U.S. Senator Considers Recognition of Armenian Genocide Their Moral Obligation
U.S. Senator Edward J. Markey promises not to stop the fight in the Senate until the Armenian Genocide is fully and properly recognized. According to Armenpress, the Senator issued a statement on the 103rd anniversary of the Armenian Genocide.
"On this day each year, we honor the memories of the 1.5 million Armenians who perished in the Armenian Genocide. It is our moral obligation to fully and properly recognize the Genocide, and for too long, we have not lived up to that obligation. Pope Francis has rightly called the Armenian Genocide "the first Genocide of the 20th century", rightfully proclaiming that it is our duty to honor the memory of those who died. I will not stop fighting in the U.S. Senate until we completely and totally fulfill this duty, and that it is made the clear, unequivocal conclusion - once and for all - of our nation as a model for tolerance and freedom around the world," the statement said.