Մեր ժողովրդի զավակները լի են հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու վճռականությամբ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի հիմնադրման օրերի առիթով:
«Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման և Արցախի Պաշտպանության բանակի օրերի առիթով Հայրապետական Մեր օրնությունն ու շնորհավորանքն ենք հղում համայն մեր ժողովրդին՝ ի Հայաստան, Արցախ և ի Սփյուռս։
Նվիրական է այս օրը մեր ժողովրդի համար, որ հերոսաբար իր ավանդն է բերել Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի կերտմանը՝ հանուն աշխարհում խաղաղության և ժողովուրդների ազատ ու առաջադեմ կյանքի։ Հայրենանվեր նույն ոգով մեր ժողովուրդն ազատագրեց Շուշին՝ հաղթական նոր էջ հավելելով ազգային մեր պատմության մեջ։ Այսօր մենք հանդիսավորապես նշում ենք նաև Պաշտպանության բանակի օրը, որն աննկուն ու քաջաբար պահպանում է Արցախի անվտանգությունն ու խաղաղությունը։
Գոհություն Տիրոջը, որ մեր ժողովրդի զավակները լի են վճռականությամբ ու նախանձախնդրությամբ հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու և նորանոր իրագործումներով կերտելու լուսավոր ու պայծառ գալիքը ազգի և հայրենյաց:
Սուրբ Էջմիածնի կամարների ներքո Մեր աղոթքն ենք վերառաքում առ Բարձրյալ Տերը, որ խաղաղ լինի հայոց երկինքը և անվտանգ ու անխռով ապրի մեր ողջ ժողովուրդը։ Թող Տերը ամուր պահի հայրենի մեր պետականությունը, օրհնի և զորակից լինի մեր ժողովրդին այսօր և հավիտյանս. ամեն»:

"May the Lord Bless And Support our People Today and Always, Amen": Catholicos Garegin II on Victory and Peace Day
Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II has released a statement on May 9 – Victory and Peace Day – the liberation of Shushi and the days of foundation of Artsakh’s Defense Army.
“I convey our Patriarchal blessings and congratulations to all our people in Armenia, Artsakh and Diaspora on the occasion of Victory and Peace Day, the liberation of Shushi and days of Artsakh’s Defense Army.
This day is sacramental for our people, who heroically contributed in shaping the victory of the Great Patriotic War for world peace and free and progressive life of peoples. With the same patriotic spirit, our people liberated Shushi – adding a new chapter of victory in our national history. Today we are solemnly celebrating the Defense Army day also, which is resilient and courageously maintaining the security and peace of Artsakh”, the Catholicos said in part.
“Praise the Lord that the sons of our people are full of determination and zeal in defending the borders of our fatherland and shaping the bright future of the country with new accomplishments”, Garegin II continued.