Փաշինյանը Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ հավասարակշռված դիրքորոշման համար
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի ներքաղաքական ճգնաժամի ընթացքում ՌԴ հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Համաձայն վարչապետի ֆեյսբուքյան գրառման, այս մասին նա Վլադիմիր Պուտինին հայտնել է մայիսի 8-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում: «Մենք շնորհավորանքներ փոխանակեցինք և քննարկեցինք մի շարք ընթացիկ հարցեր»,-նշել է Փաշինյանը՝ տեղեկացնելով, որ պայմանավորվել են քննարկումը շարունակել Սոչիում՝ ԵԱՏՄ գագաթաժողովի շրջանակներում:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համատեղ աշխատանքը հայ-ռուսաստանյան ռազմավարական, դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման և ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ջերմորեն շնորհավորել է ՌԴ նախագահին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ և մաղթել հետագա հաջողություններ պետական գործունեության իրականացման մեջ: Հայաստանի վարչապետը նաև շնորհավորել է Ռուսաստանի նախագահին Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:

Пашинян поблагодарил Путина за взвешенную позицию
Премьер-министр РА  Никол Пашинян поблагодарил президента  РФ Владимира Путина  за взвешенную позицию, проявленную во время внутриполитического кризиса в Армении.
Как  передает Арменпресс со ссылкой на запись в Facebook,  он высказал это в ходе  телефонного разговора 8 мая.
"Мы  обменялись поздравлениями и обсудили ряд текущих вопросов", - написал Пашинян, отметив, что они договорились продолжить обсуждение в рамках саммита ЕАЭС в Сочи.
Согласно официальной информации, обоюдную готовность продолжить усилия в направлении дальнейшего развития армяно-российских стратегических союзнических отношений и углубления интеграционных процессов.
В свою очередь, Премьер-министр РА Никол Пашинян тепло поздравил Президента РФ в связи с вступлением на должность и пожелал дальнейших успехов в государственной деятельности. Премьер-министр Армении также поздравил Президента России с 73-ей годовщиной победы в Великой Отечественной войне.