Փհենյանը սպառնում է դադարեցնել Սեուլի հետ երկխոսությունը
Հայրենիքի խաղաղ միավորման հյուսիսկորեական հանձնաժողովի նախագահ Լի Սոն Գվոնը հայտարարել է, որ Կորեայի Հանրապետության հետ բանակցությունները կարող են ընդհատվել, փոխանցում է Chosun Ilbo թերթը՝ Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությանը հղումով:
«Քանի դեռ լուրջ իրավիճակը, որը հանգեցրել է Հարավի և Հյուսիսի միջև բարձր մակարդակի երկխոսության դադարեցման, չկարգավորվի, ոչ ոք ուղղակի դեմ առ դեմ չի նստի Հարավային Կորեայի ներկայիս վարչակարգի ներկայացուցիչների հետ», - հայտարարել է Լի Սոն Գվոնը:
Ավելի վաղ Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ համատեղ զորավարժությունների պատճառով ԿԺԴՀ-ն չեղարկել էր Հարավային Կորեայի իշխանությունների հետ հանդիպումը:

В КНДР пригрозили приостановить диалог с Южной Кореей
Ли Сон Гвон, председатель северокорейского Комитета по мирному объединению родины, заявил, что диалог с властями Республики Корея может быть прерван. Об этом, как передает gazeta.ru, сообщает Chosun Ilbo со ссылкой на Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
"Пока серьезная ситуация, которая привела к приостановке диалога на высоком уровне между Севером и Югом, не будет решена, никогда не будет просто снова сесть лицом к лицу с представителями нынешнего режима Южной Кореи", — приводятся слова Ли Сон Гвона.
Он подчеркнул, что будущее межкорейского диалога зависит от того, как будут действовать власти Республики Корея.
Ранее в КНДР отменили встречу с властями Южной Кореей. Причиной стало недовольство северокорейской стороны военными учениями, которые проводят США и Республика Корея.