Իրանը նախազգուշացրել է, որ միջուկային գործարքից դուրս կգա ԱՄՆ-ից անմիջապես հետո
Թեհրանը կդադարեցնի իր մասնակցությունը իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրին, եթե Միացյալ Նահանգները դուրս գա համաձայնագրից: Այս մասին հայտարարել է   Մեծ Բրիտանիայում Իրանի դեսպան Համիդ Բաիդինեժադը CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Եթե ԱՄՆ-ը դուրս գա համաձայնագրից, դա կնշանակի, որ ոչ մի համաձայնագիր չի մնացել»,- ասել է դիվանագետը: Նա պարզաբանել Է, թե դա կապված է այն բանի հետ, որ Վաշինգտոնի կողմից դա «համաձայնագրի կարևոր մասի լուծարում է և խախտում»:
Դեսպանի խոսքով՝ Թեհրանը համաձայնագրից ԱՄՆ-ի հնարավոր դուրս գալուն պատասխանի մի քանի տարբերակ է դիտարկում: «Դա կարող Է լինել ուրանի հարստացումը, գործակալության հետ մեր համագործակցության վերաիմաստավորումը, դրանք կարող են լինել նաև այլ գործողություններ, որոնք ներկայում գտնվում են քննարկման փուլում», - նախազգուշացրել է Բաիդինեժադը:

Иран предупредил о своем выходе из ядерной сделки вслед за США
Иранский посол в Великобритании Хамид Баидинежад заявил, что Иран прекратит свое участие в Совместном всеобъемлющем плане действии (СВПД) по ядерной программе в случае, если из соглашения выйдут Соединенные Штаты, передает Интерфакс.
"Когда США выйдут из соглашения, это будет означать, что никакого соглашения не осталось", - сказал дипломат в интервью телеканалу CNN. Он пояснил, что это связано с тем, что со стороны Вашингтона это является "аннулированием и нарушением важной части соглашения".
По словам посла, Тегеран рассматривает несколько вариантов ответов на возможный выход США из соглашения. "Это может быть обогащение урана, переосмысление нашего сотрудничества с агентством, это могут быть и другие действия, которые в настоящее время находятся в стадии рассмотрения", - предупредил он.