ԱՄՆ-ում Ցեղասպանության տարելիցի օրը կրակել են հայկական դրոշով մեքենայի վրա
Լոս Անջելեսում 19-ամյա Հարի Նալբանդյանի մեքենայի վրա կրակել են Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը, հաղորդում է Sputnik-Արմենիան՝ ABC7 հեռուստաալիքին հղումով։
Դեպքը տեղի է ունեցել ապրիլի 24-ի երեկոյան ժամը 10։30-ի հատվածում Լոս Անջելեսի մայրուղի վրա։ Գնդակներն անցել են Հարիի քրոջից բառացիորեն մեկ միլիմետր հեռավորության վրա։
«Երբ ես գնում էի մայրուղով, կրակողի մեքենան հավասարվեց ինձ։ Նա իջեցրեց ապակին, մենք նայեցինք իրար, հետո նա սկսեց կրակել։ Կրակեց ութ անգամ», — պատմել է Նալբանդյանը ABC7-ին։
Ցավալի է, որ նման բան է տեղի ունեցել, երբ ամբողջ աշխարհի հայկական սփյուռքը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Հարին և նրա ընտանիքը միջադեպը կապում են մեքենայից ծածանվող հայկական դրոշի հետ։
«Դա ինձ վշտացնում է, որովհետև որոշ մարդիկ ոչինչ չգիտեն և չեն ուզում իմանալ ճշմարտությունն այն մասին, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել 1915թ-ին։ Ցավոք, մարդիկ չեն հասկանում, որ մեքենայի վրա ծածանվող հայկական դրոշը չի նշանակում, թե մենք ուզում ենք աչքի ընկնել կամ վատ վարքագիծ ենք դրսևորում», — ասել է Սերժ Նալբանդյանը` Հարիի եղբայրը։

В США обстреляли машину с армянским флагом - в день Геноцида армян
Машину 19-летнего Гарри Налбандяна обстреляли в Лос-Анджелесе в день поминовения жертв Геноцида армян в Османской империи, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на телеканал ABC7.
Инцидент произошел около 10:30 вечера 24 апреля на 14-ой автостраде Лос-Анджелеса. Пули прошли буквально в миллиметре от сестры Гарри, которая сидела на пассажирском сидении.
"Когда я ехал по шоссе, машина стрелявшего поравнялась с моей. Он опустил окно, мы посмотрели друг на друга, потом он начал стрелять. Он выстрелил 8 раз", - рассказал Налбандян ABC7.
Очень больно, что такое случилось, когда армянская диаспора по всему миру поминала жертв Геноцида армян 1915 года. Сам инцидент Гарри и его семья связывают с тем, что из машины развевался большой армянский флаг.
"Меня это огорчает, потому что некоторые люди ничего не знают и не хотят узнать правду о том, что на самом деле произошло в 1915 году. Жаль, что люди не понимают, что армянский флаг на машине не означает того, что мы хотим как-то выделиться или демонстрируем плохие манеры, - сказал Серж Налбандян, брат Гарри.
Гарри отмечает, что они с сестрой не получили ранений и остались в живых только по счастливой случайности.