Բրիտանիայի արտաքին առևտրի նախարար. Լորդերի պալատը փորձում է խանգարել Brexit-ի իրականացմանը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի լորդերի պալատը փորձում է խոչընդոտել ժողովրդի ժողովրդավարական կամքին, որը հանրաքվեի ժամանակ աջակցել է Եվրամիությունից դուրս գալուն: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին առևտրի նախարար Լիամ Ֆոքսը Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Նախարարի խոսքով՝ խորհրդարանի վերին պալատը օրենսդիր մարմնին լիազորել է արգելափակել կամ հետաձգել Brexit–ի հարցով վերջնական համաձայնագրի ընդունումը։ «Չընտրվող վերին պալատը այժմ իսկապես փորձում է արգելափակել բրիտանական ժողովրդի ժողովրդավարական կամքը»,– նշել է նա։
Լորդերի պալատի անդամները ներկայումս 7 լրացում են կատարել Մեծ Բրիտանիայի տարածքում համաեվրոպական օրենսդրության չեղարկման օրինագծում։ Համայնքների պալատը, որում երկրի վարչապետը մեծամասնություն ունի, կմերժի այն։ Այնուամենայնիվ, այս իրավիճակը ի ցույց է դնում բրիտանական խորհրդարանի ներսում  Brexit–ի հարցով առկա տարաձայնությունները։
Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև պաշտոնական բանակցությունները ԵՄ–ից Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ սկսվել են 2017թ. հունիսի 19–ին։

Министр внешней торговли Великобритании: Палата лордов пытается помешать реализации Brexit
Палата лордов парламента Великобритании пытается воспрепятствовать исполнению демократической воли народа, поддержавшего на референдуме выход страны из Евросоюза. Об этом во вторник в эфире телеканала Sky News заявил британский министр внешней торговли Лиам Фокс, передает ТАСС.
По словам министра, верхняя палата парламента предоставила полномочия законодательному органу заблокировать или отложить принятие финального соглашения по Brexit. "Неизбираемая [верхняя] палата сейчас в действительности пытается блокировать демократическую волю британского народа", - сказал он.
Члены Палаты лордов на данный момент уже внесли семь поправок в билль об отмене на территории Великобритании общеевропейского законодательства. Однако они вряд ли останутся в итоге в тексте закона. Палата общин, где у британского премьера есть небольшое большинство, скорее всего, отклонит ее. Тем не менее данная ситуация демонстрирует существенное расхождение позиций по Brexit внутри британского парламента.