Հակառակորդն ավելի քան 200 անգամ խախտել է հրադարարի պահպանման ռեժիմը
Անցնող 7 օրերի ընթացքում արցախա-ադրբեջանական սահմանին պահպանվել է նախորդ շաբաթվանից հաստատված լարվածությունը: Մասնավորապես՝ ապրիլի 30-ից սկսած, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու տեղաշարժեր, ասվում է ԱՀ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում։
Առաջնային գծում հաստատված օպերատիվ իրադրությունը գնահատելու նպատակով մայիսի 3-ին կայացել է ԵԱՀԿ առաքելության դիտարկումը, որն անցել է առանց խախտումների և հաստատված ժամանակացույցի համաձայն:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 29-ից մայիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 200 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 3000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը շարունակում են առաջնագծում հանդես գալ թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

В течение минувших 7 дней на арцахско-азербайджанской границе сохранилась установившаяся с минувшей недели напряженность, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
В частности, начиная с 30 апреля, на различных участках границы наблюдались скопления и перемещения живой силы и военной техники ВС Азербайджана.
В общей сложности, с 29 апреля по 5 мая на арцахско-азербайджанской границе противник нарушил режим перемирия более 200 раз, произведя в направлении армянских позиций около 3000 выстрелов.
Подразделения Армии обороны продолжают выступать на передовой в роли диктующего и уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу.