Հակառակորդն ավելի քան 200 անգամ խախտել է հրադարարի պահպանման ռեժիմը
Անցնող 7 օրերի ընթացքում արցախա-ադրբեջանական սահմանին պահպանվել է նախորդ շաբաթվանից հաստատված լարվածությունը: Մասնավորապես՝ ապրիլի 30-ից սկսած, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու տեղաշարժեր, ասվում է ԱՀ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում։
Առաջնային գծում հաստատված օպերատիվ իրադրությունը գնահատելու նպատակով մայիսի 3-ին կայացել է ԵԱՀԿ առաքելության դիտարկումը, որն անցել է առանց խախտումների և հաստատված ժամանակացույցի համաձայն:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 29-ից մայիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 200 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 3000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը շարունակում են առաջնագծում հանդես գալ թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Azerbaijan Fires 3000 Rounds at Artsakh Outposts in One Week
The situation in the Artsakh-Azerbaijan border continued to be tense during the week, Armenpress reports referring to the defense ministry of Artsakh.
Mobilization and movement of Azerbaijani manpower and military equipment was observed from April 30 in various parts of the line of contact.
OSCE carried out a monitoring mission on May 3 to assess the tactical situation. No violations were observed and the monitoring proceeded according to the schedule.
"Overall, Azerbaijan made more than 200 ceasefire violations from April 29 to May 5, firing nearly 3000 rounds in the direction of Artsakh soldiers," the defense ministry said in a statement, adding that Artsakh’s military continue confidently carrying out their service.