Ո՞րն է փոքրամասնության կառավարությունը (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
Վերջին շրջանում Հայաստանում մասնագիտական և քաղաքական տարբեր շրջանակներում հաճախ օգտագործվում է «փոքրամասնության կառավարություն» եզրույթը: Ստորև փորձենք հասկանալ, թե ինչ է այն իրենից ներկայացնում` հիմնվելով նաև որոշ երկրների օրինակների վրա:
Փոքրամասնության կառավարությունը ենթադրում է, որ բազմակուսակցական խորհրդարանական համակարգում կառավարության գլուխ կանգնած է այն կուսակցությունը, որը խորհրդարանում չի կազմում բացարձակ մեծամասնություն: Ընդ որում, կուսակցությունները կամ մեկ բավական ազդեցություն ունեցող կուսակցություն խոստանում են որոշակի պայմաններով խորհրդարանում քվեարկության միջոցով աջակցել փոքրամասնության կառավարություն ձևավորած կուսակցությանը:
Ըստ մասնագիտական գնահատականների՝ տվյալ համակարգի թերություն հանդիսանում է այն, որ կառավարությանը հաճախ կարող է ներկայացվել անվստահության քվե: Նման իրավիճակի հաղթահարման հնարավոր լուծում է հանդիսանում կոալիցիոն կառավարության ձևավորումը:
Համարվում է, որ փոքրամասնության կառավարությունը կարող է հանգեցնել քաղաքական անկայունության և ոչ արդյունավետ ղեկավարման, ինչի օրինակ հանդիսանում են Վեյմարյան Հանրապետության ժամանակների Գերմանիան (1919-1933) և Չորրորդ Հանրապետության ժամանակների Ֆրանսիան (1946-1958): Վերոնշյալ դեպքերում կարճ ժամանակահատվածում մի քանի կառավարություն է փոխվել, ինչն ի վերջո հանգեցրել է կառավարության լեգիտիմության ճգնաժամի:
Ինչևէ, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի օրինակները միակը չեն: Այլ երկրներում ևս եղել են փոքրամասնության կառավարություններ, որոնք, ի տարբերություն այս երկու երկրների, հակառակն են վկայում: Օրինակ, Սկանդինավյան երկրների, հատկապես Դանիայի փոքրամասնության կառավարության փորձը համեմատաբար ավելի հաջող օրինակ է, որը թույլ է տալիս ենթադրել, որ նման համակարգի հնարավոր հետևանքները կախված են հիմքում եղած հասարակության քաղաքական մշակույթից:
Վերջին տարիներին փոքրամասնության կառավարություն ձևավորվել է աշխարհի մի շարք երկրներում, օրինակ` Իռլանդիայում, Պորտուգալիայում, Դանիայում, Շվեդիայում, Կանադայում, Մեծ Բրիտանիայում և այլն:
Իռլանդիա
2016 թվականի փետրվարի 26-ին Իռլանդիայում տեղի ունեցան համապետական ընտրություններ, որոնց արդյունքում վարչապետ Էնդա Քենիի պահպանողական «Ֆինե Գել» կուսակցությունը կորցրեց մեծամասնությունը` հազիվ պահելով հաղթանակը: Ընդ որում, վերջինիս հիմնական մրցակից հանդիսանում էր հանրապետական «Ֆիաննա Ֆայլ» կուսակցությունը` խոշորագույն ընդդիմադիր ուժը, որն ավելի քան երկու անգամ մեծացրեց իր ներկայությունը խորհրդարանում:
Ընտրություններից հետո Է. Քենին չհավաքեց անհրաժեշտ ձայներ վարչապետի պաշտոնում վերընտրվելու համար: Նա պաշտոնապես հրաժարական տվեց` դառնալով կառավարության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար: 2016 թվականի ապրիլի 29-ին «Ֆինե Գել» և «Ֆիաննա Ֆայլ» կուսակցությունները քաղաքական համաձայնության հասան «Ֆինե Գել»-ի ղեկավարության ներքո փոքրամասնության կառավարություն կազմելու հարցում: 2016 թվականի մայիսի 6-ին Էնդա Քենին վերընտրվեց Իռլանդիայի վարչապետի պաշտոնում` այդպիսով ղեկավարելով փոքրամասնության կառավարությունը:
Պորտուգալիա
2015 թվականի հոկտեմբերի 4-ին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում մեծամասնությունն ստացավ Պորտուգալիայի ժողովրդական կուսակցությունը վարչապետ Պեդրու Պասուշ Կոելյուի գլխավորությամբ: Երկրի նախագահ Անիբալ Կավակու Սիլվան հանձնարարեց նրան կրկին կառավարություն ձևավորել: Սակայն խորհրդարանի մյուս երեք կուսակցություններին հաջողվեց ստեղծել կոալիցիա: Խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող ձախ ուժերը նոյեմբերի 10-ին անվստահության քվե հայտնեցին Պեդրու Պասուշ Կոելյուին և նրա կառավարությանը: 2015 թվականի նոյեմբերի 23-ին Պորտուգալիայի նախագահը Սոցիալիստական կուսակցության ղեկավար Անտոնիու Կոշտեին հանձնարարեց ձևավորել փոքրամասնության կառավարություն: Նոյեմբերի 24-ին Կոշտան նշանակվեց երկրի վարչապետ:
2015 թվականի հունիսին Դանիայում «Վենստրե» լիբերալ-պահպանողական կուսակցությունը ձևավորեց փոքրամասնության կառավարություն, որը 2015 թվականի հունիսի 18-ին կայացած ընտրություններից հետո խորհրդարանում ուներ 179 մանդատներից ընդամենը 34-ը: Համաձայն 2015 թվականի ընտրությունների արդյունքների` պահպանողական բլոկն ընդհանուր առմամբ ստացավ 90 մանդատ, ինչը բավարար էր խորհրդարանում մեծամասնություն համարվելու համար, և գերազանցեց 85 մանդատ ունեցող ձախ կոալիցիային: Աջ-կենտրոնական բլոկի մեջ մտավ 4 կուսակցություն` Վենստրեն (34 մանդատ), Պահպանողական ժողովրդական կուսակցությունը (6 մանդատ), Լիբերալ դաշինքը (13 մանդատ) և ազգային-պահպանողական Դանիական ժողովրդական կուսակցությունը (37 մանդատ): Պահպանողական բլոկի կուսակցությունների միջև ապագա կառավարության քաղաքանակության վերաբերյալ տարաձայնությունները հանգեցրին նրան, որ չհաջողվեց պայմանավորվել և մյուս պահպանողական կուսակցությունների հետ ձևավորել կոալիցիոն կառավարություն: Արդյունքում, փոքրամասնության կառավարությունը գործեց մինչև 2016 թվականի նոյեմբեր:
Շվեդիա
2014 թվականի սեպտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ տարավ ընդդիմությունը Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գլխավորությամբ, որը Կանաչ և Ձախ կուսակցությունների հետ միասին հավաքեց 43,8% ձայն: Հոկտեմբերի 2-ին Շվեդիայի խորհրդարանը կարմիր-կանաչ կոալիցիայի թեկնածուին` Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Ստեֆան Լյովենին հաստատեց կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: 2014 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Լյովենը ներկայացրեց փոքրամասնության երկկուսակցական կառավարությունը: 2014 թվականի դեկտեմբերին Շվեդիայի փոքրամասնության կառավարությանը հաջողվեց աջ-կենտրոնական պահպանողական բլոկի ընդդիմադիր կուսակցությունների հետ պայմանավորվել խորհրդարանում համագործակցության սկզբունքների շուրջ` խուսափելով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից:
Կանադա
2006 թվականի հունվարին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ տարավ Պահպանողականների կուսակցությունը` ստանալով 308 տեղից 122-ը, լիբերալներն ստացան 103 տեղ, Քվեբեկի անջատողական բլոկը` 50, Նոր ժողովրդավարական կուսակցությունը` 31: Արդյունքում, պահպանողականների ղեկավար Սթիվեն Հարփերը ձևավորեց փոքրամասնության կառավարություն: 2008 թվականին Սթիվեն Հարփերը կրկին ձևավորեց փոքրամասնության կառավարություն:
Մեծ Բրիտանիա
Մեծ Բրիտանիայի պատմության ընթացքում փոքրամասնության կառավարություն ձևավորվել է մի քանի անգամ: Սկսած Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներից` Անգլիայում փոքրամասնության կառավարությունն  իշխանության ղեկին եղել է մի քանի անգամ` 1924, 1929-1931, 1974 և 1976-1979 թվականներին (բոլոր դեպքերում կառավարությունը եղել է Լեյբորիստական կուսակցության ձեռքերում):

Правительство меньшинства: мировой опыт (справка)
В последнее время в профессиональных и различных политических кругах часто используется термин ''правительство меньшинства''. Ниже попробуем разобраться, что представляет собой "правительство меньшинства" и каков опыт его существования на примерах некоторых стран.
Правительство меньшинства предполагает, что в многопартийной парламентской системе во главе правительства страны находится та партия, которая в парламенте не имеет абсолютного большинства. При этом партии или одна достаточно влиятельная партия обещают на определенных условиях путем голосования в парламенте поддержать партию, сформировавшую правительство меньшинства.
Согласно профессиональным оценкам, недостатком данной системы является то, что правительству часто может быть предъявлен вотум недоверия. Возможным решением преодоления такой ситуации является формирование коалиционного правительства.
Считается, что правительство меньшинства может привести к политической нестабильности и неэффективному управлению, примером чего является Германия времен Веймарской Республики (1919-1933 гг.) и Франция времен Четвертой Республики (1946-1958 гг.). В вышеуказанных случаях в течение короткого периода сменилось несколько правительств, что в конечном итоге привело к кризису легитимности правительства.
Как бы то ни было, примеры Германии и Франции - не единственные. В других странах тоже были правительства меньшинства, которые, в отличие от этих двух стран, свидетельствуют об обратном. Например, опыт правительства меньшинства скандинавских стран, особенно Дании, - относительно более удачный пример, который позволяет предположить, что возможные последствия такой системы зависят от имеющейся в обществе политической культуры.
В последние годы правительство меньшинства сформировалось в ряде стран мира, например, в Ирландии, в Португалии, в Дании, в Швеции, в Канаде, в Великобритании и т. д.
Ирландия
26 февраля 2016 года в Ирландии состоялись общегосударственные выборы, в результате которых консервативная партия ''Фине Гэл'' премьер-министра Энда Кенни потеряла большинство, едва удерживая победу. Причем ее главным конкурентом являлась республиканская партия ''Фианна Файл'' - крупнейшая оппозиционная сила, которая более чем в два раза увеличила свое присутствие в парламенте.
После выборов Э. Кенни не смог собрать необходимое количество голосов для переизбрания на пост премьер-министра. Он официально подал в отставку, став временно исполняющим обязанности руководителя правительства. 29 апреля 2016 года партии ''Фине Гэл'' и ''Фианна Файл'' достигли политического согласия в вопросе создания правительства меньшинства под руководством ''Фине Гэл''. 6 мая 2016 года Э. Кенни был переизбран на должность премьер-министра Ирландии, таким образом возглавив правительство меньшинства.
Португалия
4 октября 2015 года в результате парламентских выборов большинство получила Народная партия Португалии во главе с премьер-министром Педро Пасуш Коэлью. Президент страны Анибал Каваку Силва поручил ему снова сформировать правительство. Однако остальным трем партиям парламента удалось создать коалицию. Левые силы, составляющие большинство в парламенте, 10 ноября выразили вотум недоверия Педру Пасуш Коэлью и его правительству. 23 ноября 2015 года президент Португалии поручил главе Социалистической партии Антониу Кошта сформировать правительство меньшинства. 24 ноября Кошта был назначен премьер-министром страны.
Дания
В июне 2015 года в Дании либерально-консервативная партия ''Венстре'' сформировала правительство меньшинства, которое после выборов 18 июня 2015 года в  парламенте имело всего 34  мандата из 179. В соответствии с результатами выборов 2015 года консервативный блок в целом получил 90 мандатов, что было достаточно, чтобы считаться большинством в парламенте, и опередил левую коалицию, имевшую 85 мандатов. В право-центристкий блок вошли 4 партии - ''Венстре'' (34 мандата), Консервативная народная партия (6 мандатов), Либеральный союз (13 мандатов) и национально-консервативная Датская народная партия (37 мандатов). Разногласия между партиями консервативного блока по поводу политики будущего правительства привели к тому, что не удалось договориться и сформировать коалиционное правительство с другими консервативными партиями. В результате, правительство меньшинства продолжало свою деятельность до ноября 2016 года.
Швеция
На парламентских выборах 14 сентября 2014 года одержала победу оппозиция во главе с Социал-демократической партией, которая вместе с Зелеными и Левыми набрала 43,8% голосов. 2 октября парламент Швеции утвердил на посту главы правительства кандидата от красно-зеленой коалиции, председателя Социал-демократической партии Стефана Левена. 2 октября 2014 года Левен представил двухпартийное правительство меньшинства. В декабре 2014 года правительству меньшинства Швеции удалось договориться с оппозиционными партиями право-центристского консервативного блока о принципах сотрудничества в парламенте и тем самым избежать досрочных парламентских выборов.
Канада
В январе 2006 года в результате парламентских выборов победу одержала партия Консерваторов, получившая 122 из 308 мест в парламенте, либералы получили 103 мест, сепаратистский блок Квебека - 50, Новая демократическая партия – 31. В результате глава консерваторов Стивен Харпер сформировал правительство меньшинства. В 2008 году Стивен Харпер вновь сформировал правительство меньшинства.
Великобритания
В Великобритании в ходе истории правительство меньшинства формировалось несколько раз. Начиная со времен Первой мировой войны в Англии, правительство меньшинства у власти было несколько раз - в 1924, 1929-1931, 1974 и 1976-1979 годах (во всех случаях правительство было сконцентрировано в руках Лейбористской партии).
Отметим, что правительства меньшинства наиболее распространены в странах Вестминстерской системы. Так, в Канаде, когда ни одна партия не получает большинства, крупнейшая по числу мест партия формирует правительство меньшинства при парламентской поддержке малых сил. В Новой Зеландии, несмотря на существование коалиций в правительстве, существует, однако, правительство меньшинства, также пользующееся правительственной поддержкой.