Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է սիրիահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում հաստատված սիրիահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների, որոնց հետ քննարկվել են համայնքին հուզող խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպան Մուհամմադ Ահմադ Հաջի Իբրահիմը:
Բաց և անմիջական զրույցի ժամանակ արծարծվել են Հայաստանում սիրիահայերի ինտեգրման, կրթության, առողջապահության, ինչպես նաև տնտեսության և բիզնեսի ոլորտների հարցեր, որտեղ շատ հաճախ սիրիահայերն իրենց հմտությամբ և աշխատասիրությամբ փոխում են մթնոլորտը: Սիրիահայերը բարձր են գնահատել ճգնաժամի օրերին Հայաստանի կառավարության անփոխարինելի օգնությունը: Հանդիպման ժամանակ բարձրացվել են նաև հայ-սիրիական առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման, Հայաստանում սիրիական ներդրումների համար առավել նպաստավոր պայմաններ ապահովելու և գործարարների տեղաշարժի դյուրացման հետ կապված որոշ հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս հարցերի շուրջ հետագայում ևս շարունակել քննարկումները տարբեր ձևաչափերով:
Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնել, որ սիրիական ճգնաժամը հաղթահարելուց հետո հայերը լիովին կլծվեն իրենց զույգ հայրենիքների շենացման գործին:

President Armen Sarkissian Received Representatives of the Syrian-Armenian Community
President Armen Sarkissian received today representatives of the Syrian-Armenian community who have settled in Armenia. He discussed with them some pressing issues and avenues to solve them. Present at the meeting was also the Ambassador of the Syrian Arab Republic to Armenia Mohammed Ahmad Haj Ibrahim.
During an open and candid conversation, the parties discussed issues related to the integration of the Syrian Armenians to the Armenian society, their education, health care, as well as the economy and business in which very often Syrian Armenians through their skills and diligence are changing the environment. The representatives of the Armenian community of Syria hailed the assistance provided by the government of Armenia during the Syrian crisis. Discussed were also the issues of fostering the Armenian-Syrian trade and economic cooperation, creation of conducive conditions for the Syrian investments in Armenia, and enhanced mobility of entrepreneurs.
The parties agreed to continue consultations on these issues in different formats.
The President of Armenia expressed hope that when the Syrian crisis is fully resolved, Armenians will take up the task of developing their both fatherlands.